Rozluźnianie przepony

Rozluźnianie przepony

Rozluźnianie przepony


Przepona to obszerny, płaski mięsień oddechowy przypominający kształtem kopułę; rozdzielający jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Pod względem anatomicznym możemy wyróżnić w niej 3 części: żebrową, lędźwiową oraz mostkową. Charakterystyczne w budowie są 3 główne otwory: odpowiednio dla przełyku, aorty oraz żyły głównej dolnej. Posiada ona tzw. centrum ścięgniste będące skupiskiem proprioreceptorów, które odgrywają ważną rolę w statyce naszego ciała.


Za co odpowiada przepona w naszym ciele i dlaczego jest tak ważnym narządem?


Pierwsza z funkcji, która jest dość rozpowszechniona to funkcja oddechowa, a precyzyjnie jest ona mięśniem wdechowym, którego pracę można zaobserwować podczas oddychania torem brzusznym. Podczas wdechu przepona obniża się i spłaszcza, klatka piersiowa rozszerza a ciśnienie w niej pozwala na przemieszczenia powietrza do płuc. Kiedy robimy wydech przepona wpukla się do klatki piersiowej, napięcie mięśnie brzucha wspomaga uniesienie przepony i wypchnięcie powietrza na zewnątrz. Praca przepony oddziałuje na struktury znajdujące się powyżej i poniżej, tak więc wszelkie zaburzenia jej funkcjonowania mogą dawać objawy w postaci m.in.:

 • zaburzeń ze strony układu pokarmowego np. refluks, wzdęcia, zaparcia czy zespół jelita drażliwego;
 • dolegliwości bólowych mięśni okolicy szyjnej, piersiowej czy lędźwiowo-krzyżowej;
 • zmniejszonej wydajności procesu oddychania, a co za tym idzie obniżenia wydolności;
 • zaburzenia funkcjonowania układu wydalniczego np. problemy z wydalaniem moczu, kału czy też procesem parcia, podczas porodu;
 • dysfunkcje ze strony układu limfatycznego np. zastoje chłonki, obrzęki kończyn dolnych.

Podczas pracy z przeponą koncentrujemy się nie tylko na oddechu pacjenta, ale także na pracy z żebrami, poprawą ich ruchomości, delikatną pracą na jamie brzusznej oraz opracowania odcinka szyjnego kręgosłupa, ponieważ z tego poziomu przepona jest unerwiona. Bardzo istotne w procesie terapeutycznym jest nauka prawidłowego oddychania torem brzusznym.


Co uzyskujemy poprzez rozluźnienie przepony?

 • daktywację układu limfatycznego: poprawa krążenia chłonki;
 • ułatwienie przepływu krwi żylnej, zmniejszenie prawdopodobieństwa żylaków;
 • polepszenie funkcjonowania mięśni dna miednicy;
 • poprawa działania narządów wewnętrznych;
 • przywrócenie prawidłowej postawy ciała;
 • łatwiejsze wyciszanie się ze względu na aktywację układu przywspółczulnego.

Przywracając fizjologiczną ruchomość przepony możemy uzyskać uwolnienie od napięcia mięśniowego w odległych partiach ciała, a związanie jest to ze zjawiskiem tensegracji, czyli przenoszenia napięć z jednego rejonu na inny. Ponad to dzięki prawidłowej pracy przepony, poprawnie działają również nasze układy: krwionośny, nerwowy, pokarmowy, kostno-mięśniowo-powięziowy i limfatyczny. Podsumowując warto wsłuchać się w nasz organizm i skoncentrować na sygnałach, jakie nam wysyła. Czasami delikatny impuls dany organizmowi może dać ogromne zmiany za wielu płaszczyznach.


Opracowała: Mgr fizjoterapii Małgorzata Wróbel


Zapraszamy na zabiegi fizjoterapeutyczne w Instytucie Zdrowia i Urody Holispace.

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Gelavis HA Promocja
Uwaga!
OSTATNIE SZTUKI