Drenaż limfatyczny
Czujesz, że po ciężkim dniu w pracy Twoje nogi są ociężałe? Obrzęk kostek to częsty widok wieczorem? Spędzasz wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej. Zauważyłaś, że jędrność Twojej skóry pogorszyła się? Skorzystaj z drenażu limfatycznego i pozbądź się nieprzyjemnego odczucia, ciesz się lekkością!
Obrzęki wynikają z nieprawidłowego krążenia krwi i limfy, czego wynikiem mogą być zastoje. Wykonując drenaż limfatyczny mamy na celu przywrócenie fizjologicznego procesu cyrkulacji, przywracając prawidłową zdolności drenażu tkanek – w przypadku zaburzenia tego procesu oraz chcąc stworzyć optymalne warunki do odbudowy uszkodzonego układu limfatycznego. W czasie zabiegu dochodzi do czasowego wzrostu objętości limfy, czyli czasu do przemiennego napełniania i opróżniania się naczyń limfatycznych, dzięki czemu uzyskujemy szybszy transport limfocytów do węzłów chłonnych. Regularne korzystanie z zabiegów oraz zastosowanie wskazówek terapeuty pozwala na uzyskanie zadowalających efektów. Korzystaj z różnych form aktywności, aby wspomóc pompę mięśniową, a tym samym proces zmniejszania obrzęków.
Zabieg drenażu limfatycznego jest zabiegiem leczniczym. Wykonywanym ze względów zdrowotnych, takie jak:
- obrzęki wywołane interwencją chirurgiczną np. po mastektomii, unieruchomieniu, urazach,
- w następstwach chorób np. cukrzycy, dny moczanowej itp.,
- wchłanianie siniaków po urazach.
Dla sportowców jako element odnowy biologicznej, powysiłkowo, potreningowo, warto go także włączyć zapobiegając kontuzjom i urazom a także dla sportowców aktywnych wyczynowo: przed wysiłkiem.
Stosowany również w kosmetyce jako zabieg redukujący cellulit, obrzęki, wspomagający proces detoksykacji organizmu.
Jak wygląda zabieg?
Przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzamy wywiad, wykonujemy pomiar obwodów oraz oceniamy stan skóry. Chwyty są wykonywane od części dystalnych w kierunku do serca, czyli w przypadku nóg: od stopy do kolana, uda, pachwiny i biodra. Zabieg jest wykonywany bardzo delikatnie z naprzemiennymi, rytmicznymi ruchami uciskającymi i rozluźnienia tkanek. Poprzez przepychanie limfy, usprawniamy odpływ chłonki, zapobiegamy zastojom, które często pojawiają się po bezruchu. Wpływając na układ limfatyczny oddziałujemy również na układ krwionośny -zapobiegając zakrzepom i żylakom. Po terapii klient otrzymuje zalecenia oraz zioła diuretyczne, czyli o działaniu moczopędnym. Zalecany jest pomiar powtórny po 48 godzinach. Rekomendowana jest dodatkowo terapia fizykalna Bemer w celu usprawnienia procesów mikrokrążenia.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- niewyrównana niewydolność serca,
- ostre stany zapalne: o charakterze wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym,
- infekcje przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała,
- nowotwory złośliwe,
- żylaki,
- przerwanie ciągłości skóry w okolicy zabiegowej,
- zaawansowana miażdżyca,
- zakrzepica.
Drenaż limfatyczny to zabieg dający ogrom korzyści dla Twojego ciała. Zmniejszy ilość wody zalegającej w organizmie, poprawi metabolizm oraz ułatwi spalanie tłuszczu, przez co poczujesz się lepiej. Twoja sylwetka wysmukli się, poprawi się jędrność skóry, cellulit przestanie być widoczny. Kolejnym ważnym punktem jest usprawnienie działania układu odpornościowego, a także procesu regeneracji.