Prawidłowe żywienie zgodne z rytmem zegara biologicznego

Życie w zgodzie z zegarem biologicznym człowieka, który wyznacza nam właściwy rytm dobowy, jest łatwiejsze i efektywniejsze. Rytm ten pozwala na regulowanie procesów zachodzących w organizmie, bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie, nastrój i kondycję każdego człowieka. Bez prawidłowego działania zegara biologicznego nie jest możliwa synchronizacja procesów życiowych ze zmianami warunków środowiskowych.

Wpływ na rytm dobowy maja takie czynniki jak:

  • stres i to jak sobie z nim radzimy,
  • aktywność fizyczna,
  • temperatura otoczenia,
  • światło i ciemność, czyli długość dnia i nocy,
  • pory i skład spożywanych posiłków.

Najnowsze badania dowodzą, że w regulacji zegara biologicznego może pomóc właściwa dieta. Niezwykle ważne jest tu regularne odżywianie się, gdyż to ono właśnie wpływa na optymalne wykorzystywanie energii przez organizm. Nieregularne posiłki są natomiast częstą przyczyną nadwagi i otyłości. Dzień należy rozpocząć wartościowym odżywczo śniadaniem zjedzonym w godzinach 7-9 a zakończyć lekką kolacją zjedzoną w godzinach 17-19. Po godzinie 21 spowolnieniu ulegają ruchy robaczkowe jelit, dlatego też wszystko zjedzone o tej porze będzie zalegać w przewodzie pokarmowym. Spożyte kalorie zamienią się w tłuszcz.

Sposób żywienia oparty o naturalny zegar biologiczny człowieka(chronodieta) zakłada, że poszczególne składniki odżywcze powinno dostarczać się organizmowi o określonych porach dnia. Przyjmowanie tłuszczy, węglowodanów czy białek w zgodzie z rytmem biologicznym naszego organizmu pozwoli nam usprawnić procesy trawienia. Zapobiegnie odkładaniu się tkanki tłuszczowej oraz zapewni prawidłowe przyswajanie wszystkich ważnych składników odżywczych.

Odżywiając się zgodnie z naturalnym zegarem biologicznym można jeść niemalże wszystko. Pod warunkiem zachowania odpowiednich pór posiłków i odpowiedniego komponowania ich składu. Takie odżywianie jest więc świadomym żywieniem a nie stereotypową dietę opartą na wielu wyrzeczeniach.

Co i w jakim czasie jeść by było to zgodne z rytmem biologicznym organizmu dowiesz się w trakcie konsultacji ze mną w Instytucie Zdrowia i Urody Holispace.

Mgr Anna Koszlaga- dietetyk Holispace

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Gelavis HA Promocja
Uwaga!
OSTATNIE SZTUKI