Zamykanie naczynek – Elektrokolagulacja

Zamykanie naczynek elektokoagulacja

Skóra naczynkowa

Skóra naczynkowa jest jedną z najczęściej spotykanych rodzajów cer w gabinecie kosmetycznym. Występowanie naczynek i towarzyszące jednoczesne przetłuszczanie skóry lub nasilony łojotok może być zapowiedzią występowania trądziku różowatego. Naczynka, a właściwie teleangiektazje – ponieważ taka ich nazwa jest poprawna występują najczęściej na policzkach i skrzydełkach nosa. 

Mogę być pojedyncze, widoczne jako czerwone „niteczki” lub kumulować się i tworzyć trwały rumień. Leczenie rumienia jest długotrwałe i wymagające specjalistycznych terapii.

Nie zależnie od rodzaju cery naczynka mogą pojawiać się wraz z wiekiem i obejmować nie tylko twarz, ale również ciało. Częstym zjawiskiem są ciemnobordowe naczynka nazywane „rubinkami”, które mogę tworzyć się na całym ciele. Przyczyną powstawania rubinków jest najczęściej skłonność genetyczna.

Naczynka występujące na ciele, głównie na nogach nazywane są wenektazjami i nie należy ich lekceważyć. Mogą być pierwszym objawem nieprawidłowego funkcjonowania układu krążenia.

Naczynka zarówno na twarzy jak i na ciele stanowią poważny problem estetyczny. Problem jest szczególnie wśród mężczyzn, którzy nie ukrywają zaczerwienionej skóry pod makijażem.

Należy pamiętać, że wpływ na poszerzanie się naczyń krwionośnych ma: kawa, gorące i ostre potrawy, alkohol, papierosy, a także korzystanie z sauny lub gorących kąpieli.

Zamykanie naczynek

W Instytucie Zdrowia i Urody Holispace możesz pozbyć się uporczywych naczynek z twarzy i ciała dzięki zabiegowi eletrokoagulacji.

Zamykanie naczynek metodą elektrokoagulacji jest zabiegiem bezpiecznym od lat cieszącym się wysoką skutecznością.

Na czym polega zabieg?

Podczas zabiegu wykorzystuje się prąd elektryczny zmienny o wysokiej częstotliwości. Elektrokoagulację stosuje się w celu usunięcia rozszerzonych naczynek krwionośnych i rubinków. Przy pomocy specjalnej cienkiej igły emitującej prąd doprowadza się do koagulacji „martwicy” białka naczynia krwionośnego. Martwe naczynko po zabiegu blednie i po kilku dniach ulega całkowitemu wchłonięciu.

W przypadku większych naczynek, zabieg może wymagać powtórzenia.

Przed przystąpieniem do zabiegu kosmetolog przeprowadza konsultację, która kwalifikuje klienta do zabiegu usuwania naczynek i wyklucza wszelkie przeciwwskazania. Po dokładnych oględzinach skóry specjalista wykonuje demakijaż (lub przemycie skóry, jeżeli zabieg wykonujemy na innej partii) i odkażenie skóry. W kolejnym etapie kosmetolog przystępuje do zamykania naczynek.  Zabieg polega na przykładaniu igły (elektrody) do naczynek, które chcemy usunąć i zniszczeniu ich za pomocą wysokiej temperatury. Proces ten to koagulacja tkanek naczynia krwionośnego.

Po zabiegu usuwania naczynek na skórę nakładamy nawilżający, łagodzący i przyspieszający regenerację żel nagietkowy. Jest on przeznaczony do stosowania po zabiegu usuwania naczynek.

Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, może pojawić się delikatny obrzęk lub zasinienie. W niektórych przypadkach, może być odczuwalny niewielki dyskomfort opracowanej okolicy. W ciągu zazwyczaj 24h w miejscu koagulowanego naczynka powstanie strupek, którego nie wolno zdrapywać, gdyż mogą pozostać w tym miejscu blizny lub przebarwienia. Całkowite wygojenie skóry po zabiegu trwa ok 7 dni.

Nasze zalecenia

Zabieg zamykania naczynek rekomendujemy do wykonania wczesną wiosną lub jesienią, póki słońce nie operuje zbyt intensywnie.

Po zabiegu należy unikać słońca i stosować krem z filtrem 50. Nie należy korzystać z solarium, basenu, sauny oraz nie wykonywać wysiłku fizycznego przez 2-3 dni po zabiegu.  W przypadku usuwania naczynek na twarzy nie wolno nakładać makijażu. Zalecamy przynajmniej 24 godziny po zabiegu, a najlepiej do momentu wygojenia się skóry. Po zabiegu konieczne jest także przestrzeganie szczególnej higieny w miejscu zabiegowym, aby uniknąć infekcji przez wirus opryszczki lub innych patogenów.

W pielęgnacji skóry naczynkowej rekomendujemy terapię łączoną obejmującą zabieg zamykania naczynek, fizykalną terapię naczyniową BEMER oraz kurację kosmetologiczną w zależności od stopnia zaawansowania problemu.

Aby zarezerwować zabieg w Holispace kliknij w ten link.

Instytut Zdrowia i Urody Holispace Weronika Ławniczak

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.