...

Najlepsze praktyki dla Twojego potencjału

Najlepsze praktyki dla Twojego potencjału

Biorąc przykład z kotów (na przykład lwom, gdy polują), zauważamy jak najpierw bacznie obserwują swoją ofiarę. Gdy postanawiają zaatakować i biegną za zdobyczą, robią to angażując się na sto procent – mając jeden cel: zdobyć pożywienie. Gdy się najedzą, odpoczywają leniwie w słońcu, dając sobie nagrodę za zaangażowanie i wykonaną pracę. A jak jest z nami w XXI wieku?

Pewnie moglibyśmy być bardziej cierpliwi, intensywniej obserwujący, bardziej uważni, zrównoważeni lub lepiej bardziej sharmonizowani. Po pracy umielibyśmy lepiej odpoczywać. Dlaczego tak prosty schemat jednak się nie sprawdza, skoro świadomość ludzi jest tak duża?

Gdzie i dlaczego pogubiły się nasze dobre praktyki i wzorce?

Mamy coraz bardziej zaawansowane technologie, a brakuje nam czasu na zwykłe sprawy i odpoczynek. Rano włączamy stoper, biegniemy do swoich spraw, zapominając o nas samych, a wieczorem wyczerpani lądujemy w łóżku, często po północy. Czy miarą sukcesu zawodowego jest tylko wynik finansowy na koncie i rozmiar firmy mierzony ilością pracowników lub jej znaną marką?

Dzięki nowoczesnym aplikacjom i rozwiązaniom technologicznym łączymy się ze światem 7 dni w tygodniu przez 24 h, niemal bez zakłóceń. Poszukujemy coraz lepszych rozwiązań, usług i produktów. Nasz mózg nie akceptuje ilości bodźców, która do niego dociera. Czy stres, który przez to się wyzwala, a co za tym idzie – deficyt snu, pośpiech i multitasking, będą już z nami na co dzień? Nie bez realnego wpływu zjawisko nadmiaru i pędu zaznacza się na naszym samopoczuciu. Brakuje nam relaksu, zwykłej rozmowy na spacerze bez przeglądania telefonu czy realizacji w spokoju swoich planów.

Badania naukowe

Jak wskazują badania, przeciążenie pracowników, staje się tematem ważnym dla świadomych firm i biznesów, gdzie stawia się na jakość i efektywność. Nowe podejście do zarządzania, nie tylko kapitałem ludzkim, a właśnie energią człowieka wydaje się dobrym kierunkiem. Umiejętnie dobrane techniki relaksacyjne, obowiązkowe przerwy w pracy, zwłaszcza siedzącej, mikroodpoczynek mogą stawać się dobrymi praktykami. Mogą też być nawykami w codziennych czynnościach. Benefity płynące z wdrażania zdrowego stylu życia, uważności na siebie, stają się fundamentem. dla efektywności w pracy, jak i własnej kreatywności.

Jak podaje HR Review w raporcie, opracowanym przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową, zbyt mało firm stawia w swojej w strategii na działania nakierowane na Wellbeing, czyli dobrostan pracowników. Na przestrzeżeni ostatnich lat trendy się zmieniają, co zostało ujęte w sposób następujący: „Obecnie większy nacisk kładzie się na organizację pracy, kulturę miejsca pracy, styl życia i społeczność, zwracając uwagę na konieczność holistycznego podejścia do zdrowia pracowników”.

Zdrowie i świadome życie jest najwyżej cenionym dobrem luksusowym. Jak o nie zadbać na wszystkich poziomach w czasie pełnym niepewności, kiedy dostęp do służby zdrowia jest coraz bardziej utrudniony? Fundamentem staje się właściwy styl życia, nasze codzienne działania.

Wprowadzając krok po kroku, dobre nawyki do naszego życia, sprawiamy, że los leży w naszych rękach. Najważniejsze obszary, którymi warto się zająć to:

  1. Regulacja rytmu dobowego: godziny snu, pracy, posiłków, relaksu i ćwiczeń.
  2. Zdrowe odżywianie.
  3. Regularne ćwiczenia fizyczne, w tym na świeżym powietrzu.
  4. Regeneracja organizmu.
  5. Dobre relacje zawodowe i prywatne.
  6. Praktyka behawioralno-poznawcza (umiejętność radzenia sobie ze stresem).
  7. Wizualizacja pozytywnej energii i radość życia.

Na każdy z powyższych punktów napisano wiele poradników i e-booków, a także nagrano niejedno video, jednak wprowadzenie tych nawyków w życie to kolejne działanie, na które należy znów znaleźć czas. Świadomość konieczności zadbania o siebie to już jednak nie jest kwestia wyboru, lecz nasza osobista odpowiedzialność.

Nie szukaj pomysłów, zacznij praktykować

Postanowienie tego, co możliwe, a więc wdrażanie dobrych nawyków w kontekście zdrowia, to pierwsza i najważniejsza decyzja. W Polsce co dziesiąty człowiek przyznaje, że nie jest w dobrej kondycji zdrowia, a 1/3 populacji ma minimum 2 przewlekłe choroby. Zdajemy się na reklamy suplementów i sugestie profilaktyczne w wybiórczym podejściu do profilaktyki zdrowia, czy też próby samodzielnego leczenia. Takie rozwiązanie zatacza często błędne koło, ponieważ problem zazwyczaj nie znika i pojawia się rozczarowanie oraz brak wiary w naturalne sposoby dbania o kondycję psycho-fizyczną. Wdrożenie komplementarne jest jak strategia marketingowa w firmie. Plan, działanie, sprawdzenie rezultatu, korekta i dalsze działanie.

