Regresja oddechowa

Hipnoza regresyjjna

Regresja oddechowa

To metoda psychoterapeutyczna, która łączy ze sobą hipnozę z terapiami opartymi na oddechu. Oddech jest kluczowym elementem umożliwiającym transformację nagromadzonego materiału psychicznego w takich terapiach jak rebirthing, regresing, bioenergetyka Lowena, oddychanie holotropowe Groffa czy terapia pierwotnego krzyku Janova. Należy jednocześnie wspomnieć o tym, że wszystkie te terapie czerpały inspiracje z metod orientalnych, takich jak joga czy buddyzm.

Równocześnie oddech jako jedno z narzędzi a nie głowna technika wykorzystujemy współcześnie w większości metod psychoterapeutycznych. Wynika to w sposób naturalny z ludzkiej fizjologii. Oddech na poziomie neurofizjologicznym i energetycznym jest silnie sprzężony mechanizmem regulacji emocjonalej. Jako mechanizm biologiczny oddychanie dostarcza człowiekowi 70% potrzebnej mu energii. Reguluje również procesy ludzkiej aktywności dostarczając organiznowi niezbędne w danym momemencie dawki tlenu.

Oddychanie

Zapotrzebowanie na tlen jest zmienne w czasie i zależne od rodzaju aktualnej aktywności. W sytuacji zwiększonego wysiłku fizycznego, stresu jest ono większę a niższe gdy odpoczywamy, relaksujemy się. Jak jednak oddychanie reguluje procesy emocjonalne? W trakcie silnego pobudzenia emocjonalnego oddech ulega radykalnej zmianie. Staje szybszy i płytszy. U niektórych osób występują również fazy dłuższego bezdechu. Gdy rytm oddechu przyspiesza i pod wpływem tej zmiany, następuje wyrzut adrenaliny, kotryzolu i noradreanaliny, zwiększając poziom pobudzenia neuro-emocjonalnego organizmu. Natomiast gdy człowiek oddycha wolno i spokojnie w rytmie zbliżonym do fazy zasypiania jak ma to miejsce w trakcie relaksu. To poziom w/w neuroprzekażników znacząco obniża się a rośnie poziom takich neuroprzekaźników jak melatonina, dopamina i serotonina. W tym kontekście, gdy aktywowany materiał emocjonalny w trakcie silnego pobudzenia emocjonalnego jest zbyt duży, to człowiek uruchamia podświadomie procesy tłumienia emocji.

Tłumienie to, zachodzi na poziomie procesów poznawczych ale także fizjologicznych. Poprzez tworzenie róznego rodzaju napięć i mikro napięć mięśniowych a także za pomocą tłumienia samego procesu oddychania. Powoduje to zatrzymanie i utrwalenie stłumionym emocji w strukturze ciała, najczęściej na poziomie podświadomym. Emocje te nie są naturalnie uwalniane w procesie przeżywania, tylko „zamrażane” w ciele w postaci blokad i napięć. Są one kumulowane w procesie życia i z czasem stają się podłożem do pojawiania się dolegliwości psychosomatycznych. 

Regresja oddechowa

Regresja oddechowa w terapiach opartych na intensywnym oddychaniu zachodzą procesy umożliwiające aktywowanie stłumionego materiału emocjonalnego. Wydobycie go na powierzchnię świadomości. Intensywny oddech przy jednocześnie znikomej aktywności fizycznej sprawia, że człowiek zaczyna silnie odbierać i rejestrować świadomie obszary w swoim ciele. W których zblokował emocje. Jednocześnie wraz z dostępem do tych zblokowanych w ciele obszarów, pojawia się możliwość eksplorowania emocji i materiału mentalnego. Z nimi związanego (myśli, przekonania, decyzje, sugestie odebrane). Intensywne oddychanie oprócz tego umożliwia, przeżycie stłumionych emocji i innych komponentów doświadczenia a także ich uwolnienie ze struktury ciała i emocji.

Regresja oddechowa jest szczególnie efektywna w pracy z osobami, które mają małą świadomość własnych emocji. A także u tych u których emocje są silnie stłumione za pomocą napięć w ciele. Jest efektywna w szerokim spektrum zaburzeń psychologicznych. Pozwala pracować tam gdzie inne metody zawodzą.

Autor: Paweł Krzemiński

Zapraszamy na zabieg regresji oddechowej dostępny w Holispace po kliknięciu w ten link …

Więcej o regresji oddechowej dowiesz się z naszego filmu dostępnego pod tym linkiem …

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.