Terapia manualna i ruchowa


Czym zajmuje się terapia manualna i dlaczego warto łączyć ją z ruchem? W obecnych czasach wiele osób spędza sporo swojego czasu w pozycji siedzącej.  Praca zdalna, ograniczony dostęp do siłowni, treningów czy grupowych form aktywności fizycznej. To wszystko powoduje, że często odczuwamy dolegliwości bólowe i sztywność mięśni; głównie dolnego odcinka kręgosłupa jak i karku. Z pomocą przychodzi terapia manualna  i ruchowa.


Terapia manualna to określenie ogólne, polega na połączeniu masażu i ćwiczeń pod okiem specjalisty w trakcie jednej sesji. Terapia manualna koryguje zaburzenia pochodzące z narządu ruchu, a więc stawów, mięśni, ścięgien oraz aparatu torebkowo-więzadłowego.  Mogą się na nią składać różne techniki fizjoterapeutyczne m.in. masaż, terapia powięziowa, streching, manipulacje, mobilizacje tkanek miękkich.

Celem terapii manualnej jest rozluźnienie mięśni, przywrócenie ich prawidłowej długości i elastyczności, a także zmniejszenie objawów bólowych. Wydawać by się mogło, że skoro już uzyskaliśmy na tą chwilę odpowiednie efekty to po co kolejna terapia-ruchowa? Otóż mimo, tego, że pracuje nam się łatwiej, bolesność jest mniejsza i funkcjonuje się o wiele lepiej, watro zadbać o to, aby nie wrócić do stanu wyjściowego! Dlatego terapeuta pokazuje, edukuje jak samodzielnie wzmocnić mięśnie,  utrzymać prawidłową postawę ciała, wykluczyć nieprawidłowe przyzwyczajenia i  czego unikać w życiu codziennym. Fizjoterapeuta odpowiednio do danego problemu opracuje plan ćwiczeń, przeprowadzi instruktaż na macie i nakieruje jak właściwie  utrzymać pozycję i na co zwrócić uwagę, podczas konkretnego ruchu oraz zaleca zadania do wykonywania we własnym zakresie. Na kolejnych spotkaniach analizuje postępy i zwiększa poziom trudności bądź obciążenie.


Korzyści płynące z połączenia terapii manualnej i ruchowej:

  • wzmocnienie mięśni
  • poprawa zakresu ruchomości
  • kontrola postawy ciała
  • przywrócenie symetrii
  • zmniejszenie ryzyka kontuzji
  • poprawa funkcjonalności w życiu codziennym

Kiedy nie wolno korzystać z terapii manualnej?


Przeciwskazania:

  • świeże, niezagojone złamania
  • ostry stan zapalny, obszerny uraz skóry
  • czynna choroba nowotworowa lub gruźlicza

Zacznij już od najmniejszych spraw jak prawidłowe podnoszenie przedmiotów z ziemi czy noszenie dziecka, dostosowanie wysokości  krzesła i biurka do Twojego wzrostu, nie przesiaduj kilka godzin bez ruchu, rób przerwy, wprowadź autostreching lub po prostu wyjdź na krótki spacer, a także zadbaj o poranny rozruch, a z pewnością Twoja jakość życia ulegnie zmianie.

Zapraszamy do Instytutu Holispace na zabieg terapii manualnej i ruchowej.


Opracowała: mgr fizjoterapii Małgorzata Wróbel

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Gelavis HA Promocja
Uwaga!
OSTATNIE SZTUKI