Jak włączyć fabrykę szczęścia w naszym organizmie?

Weronika Ławniczak Instytut Holispace

Fabryka szczęścia w organizmie

Zastawiamy się czasem, dlaczego jedni mają na twarzy cały czas uśmiech, są życiowymi optymistami a inni na ogół są smutni, wręcz depresyjni. Emocje ludzi wpływają na nas, zwłaszcza jeśli towarzyszy nam cały dzień w pracy. Jak można pomóc sobie, najbliższym lub znajomy, nie wchodząc w przyczynę takiego stanu? Okazuje się, że są sposoby i pokarmy, które w łatwy sposób przychodzą nam z pomocą.


Głównym celem jest wprowadzenia odpowiednich impulsów do produkcji „szczęścia” w celu wytwarzania serotoniny (zw. 5-hydroksytryptaminą, w skrócie 5-HT), której zbyt niski poziom powoduje rozdrażnienie i zły nastrój. Pełni wiele funkcji. Oprócz przekazywania sygnałów między nerwowymi komórkami, czyli pełniąc rolę neuroprzekaźnika (jest aminą biogenną), uważa się, że bierze udział w patogenezie bólów migrenowych oraz innych bólów głowy, pochodzenia naczyniowego[i] (1). Znacząco wpływa na układ pokarmowy, przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej, poprawia problemy ze snem (wpływa na produkcję melatoniny). Na jej poziom wpływają również pierwiastki i witaminy: żelazo, magnez, wit. B3, B6, kwas foliowy i pośrednio witamin C i cynk. Produkcja serotoniny odbywa się głównie w jelitach i w mniejszym stopniu w mózgu. Może blokować zespoły bólowe i fibromialgię oraz łaknienie węglowodanów i alkoholu.


Zarówno jej niedobór czy nadmiar nam nie służą. Objawy niedoboru to najczęściej:

– bóle głowy i migreny

– smutek, lęk aż do depresji

– zaburzenia snu, bezsenność

– dreszcze, drgawki

– podwyższenie temperatury ciała

– rozdrażnienie, rozbicie, niemoc

– brak ochoty do wysiłku fizycznego

– ochota na słodycze i inne proste węglowodany;


Zarówno głód i zajadanie węglowodanami (zwłaszcza na noc), będzie obniżać poziom serotoniny, zwiększać odkładanie tkanki tłuszczowej.


Jak uruchomić fabrykę i produkcję szczęścia?


Jest wiele substancji, które są niezbędne aby organizm funkcjonował prawidłowo. Oprócz witamin, mikro i makroelementów, koenzymów czy tłuszczy i oczywiście płynów, potrzebne są elementy budulcowe jak białko oraz odpowiednie szczepy bakterii probiotycznych.Czy wiesz, że nasze dobre samopoczucie w tym odczuwanie radości,

szczęścia zależne jest głównie od diety i stanu naszych jelit?Jakie zatem wybierać produkty w żywieniu, aby zwiększyć produkcję serotoniny? Są dwie równoległe drogi. Po pierwsze, warto włączyć pokarmy z białkiem o nazwie tryptofan (aminokwas egzogenny). Tryptofan – przyjaciel dla mózgu – znacznie poprawia jakość życia. Jego ilość zmniejsza się niestety wraz z wiekiem i musi być dostarczany z zewnątrz.


Najwięcej można znaleźć go można w pokarmach:

– jajka, nabiał i chude białe mięso, tłuste ryby (makrela, halibut);

– rośliny strączkowe: soja, soczewica, fasola, ciecierzyca, groszek


Dodatkowe źródła zwłaszcza dla wegan:

– orzechy nerkowca, pestki słonecznika, dyni i sezamu, migdały, pistacje, suszone figi;

– owoce: banany, wiśnie i awokado

– inne: gorzka czekolada, szpinak, spirulina, płatki owsiane.

\"Fabryka

Pamiętać należy, że ważny jest umiar i sposób łączenia produktów, tak aby osiągnąć zbilansowany posiłek o odpowiednim potencjale tryptofanu i innych substancji odżywczych. Wciąż trwają badania nad źródłami tryptofanu w dostępnych produktach a jednym z nich jest spirulina.


