Rehabilitacja i fizjoterapia barku
Dolegliwości barku to jedna z częstszych problemów spotykanych w gabinecie fizjoterapeutycznym. Jakie są przyczyny dolegliwości? Jak sobie radzić, czy możemy pomóc sobie w warunkach domowych?
Potocznie używając terminu „bark” mamy na myśli staw ramienny. Staw ramienny jest stawem kulistym, w swojej budowie ma charakterystyczną głowę kości ramiennej oraz dość niewielką panewkę stawu. Stanowi ona wydrążenie stawowe łopatki razem z obrąbkiem stawowym. Ze względu na sporą dysproporcję staw wzmocniony jest licznymi więzadłami oraz mięśniami w celu zwiększenia stabilności. W związku z dość złożoną budową i dużym zakresem ruchomości-niestety-staw jest podatny na urazy.
Problem zaburzeń ruchomości czy dolegliwości bólowych może wynikać również z dysfunkcji w obrębie mięśni otaczających samą głowę kości ramiennej. Jest to tzw. „stożek rotatorów”, łopatki, obojczyka, kaletek maziowych, przebiegających w tej okolicy nerwów zaopatrujących kończynę górną. Ponad to może dotyczyć także struktur nie znajdujących się w sąsiedztwie samego stawu, a będące konsekwencją odległych problemów.
Najczęstsze powody dolegliwości bólowych:
- przeciążenie np. treningiem w nieprawidłowych ustawieniach lub wykonywanie wielogodzinnych czynności w wymuszonej pozycji ramienia np. częste unoszenie rąk ponad poziom głowy,
- urazy: uszkodzenia/zerwania ścięgien np. bicepsa, np. u sportowców w przebiegu kontuzji;
- zmiany zwyrodnieniowe stawu,
- uszkodzenia mechaniczne: np. w wyniku wypadku,
- zmiany stawowe wynikające z chorób np. reumatoidalnych.
Rozwiązania w Holispace:
- terapia manualna i ruchowa,
- anatomy trains,
- masaż klasyczny z elementami powięziowego połączony z tapingiem.
Terapia manualna i ruchowa jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które oprócz uwolnienia od napięcia konkretnych struktur chcą uzyskać instruktaż ćwiczeń do wykonania w domu. Chcą także dowiedzieć się w jakiej pozycji wzmocnić odpowiednie grupy mięśniowe i jak bezpiecznie wykonywać czynności codzienne. Na co uważać i jak ważny jest odpoczynek i czas na regenerację uszkodzonych struktur.
Masaż klasyczny z powięziowym to połączenie masażu tkanek głębokich wykonywanego na sucho– bez oleju, pozwalającego na pracę na powięzi, uzyskujemy zwiększenie zakresu ruchomości, rozluźnienie i zmniejszenie napięcia mięśni oraz masażu klasycznego przywracającego elastyczność mięśni oraz odżywienie i dotlenienie tkanek. W razie potrzeby możemy zastosować również taping, np. w celu odciążenia bolesnych partii, co jest niezwykle ważne dla komfortu życia codziennego.
Anatomy trains jest to terapia powięziowa, wykorzystuje zjawisko przenoszenia się napięć–tensegrację. Terapeuta każdorazowo rozpoczyna wizytę od wywiadu i wspólnie przed lustrem analizujecie Twoje ciało jako całość, wyjaśnia i pokazuje jakie struktury są skrócone czy nieprawidłowo ustawione. Przed lustrem możesz zaobserwować, jak Twoje stawy i miednica wracają na „swoje miejsce”. Analizując urazy i przeciążenia, jakimi dotychczas przyszło się zmierzyć Twojemu ciału oraz wprowadzone kompensacje rozluźniane są kolejne elementy. W trakcie sesji terapeutycznej dobierane są narzędzia i techniki do aktualnego problemu, a także precyzyjne chwyty pomagające uwolnić od ograniczeń, sklejeń powięzi, powstałych punktów spustowych czy napiętych mięśni.
Rehabilitacja i fizjoterapia barku Od czego zacząć?
Bardzo ważne jest zgłoszenie się jak najwcześniej, kiedy problem barku dopiero się rozpoczyna. Ze względu na trudniejsze opracowanie nakładających się kompensacji, które Twój organizm wytworzy w celu ochrony przed bólem. Twoje ciało będzie powoli starało się omijać to miejsce w zakresie ruchu- pamiętając w którym punkcie pojawia się impuls bólowy- aby unikać nieprzyjemnego odczucia-tym samym ograniczając stopniowo ruchomość i doprowadzając do zjawiska sklejenia powięzi, usztywnienia ramienia. Nie lekceważ problemu! Dolegliwości nie miną samoistnie. Wczesna reakcja to szybsza szansa na powrót do sprawności, skonsultuj się z naszymi terapeutami i wybierz zdrowie już dziś!
Opracowała: mgr fizjoterapii Małgorzata Adamczuk