...

Haluksy w fizjoterapii

Haluksy w fizjoterapii

Haluksy kojarzą się jako kobiecy problem, stanowi one nie tylko defekt wizualny, ze względu na nieestetyczny wygląd, ale także bolesna i dokuczliwa dolegliwość. Fakty mówią, że niestety panie są obciążone tą dysfunkcją 9 razy częściej niż panowie.  Kobiecy aparat mięśniowo-więzadłowy oraz stawy są delikatniejsze i mniej odporne na pojawianie się palucha koślawego.  Na szczęście nie jest to problem, który pozostaje z nami na zawsze, dzięki odpowiednio pokierowanej terapii możesz pozbyć się bólu i zatrzymać pogłębianie się haluksa. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów zgłoś się do Holispace.

Dysfunkcja ta pojawia się stopniowo, polega na ustawieniu się palucha w kierunku koślawości, w stronę pozostałych palców- nieprawidłowo do osi długiej stopy, a podstawa, czyli pierwsza kość śródstopia ustawia się na zewnątrz.

Jak dochodzi do takiego stanu?

Przyczyną może być nieprawidłowe obciążanie stopy, które skutkuje skróceniem mięśni, sklejeniem powięzi, a w konsekwencji dochodzi do przesunięcia kości. Kobiety jako miłośniczki wysokich szpilek wpływają na nadmierne przeciążenie przodostopia, masa ciała skupiona jest na przodzie, dodatkowo obniża się łuk stopy. Wąskie noski butów ściskają palce zmuszając do nieprawidłowego ustawienia, mogą także doprowadzić do stanu zapalnego.

Zmienne, które wpływają na pojawianie się haluksów to:

  • wiek,
  • wykonywany zawód (głównie z pracą stojącą, siedzącą)
  •  choroby przewlekłe np. RZS,
  • nieprawidłowe BMI ciała: nadwaga/ otyłość,
  • urazy/ amputacje w obrębie stopy i stawu skokowego,
  • płaskostopie.

Problem nie dotyczy tylko palucha, jeśli uznasz to za błahostkę, a deformacja będzie się pogłębiać możesz doświadczyć poważnych konsekwencji. Po pierwsze z czasem mogą pojawić się kłopoty z chodzeniem, ze względu na zaburzenie mechaniki cyklu chodubrak jednego, z 3 ważnych punktów podparcia. Mając na uwadze zjawisko przenoszenia się napięć – stawy położone wyżej będą kompensować nieprawidłowości- stąd też mogą pojawić się bóle kolan, bioder czy kręgosłupa. Ponadto to ze względu na obciążenie przodostopia grozi Ci tzw. płaskostopie poprzeczne, czyli wypłaszczenie łuku przedniego stopy oraz bolesne odciski, nazywane modzelami.

 Bez względu na przyczynę problemu, warto zadbać o swój komfort i zdrowie. Od czego zacząć?

W czasie wizyty w Holispace polecamy terapię Anatomy Trains dzięki której uwolnisz się od napięć i ograniczeń mięśniowo-powięziowych.  Zabieg możemy połączyć z terapią punktową Bemer (poprawi mikrokrążenie w tej części, do której naczynia włosowate mają ograniczony naturalnie dostęp w tlenem i wartościami odżywczymi),

Kolejnym etapem jest wybranie terapii manualnej i ruchowej, gdzie oprócz rozluźnienia, dowiesz się jak możesz w domu jak rozluźnić stopę np. z pomocą piłeczki lub innych prostych ćwiczeń. W trakcie wizyty dowiesz się jak wykonywać ćwiczenia rozciągające, np. w pozycji siedzącej (automasaż).  

Więcej o automasażu stóp znajdziesz po kliknięciu w ten link.

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.