W „Analizie zawartości pochodnych L-tryptofanu w wybranych algach i w produktach zawierających algi” [i](1) możemy przeczytać w podsumowaniu: „Produkty spożywcze i suplementy diety zawierające nieprzetworzone algi stanowią źródło niehalucynogennych związków indolowych, zwłaszcza takich jak melatonina, L-tryptofan i serotonina. Związki te mogą wpływać na wartość prozdrowotną i dietetyczną tych produktów. Ze względu na to, że wszystkie działają przeciwutleniająco, stanowią ważny czynnik w profilaktyce chorób cywilizacyjnych”.


Drugą kwestią, jest stan naszych jelit. Jest wiele badań, potwierdzających, że np. bifidobakterie jako czynniki probiotyczne korzystnie i fizjologicznie mogą wpływać na stan flory jelitowej. Jelita to prawdziowa fabryka szczęścia. W okresie odczuwania smutku i przygnębienia, pierwszym organicznym kierunkiem jest zadbanie o układ pokarmowy. Spożywanie tryptofanu jest warunkiem koniecznym, ale bez uporządkowania flory bakteryjnej w tym likwidacji dysbiozyi (2,3) (zaburzenie równowagi mikrobiologicznej organu, części ciała) nie uda nam się wchłonąć wartościowych związków.


Jak sobie można pomóc? Wyłączając z diety produkty typu fast-food, proste węglowodany a włączając na stałe do diety kiszonki. Można wesprzeć się suplementacją bakterii probiotycznych, zwłaszcza po antybiotykoterapii. W godzinach wieczornych nie powinno się spożywać produktów skrobiowych. Dla przykładu: banany, jabłka, suszone owoce, jemy do południa by uniknąć procesów fermentacyjnych. W szczególnych przypadkach, warto wykonać specjalne badanie w laboratorium, które ma w swojej ofercie badanie stanu i składu mikroflory jelitowej (4).


Warto wspomnieć iż wszystkie dostępne metody relaksacji wpływają na stan naszego samopoczucia. Regulacja snu, medytacja, modlitwa, czy praktyka oddechu uruchamiają procesy regulacji flory bakteryjnej. Pamiętajmy że to swoisty ekosystem, który także potrzebuje harmonii i stabilizacji.


            Nieinwazyjnym sposobem sprawdzenia poziomy tryptofanu, ale także innych wartości dla poziomu witamin, makro i mikroelementów jest komputerowa analiza stanu zdrowia Vieva. Samopoczucie to odbicie naszych emocji a w tym niedoborów i nadmiaru różnych związków. Co daje to podanie, można przeczytać na stronie:

https://holispace.com/produkt/analiza-stanu-organizmu/

Badanie trwa minutę i nie potrzeba się do niego przygotowywać. Można sprawdzić zakwaszenie organizmu i wykonać badanie krwi na zakwaszenie organizmu Warszawa. Czy wiesz że poprawa mikrokrążenia np. przy użyciu Bemer czyli fizykalnej terapii naczyniowej najlepiej odkwasza i prowadzi do homeostazy w naszych komórkach? Mata Bemer Warszawa w instytucie cieszy się dużym powodzeniem. Terapie prowadzone są w tygodniu od 10.00 do 21.00 a w soboty od 10.00 do 18.00.


Mówią czasem, że masz kwaśną minę a to właśnie wynika z zakwaszenia organizmu i należy zająć się takim tematem od razu. Brak poczucia radości i szczęścia da się odwrócić. Jak to zrobić i dlaczego to jest ważne – zachęcam do konsultacji.


Weronika Ławniczak


Trener zdrowego stylu życia, dietetyk, terapeuta


Źródła:


  • [1] opracowanie – Bożena Muszyńska , Barbara Jękot , Tamara Mastalerz , Katarzyna Sułkowska-Ziaja (Katedra i Zakład Botaniki Farmaceutycznej, Uniwersytet Jagielloński Colegium Medicum w Krakowie);
  • Mikrobiota jelitowa: modulator plastyczności mózgu i funkcji poznawczych w procesie starzenia – Sampath Parthasarathy, redaktor akademicki;
  • [1] Strzępa A, Szczepanik M.: Wpływ naturalnej flory jelitowej na odpowiedź immunologiczną Postepy Hig Med Dosw (online), 2013; 67: 908-920; e-ISSN 1732-2693
  • https://gazetalekarska.pl/?p=44373

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.