Korzystanie z usług profesjonalnych instytucji czy ekspertów jest kluczowe. Biorąc pod uwagę dla przykładu dietę, w swojej praktyce spotykam się z osobami z ogromnymi niedoborami witamin i minerałów. Oraz rozregulowanymi układami: pokarmowym czy hormonalnym. Odpowiedź często brzmi: „Ale ja jem zdrowo”. Niestety diabeł tkwi w szczegółach. Dietetyk zawsze ma na uwadze: jedzenie nie koniecznie musi być odżywcze, dlatego nieodłączną dobrą praktyką jest pełen wywiad i korekta przyjmowanych produktów przez ich wyłączenie lub wprowadzenie tych, które są niezbędne. Prowadzi to do uzupełnienia niedoborów żywieniowych: witamin, pierwiastków, koenzymów. Niektórzy potraktują taką zmianę jako stratę, niedostatek (wyłączenie ulubionych produktów). Jakościowe odżywianie szybko się jednak sprawdza – pierwsze odczują to kubki smakowe (już po około dziesięciu dniach odżywają).

Zasady odżywiania

furtką do dobrego samopoczucia, to zmiana perspektywy patrzenia na wiele spraw. Każdy z nas jest inny, ma inną podstawową przemianę materii, inne zapotrzebowanie energetyczne, inne skłonności genetyczne. Nie warto marnować czasu na studiowanie tego, co już wiedzą eksperci od żywienia. Można skorzystać z indywidualnej porady pod potrzeby własne oraz i domu.

Namacalnym dowodem na przełożenie dobrych nawyków zdrowego stylu życia na samopoczucie, było badanie dr Dean’a Ornisha (absolwent Harvard Medical School). Jednocześnie spowodował, iż jego koszty leczenia dietą zostały pokryte przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W badaniu „Lifestyle Heart Trial” udowodnił na 28 osobach chorych na serce, iż wyłącznie poprzez zmianę stylu życia całkowicie wyzdrowieli.

Badanie trwało rok i zawierało oprócz zmiany diety, także zalecenia co do praktyki relaksacji. Takich jak medytacja, ćwiczenia oddechowe, minimum jedną godzinę dziennie oraz ćwiczenia fizyczne. Pełen przebieg badania dostępny jest w powyższej publikacji lub w książce T. Colin Campbell i Thomas M. Campbell II – „Nowoczesne zasady odżywiania”.

Korzyści płynące ze zdrowego stylu życia są ogromne, długofalowe. W szczególności prowadzą do:

  • równowagi wewnętrznej
  • witalności,
  • zwiększenia energii życiowej,
  • regulacji wagi,
  • regulacji układów: krążenia, pokarmowego, hormonalnego, oddechowego,
  • zachowania zdrowych kości, wzroku, narządów,
  • poprawy snu,
  • zwiększenia wydajności fizycznej,
  • zmniejszenia poziomu kortyzolu,
  • zwiększenia świadomości możliwości radzenia sobie w przypadku kłopotów ze zdrowiem swoim lub bliskich,
  • zwiększenia wiedzy o potrzebach organizmu,
  • zwiększenia odpowiedzialności,
  • pojawienia się potrzeb transformacji energetycznych poprzez rozwój duchowy,
  • realizacji celów w zamierzonym czasie i wiele innych.

Moją misją jest inspirować do poszukiwania drogi do zdrowia. Towarzyszę im w zmianie, by małymi krokami osiągali witalność, mogli zmieniać złe nawyki na dobre, uwierzyć w siebie.

W Instytut Zdrowia i Urody Holispace z filozofią miejsca. „Przez zdrowie do urody”, połączyłam wiedzę płynącą z całego świata, o naturalnych metodach dla wsparcia zdrowia i urody z nowoczesnymi technologiami medycznymi. Szukamy problemu a nie sprzedajemy powtarzalnych rozwiązania. Celem jest dobre samopoczucie, odzyskanie harmonii, pięknej cery i zdrowej sylwetki.

Realizujemy potrzeby organizmu, w unikalnych autorskich projektach, łącząc wiedzę płynącą z fizjoterapii, kosmetologii, ajurwedyjskiego systemu medycznego, medycyny chińskiej, psychologii, dietetyki, zielarstwa. Korzystamy z naturalnych immunomodulatorów jako alternatywy dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dla osób wymagających opieki psychologa, w nurcie Slow-Mind Therapy, dostępna jest Racjonalna Terapia Zachowania (RTZ) oraz moja autorska terapia Self Immersion Method, ciesząca się dużą skutecznością, polecaną przez dotychczasowych klientów.

Weronika Laura Ławniczak

Właściciel, pomysłodawczyni Holispace

Terapeuta medycyny zintegrowanej, mentor, dietetyk i zielarz.

0
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.