Wdowi Garb

Wdowi garb

W przeszłości wizualnie skulona postawa ciała z pochyleniem do przodu łączona była z żałobą, dotykała kobiet po utracie męża lub bliskiej osoby. Odzwierciedlała stan psychiczny. Obecnie jest to schorzenie coraz bardziej powszechna i dotyczy nie tylko starszych pań, ale także i mężczyzn w różnym przedziale wiekowym, dlatego też tzw. „wdowi garb” zwany jest także „karkiem bawolim”.

Jak rozpoznać tą dolegliwość?

            Na pierwszy rzut oka zauważysz nieprawidłową i bardzo charakterystyczną postawę ciała: wysunięte barki oraz głowa i szyja mocno wyciągnięta w przód, zamknięta klatka piersiowa, fałd skóry na karku, typowe zgrubienie.

Oprócz nieprawidowego wyglądu, pojawiają się także dolegliwości bólowe.

Gdzie leży podłoże schorzenia?

 • siedzący tryb życia w tym szczególnie praca siedząca wykonywana w nieprawidłowej pozycji;
 • nadużywanie telefonów i tabletów,
 • zaburzenia równowagi mięśniowej;
 • otyłość;
 • brak aktywności fizycznej;
 • przewlekłe oddziaływanie stresu;
 • zaburzona postawa ciała;
 • podłoże psychologiczne;
 • niektóre choroby oraz następstwa ich leczenia np. sterydami m.in. osteoporoza.

W ostatnim przypadku mikrozłamania w kręgach w dalszej kolejności spowodują ich zrośnięcie, inne niebezpieczne następstwo to kręgozmyk. Dlatego też, warto badać poziom gęstości kości, aby na bieżąco mieć go pod kontrolą. Szczególnie panie w okresie menopauzalnym i w przypadku leczenia sterydami.

Dysfunkcja ta może być bardzo uciążliwa, szczególnie jeśli nie jest leczona bądź zostaje zbagatelizowana. W stanie przewlekłym może powodować:

 • dolegliwości bólowe w okolicy „garbu”;
 • parestezje, drętwienia promieniujące do rąk;
 • zmniejszenie zakresu ruchu w odcinku szyjnym kręgosłupa;
 • zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych;
 • problemy z koncentracją.

Jak pozbyć się schorzenia?

W zależności od przyczyn możemy podjąć różne kroki w celu poprawy jakości życia i stanu funkcjonalnego pacjenta. Jeśli przyczyną jest zachwianie równowagi mięśniowej należy zgłosić się do fizjoterapeuty. W Holispace uzyskasz podpowiedź jak wzmocnić mięśnie pleców i rozciągnąć klatkę piersiową na terapii manualnej i ruchowej, ponadto uzyskasz rozluźnienie za co z pewnością Twój organizm będzie wdzięczny.

Masaż tkanek głębokich lub masaż klasyczny z elementami powięziowego pozwoli na uwolnienie restrykcji mięśniowo-powięziowych i poprawi zakres ruchu.  Ponadto uzyskasz popradę, jakie ćwiczenia wykonywać w domu. Terapeuta pokaże Ci jak utrzymać odpowiednią pozycje – pomocne tu będą ćwiczenia przed lustrem. Ważne tutaj będzie cofnięcie podbródka, w ustawieniu skorygowanym będziesz mógł wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi i karku oraz rozciągnięcie przodu tułowia.  Można również włączyć kinesiotaping w celu odciążenia miejsc bolesnych oraz ćwiczenia oddechowe dla poprawy mobilności klatki piersiowej.

Terapia Anatomy trains – integracja strukturalna pozwoli na przeanalizowanie Twojego ciała jako całości. Terapeuta pokaże zaburzenia równowagi mięśniowej oraz ich konsekwencje, a także ułatwia powrót do prawidłowych nawyków postawy i wykonywanych ruchów. Ponadto pozwala na pracę z emocjami niekiedy blokującymi Twoje ciało.

Opracowała: mgr fizjoterapii Małgorzata Adamczuk

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Gelavis HA Promocja
Uwaga!
OSTATNIE SZTUKI