...

Aromaterapia dla każdego


Aromaterapia dla każdego

Olejki eteryczne są to mieszaniny lotnych substancji, o różnorakim składzie chemicznym i zazwyczaj przyjemnym zapachu.
To metabolity wtórne roślin, powstające w wyspecjalizowanych komórkach tkanek wydzielniczych.
W skład jednego może wchodzić nawet kilkadziesiąt różnych związków. Zawartość olejków w organach roślin bywa bardzo różna i zmienna w zależności od warunków występowania, uprawy, pogody.


Otrzymywane są głównie poprzez destylację z parą wodną. Jako produkt uboczny tego procesu powstają tzw. hydrolaty (często stosowane w codziennej pielęgnacji np. woda różana czy woda oczarowa) – to woda destylująca wraz z olejkiem, a pozostająca po oddzieleniu tegoż olejku.
Hydrolat zawiera często inne składniki, których nie ma w otrzymanym olejku eterycznym.


Olejki eteryczne działają na nasz organizm na kilka sposobów, przez drogi oddechowe lub przez skórę:
Nos: receptory węchowe – opuszka węchowa – nerwy węchowe – mózg.
Nosogardziel: krtań – tchawica – oskrzela – płuca – układ krwionośny.
Naskórek: gruczoły łojowe, mieszki włosowe – skóra właściwa – głębiej leżące tkanki i narządy.


Olejki eteryczne w zależności od ich właściwości, są stosowane w wybranych zabiegach pielęgnacyjnych na twarz, szyję, dekolt, nogi, stopy, włosy i do masażu ciała.
Dodaje się je do kremów, maseczek, toników, czy też płynów do kąpieli.


Warto wiedzieć, że olejki eteryczne służą tylko do użytku zewnętrznego i trzeba uważać, by nie dostały się do oczu, bo mogą wywołać przykre podrażnienia. Poza tym nie należy ich aplikować bezpośrednio na skórę, a przed nałożeniem powinno się wymieszać wybrany olejek z olejem.
Co więcej, po zastosowaniu olejków cytrusowych trzeba unikać słońca. Mimo tych wszystkich środków ostrożności warto pamiętać, że dostarczają nam one wielu doznań zapachowych, poprawiają nasze samopoczucie i działają relaksująco.

\"Aromaterapia

Wiele olejków eterycznych ma działanie przeciwgrzybicze. Ze względu na dość powszechnie występujące w społeczeństwie infekcje grzybicze stóp i dłoni warto poświęcić im chwilę.
Olejki przeciwgrzybiczne to: olejek lawendowy, geraniowy, cytronelowy, z drzewa herbacianego oraz kamforowy.


Badanie z Journal of Medical Microbiology wykazało, że olejek lawendowy uszkadza błonę komórkową, tym samym niszcząc grzyby. Najważniejsze w badaniu olejku lawendowego, było wykazanie jego szerokiego spektrum działania przeciwgrzybicznego i bezpieczeństwa w jego użyciu.
Natomiast olejek z drzewa herbacianego działa silnie antybakteryjnie nawet na niektóre szczepy bakterii oporne na antybiotyki. Jest świetnym lekiem na infekcje skórne oraz bardzo pomocnym w przypadku infekcji jamy ustnej. Niweluje zmiany chorobowe powstałe w przebiegu zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Umożliwia pozbycie się białych plam na języku, nieprzyjemnego zapachu z ust, zaczerwienień i bolesności dziąseł. Z tego względu jest stosowany w płynach do płukania jamy ustnej czy preparatach do pielęgnacji twarzy.

Aromaterapia dla każdego


Warto wiedzieć, że niektóre z olejków charakteryzują się bardzo silnym oddziaływaniem na psychikę człowieka, potrafią ukoić nerwy i odprężyć. Warto znać choć niektóre z nich: 


\"Aromaterapia

Olejek bergamotki – działa odświeżająco, poprawia nastrój. Jest stosowany w stanach depresyjnych, przy zaburzeniach łaknienia, pomaga w trawieniu oraz podwyższa ciśnienie. Znalazł również zastosowanie w leczeniu infekcji dróg moczowych. W kosmetyce wykorzystuje się go jako lek przeciwtrądzikowy, do pielęgnacji cery tłustej oraz w leczeniu infekcji skórnych.
Olejek cedrowy – ma właściwości aseptyczne, dlatego też jest dodawany do męskich kosmetyków oraz preparatów przeciwłupieżowych. Ma właściwości ściągające, używa się go przy leczeniu trądziku. Działa pobudzająco i tonizująco na organizm, redukuje stresy i napięcia. Łagodzi objawy przeziębienia, cellulitu, łojotoku czy przetłuszczania się skóry głowy.

Olejek różany – olejek o przyjemnym zapachu, ma właściwości relaksujące oraz przeciwdepresyjne. Łagodzi stres, poprawia krążenie i trawienie, pomaga pozbyć się bólów głowy.
Jest zalecany w pielęgnacji cery suchej i starzejącej się, działa ściągająco na skórę i naczynia krwionośne – z tego powodu można spotkać go w preparatach przeciwstarzeniowych oraz tych do pielęgnacji cery wrażliwej.
Zapobiega mdłościom, zwalcza apatię i depresję, wzmacnia przywspółczulny układ nerwowy.


Olejki eteryczne polecane do walki z cellulitem to : 

  • olejek grejpfrutowy (poprawia mikrokrążenie)
  • olejek geraniowy i paczulowy (regulują gospodarkę płynami)
  • olejek z kopru włoskiego (redukuje zatrzymywanie płynów w organizmie)
  • olejek cynamonowy (zwiększa metabolizm skóry)
  • olejek cytrynowy (zapobiega obrzękom)
  • olejek lawendowy (zapobiega rozstępom)
  • olejek pomarańczowy (poprawia napięcie skóry).

Wszystkie powyższe olejki charakteryzują się usprawnianiem krążenia i pobudzają układ limfatyczny


W Instytucie Zdrowia i Urody Holispace, aromaterapia olejkami eterycznymi jest nieodłącznym elementem zabiegów i masaży.

Aromaterapia dla każdego zapraszamy do Holispace.


Autor: mgr kosmetolog Karolina Dziadosz

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.