5 najważniejszych korzyści z drenażu limfatycznego

Korzyści z drenażu limfatycznego

Korzyści z drenażu limfatycznego

Drenaż limfatyczny Holispace (masaż limfatyczny) to terapeutyczna technika masażu, która ma na celu pobudzenie i poprawę przepływu limfy w organizmie. System limfatyczny jest odpowiedzialny za odprowadzanie nadmiaru płynów, toksyn, komórek odpornościowych i innych substancji z tkanek do układu limfatycznego i dalej do krwiobiegu. Wykonywany jest w Instytucie przez wyszkolonego terapeutę masaży leczniczych lub fizjoterapeutę.

Na czy polega drenaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny to technika, która a polega na delikatnym, rytmicznym masażu skóry i tkanek miękkich, który stymuluje przepływ limfy. Ruchy masażu są precyzyjne i skoncentrowane na odpowiednich obszarach ciała, takich jak węzły chłonne, pachwiny, szyja, brzuch, ręce i nogi.

Korzyści z drenażu limfatycznego obejmują:

  • Redukcję obrzęków. Drenaż limfatyczny może pomóc w zmniejszeniu obrzęków, szczególnie w przypadku obrzęków limfatycznych, które mogą występować po zabiegach chirurgicznych, urazach lub w przypadku stanów zapalnych.
  • Poprawę układu immunologicznego. Poprawa przepływu limfy pomaga w usuwaniu toksyn, odpadów metabolicznych i substancji obcych, co przyczynia się do wzmocnienia układu immunologicznego.
  • Leczenie i redukcja cellulitu. Drenaż limfatyczny może być skutecznym narzędziem w redukcji cellulitu poprzez usprawnienie przepływu limfy, poprawę mikrokrążenia i eliminację toksyn.
  • Redukcję napięcia i bólu. Delikatny masaż drenażu limfatycznego może przynieść ulgę w przypadku napięcia mięśniowego, bólu i stresu.
  • Poprawę kondycji skóry. Drenaż limfatyczny może wspomagać odżywianie tkanek, stymulować produkcję kolagenu i elastyny, co może prowadzić do poprawy jakości skóry.

Kobiety w ciąży chętnie wybierają drenaż limfatyczny. Może być stosowany w celu złagodzenia obrzęków, zawsze wymaga to zachowania ostrożności i konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Ile i jak często stosuje się masaż limfatyczny?

W zależności od indywidulanego przypadku osoby, wykonujemy od 5 do 12 masaży limfatycznych. Do masażu dołączamy poprawę mikrokrążenia technologią Bemer. Efekt uzyskiwany jest szybciej i pozostaje na dłużej.

Drenaż limfatyczny jest ogólnie bezpieczną i skuteczną techniką, jednak istnieją pewne sytuacje, kiedy należy zachować ostrożność lub unikać jej stosowania. Przed rozpoczęciem terapii drenażem limfatycznym zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne. Oto kilka przykładów, kiedy nie zaleca się przeprowadzania drenażu limfatycznego:

  • Infekcje: Jeśli w organizmie występuje aktywna infekcja, zwłaszcza związana z układem limfatycznym, tak jak zapalenie węzłów chłonnych czy limfangitis, należy unikać drenażu limfatycznego. Stymulacja przepływu limfy w takiej sytuacji może prowadzić do rozprzestrzenienia infekcji.
  • Niewydolność serca: Osoby z zaawansowaną niewydolnością serca powinny unikać intensywnego drenażu limfatycznego. To dlatego, że zwiększenie przepływu limfy może obciążać serce i pogorszyć objawy niewydolności.
  • Zatorowość limfatyczną: W przypadku zatorowości limfatycznej, czyli blokady lub ograniczenia przepływu limfy, drenaż limfatyczny może być nieskuteczny lub niebezpieczny. Konieczne jest konsultowanie się z lekarzem specjalistą przed rozpoczęciem drenażu limfatycznego w przypadku zatorowości limfatycznej.
  • Choroby nowotworowe: W niektórych przypadkach drenaż limfatyczny może być przeciwwskazany u osób z aktywnym rakiem lub w trakcie leczenia raka. W takich sytuacjach konieczne jest skonsultowanie się z onkologiem, aby ocenić ryzyko i korzyści z zastosowania drenażu limfatycznego.

W każdym przypadku zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem drenażu limfatycznego, szczególnie jeśli występują jakiekolwiek choroby, zaburzenia lub inne poważne stany zdrowotne. Lekarz będzie w stanie ocenić indywidualną sytuację pacjenta i dostosować odpowiednie podejście terapeutyczne.

Zapoznaj się z ofertą drenaży limfatycznych w Holispace: drenaż limfatyczny, drenaż limfatyczny 3w1, drenaż limfatyczny twarzy szyi i dekoltu.

Instytut Zdrowia i Urody Holispace Weronika Laura Ławniczak

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.