Zobacz koszyk

Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologicza

250 

Uważasz, że ta usługa jest odpowiednia na prezent ? Możesz ją kupić jako KARTĘ PODARUNKOWĄ - zajmie to tylko chwilę a osoba obdarowana otrzyma na e-maila bon elektroniczny.

Fizjoterapia uroginekologiczna

 

Fizjoterapia uroginekologiczna ma przynieść ulgę w przypadku bólu, napięcia i dyskomfortu w problemach urologicznych, ginekologicznych i seksualnych kobiet. Polecana jest w problemach dysfunkcji w obrębie dna miednicy takich jak:

  • nietrzymanie moczu (wysiłkowe lub naglące)
  • bolesne miesiączki, endometrioza
  • obniżenie narządów miednicy
  • ból i rozejście spojenia łonowego,
  • ból w obrębie kości ogonowej (guzicznej)
  • dyspareunia ‒ bóle podczas współżycia
  • napięcie w obrębie blizny poporodowej, w tym po cesarskim cięciu
  • trudności z zajściem w ciążę, jako uzupełnienie specjalistycznego leczenia,
  • popoperacyjne bóle w obrębie brzucha
  • bóle ciężarnych powodowane napięciem w plecach, miednicy, bioder i lędźwi.

Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje również profilaktykę skupiającą się na treningu mięśni dna miednicy, naukę prawidłowych nawyków oraz usprawnieniem całego ciała. Przeznaczona jest kobietom w każdym wieku w celu minimalizacji ryzyka wystąpienia różnorodnych zaburzeń.

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży i po porodzie

 

Fizjoterapia uroginekologiczna skierowana jest także do kobiet, które planują zajście z ciążę. Terapia przygotowuje ciało do wysiłku, ułatwia poród, jest wsparciem w okresie połogu. Poprzez odpowiednio dobrane i bezpieczne ćwiczenia, zmniejsza bólowe w ciąży i zadba o powrót do formy po porodzie. Szczególnie terapia polecana jest, jeśli doszło do rozejścia mięśnia prostego brzucha a także gdy powstała blizna po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza. Ponieważ wiemy jak jest to ważny okres w życiu każdej pary, na zajęcia można przyjść z partnerem.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

 

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeutka zbiera obszerny wywiad diagnostyczny, w celu ustalenia planu terapeutycznego. Omawia wszystkie niepokojące tematy i dolegliwości. Tutaj nie ma tematów tabu. Dokonuje analizy postawy ciała, przeprowadza testy funkcjonalne oraz jeśli pacjentka wyrazi na to zgodę i wystąpią ku temu wskazania – wykonuje badanie per veginum.

Co to jest badanie per vaginum?

 

Jest ono bardzo podobne do tego, które doświadczamy u ginekologa. Badanie przez pochwę służy funkcjonalnej ocenie mięśni dna miednicy oraz jest niezbędne, aby poprawnie nauczyć się ćwiczeń usprawniających. Do dyspozycji pacjentek dostępne są specjalne spódniczki uroginekologiczne, a badanie odbywa się w pozycji leżącej.

Podczas badania fizjoterapeuta, używając sterylnych rękawiczek i specjalnego żelu, delikatnie wprowadza jeden lub dwa palce do pochwy, a drugą rękę umieszcza na brzuchu. Pacjentka ma za zadanie napiąć mięśnie dna miednicy. Badanie pełni również rolę treningu, w trakcie którego pacjentka uczy się świadomego kontrolowania mięśni dna miednicy.

Jak się przygotować do wizyty:

 

  • zabierz na wizytę dokumentacje medyczną, nie tylko dotyczącą uroginekologii: wyniki diagnostyczne, USG (jeśli posiadasz)
  • zabierz ze sobą sportowy strój, który nie będzie krępował Twoich ruchów w trakcie wykonywania ewentulanych ćwiczeń
  • faza cyklu nie ma znaczeniu jesteś (chyba, że dolegliwości związane są z daną fazą cyklu, to najlepiej przyjść właśnie wtedy)
  • przed wizytą zwróć uwagę na częstotliwość korzystania z toalety, ilość spożywanych płynów, ilość wydalanego moczu
  • nie ma konieczności depilacji okolic intymnych.

Fizjoterapia uroginekologiczna jako profilaktyka zdrowia

 

Terapia u fizjoterapeuty uroginekologicznego stanowi skuteczną formę profilaktyki zdrowotnej, pomagającą zapobiegać przyszłym problemom z układem moczowo-płciowym. Podczas wizyt nauczymy się, jak prawidłowo podnosić i przenosić cięższe przedmioty, jak bezpiecznie kichać i kaszleć, a także jak właściwie oddawać mocz i stolec, aby nie osłabiać mięśni dna miednicy.