Aktywność fizyczna okiem fizjoterapeuty

Aktywność fizyczna okiem fizjoterapeuty

Dlaczego ruch jest ważny dla Twojego ciała?

W jakim celu zalecana jest aktywność fizyczna?. Czy potrzebna jest tylko dla osób pacjentów w kontekście usprawniania a może służy każdemu z nas bez względu na stan zdrowia?


Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła wytyczne uprawiania aktywności fizycznej dla konkretnych grup wiekowych i odpowiednio ich stanu zdrowia. Dla  grupy osób w przedziale wiekowym 18-64 lata rekomendowane jest poświęcenie 150- 300 minut tygodniowo. Na aktywności o umiarkowanej intensywności bądź wysiłek o dużej intensywności w krótszym  przedziale czasowym tj. 75-150 min.


Dzieci i młodzież

Dzieci i młodzież powinny ćwiczyć przynajmniej godzinę dziennie z intensywnością umiarkowaną lub dużą. Minimum niezbędnym dla prawidłowego rozwoju to ćwiczenia 3 razy w tygodniu. W tym wieku należy przykładać ogromną wagę do ruchu ze względu na dynamiczny wzrost kości i mięśni. Powinniśmy je wzmacniać m.in. w celu prewencji wad postawy.


Dorośli

Dorośli mają zalecenia do wzmacniania mięśni o tej samej intensywności – jak grupa poprzednia, 2 razy w tygodniu lub  częściej.


Osoby po 65 roku życia

Osoby po 65 roku życia powinny wdrożyć ćwiczenia przynajmniej 3 razy w tygodniu. Ze względu na częste schorzenia przewlekłe, zmniejszenie wydolności, trudności z poruszaniem się tutaj aktywność należy urozmaicać działając na różne sfery życia. Głównie ćwiczenia równoważne, wzmacnianie ciała oraz prewencja upadków.


Kobiety w ciąży i po porodzie

Kobiety w ciąży i po porodzie – jeśli stan zdrowia pozwala na aktywność i nie ma żadnych przeciwskazań – jak najbardziej ćwiczenia aerobowe w wymiarze 150 minut o umiarkowanej intensywności rozłożonej na tydzień. Są dobrym rozwiązaniem dla przyszłej mamy i dziecka. Należy nadmienić, że kobiety, które uprawiały sport przed zajściem w ciążę mogą  kontynuować.


Pamiętajmy jednak, że zawsze należy dostosowywać aktywność indywidualnie!. Stawiaj sobie realne cele i działaj stopniowo, małymi kroczkami zwiększając czas i intensywność. Jeśli od dłuższego okresu nie robiłeś/ łaś nic- poza pracą i obowiązkami domowymi- nie porywaj się na ogromny wysiłek! Twoje ciało nie będzie gotowe, a wręcz możesz sobie zaszkodzić. Zakwasy albo co gorsza kontuzje spowodują, że prędzej się zniechęcisz niż zdecydujesz na kolejny trening. Bez względu na rodzaj podejmowanej aktywności zawsze przed rozpoczęciem wykonaj kilka ćwiczeń przygotowujących, rozgrzej stawy i mięśnie, aby były bardziej podatne na rozciąganie i zwiększony wysiłek. Na zakończenie wprowadź część rozluźniającą, wyciszającą organizm. Jeśli możesz rozpoczynaj dzień od gimnastyki porannej, dotleń się na świeżym powietrzu lub dojedź do pracy rowerem. Rób przerwy w ciągu dnia, pracując przy komputerze wychodź na spacer, a zwiększysz swoją sprawność umysłową. Rób to co sprawia Ci przyjemność.


Do bardziej popularnych form aktywności należą ćwiczenia aerobowe; tu można zaliczyć marsze, pływanie, narciarstwo czy jazdę na rowerze. Trening wytrzymałościowy stanowi często element gier grupowych np. koszykówka, czy zajęć rekreacyjnych np. taniec. Tutaj na chwileczkę się zatrzymam. Taniec to doskonała forma ćwiczeń! Po pierwsze angażuje wiele grup mięśniowych i działamy w zakresach ruchu, z których nie korzystamy w pełni-np. podczas pracy przy biurku- a przecież nasze stawy są do tego stworzone! Po drugie pozwala na uwolnienie emocji i dostarcza ogromnej ilości endorfin- hormonów szczęścia i dobrego samopoczucia.


Korzyści płynące z regularnej aktywności:


  • zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych,
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • poprawa sprawności i wydolności organizmu,
  • poprawa stanu psychicznego (zmniejszenie ryzyka depresji lub/i stanów lękowych),
  • usprawnienie procesów trawiennych,
  • podnosi samoocenę i polepsza samopoczucie;
  • zmniejsza problemy ze snem.

Celem, jaki sobie postawiłam pisząc ten tekst jest zwiększenie świadomości i promowanie regularnej aktywności jako zdrowego stylu życia. Nie dla kolejnych „polubień” w mediach społecznościowych, nie dla uzyskania idealnej sylwetki a dla samych siebie! Mam ogromną nadzieję, że obecna moda na siłownię czy fitness stanie się w przyszłości normą o nie odejdzie w niepamięć. Już dziś dobierz aktywność do swoich upodobań,  poprawiając jakość życia i ciesz się zdrowiem przez długie lata.


Małgorzata Wróbel Fizjoterapeuta

Instytut Zdrowia i Urody Holispace Weronika Ławniczak

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

kwas hialuronowy Gelavis
Uwaga!
OSTATNIE SZTUKI