BRUKZIM – nie odkładaj aż samo przejdzie

BRUKZIM – nie odkładaj aż samo przejdzie

BRUKZIM – nie odkładaj aż samo przejdzie

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to mimowolne zaciskanie lub zgrzytanie zębami, często występujące nieświadomie podczas snu lub w ciągu dnia. Ten stan, może dotyczyć osób w każdym wieku, jest uznawany za schorzenie psychosomatyczne o podłożu neurogennym. Grupa ekspertów zdefiniowała bruksizm jako powtarzającą się aktywność mięśni szczęki, charakteryzującą się zaciskaniem lub zgrzytaniem zębami i/lub usztywnianiem lub wypychaniem żuchwy. Charakteryzujące się nieprawidłowymi funkcjami narządu żucia. Przyczynia się do dyskomfortu życia oraz zaburzeń snu. Wskazuje się na konieczność prawidłowej diagnozy i prowadzenia, aby zapobiegać poważnym skutkom, takim jak przewlekłe dolegliwości bólowe i zwyrodnienia w stawie skroniowo-żuchwowym.

Przyczyny bruksizmu

Tłumienie emocji, nadmiar bodźców lub kilka zmian w życiu jednocześnie piętrzą stres. Jeśli na bieżąco nie jest rozładowywany, w ciele zapisuje się konflikt emocjonalny. Często zaciskając zęby ze stresu, powstaje mimowolny nawyk. Jeśli bruksizm jest stanem psychosomatycznym, w którym osoba nieświadomie zgrzyta lub zaciska zęby, warto zaleźć przyczynę. Bruksizm dotyka ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci. Istotne jest zrozumienie, że bruksizm nie tylko wpływa na zdrowie jamy ustnej, ale może być również symptomem głębszych problemów zdrowotnych w tym emocjonalnych.  

Leczenie bruksizmu, który dotyka prawie 60% populacji i jest uznawany za schorzenie psychosomatyczne o podłożu neurogennym. Wymaga indywidulanego i holistycznego podejścia. W Instytucie Holispace wskazujemy na kilka możliwych rozwiązań, by jak najszybciej przynieść ulgę pacjentowi. W przypadku zaawansowanego bruksizmu stosuje się toksynę botulinową. Dzięki swoim właściwościom blokującym impulsy nerwowe, toksyna botulinowa potrafi skutecznie hamować nadmierną aktywność szczęki, dając ulgę i hamując degradację szczęki i zębów.

Bruksizm nie przechodzi sam. Ważne jest, aby podejście terapeutyczne było holistyczne, uwzględniające zarówno fizyczne, jak i emocjonalne aspekty zdrowia pacjenta.

Jeśli przyczyny bruksizmu są związane ze stresem i napięciem psychicznym, watro rozpocząć pracę nad emocjami z psychologiem lub psychoterapeutą. Bruksizm może być powiązany z zaburzeniami snu, lękiem, depresją, ADHD. Ulgę i rozładowanie napięcia przynosi także głęboka relaksacja, technika Mindfulness

Bruksizm może występować w każdym wieku i niezależnie od płci. Rozróżnia się dwa typy bruksizmu:

  • centryczny (dzienny), charakteryzujący się zaciskaniem zębów,
  • ekscentryczny (nocny lub nocny), objawiający się zgrzytaniem zębami.

Bruksizm senny (SB), polegający głównie na rytmicznym zgrzytaniu zębami podczas snu, uznano za przyczynę lub czynnik podtrzymujący różnych problemów ustno-twarzowych, w tym zaburzeń skroniowo-żuchwowych (TMD).

Bruksizm a fizjoterapia

Fizjoterapia stomatologiczna pomaga zmniejszyć napięcie mięśni żwaczy oraz struktur mięśniowo- powięziowych w obrębie głowy oraz szyi, jeżeli są one przyczyną dyskomfortu dla pacjenta lub wywołują dolegliwości bólowe. W trakcie terapii wykonuje się nie tylko rozluźnienie żuchwy, ale także pionizację języka. Zaleca się dodatkowe rozluźnienie napięcia w potylicy i karku. Fizjoterapia stawów skroniowo-żuchwowych pomaga ponadto w ułożeniu zgryzu i zatrzymuje degradację układu szczęki przez nadmierne zaciskanie zębów.

Metody jakie wykorzystujemy do terapii i leczenia w Instytucie Holispace:

  • fizjoterapia stawów skroniowo – żuchwowych – (link)
  • technika Bowena – link
  • terapie behawioralne – link do terapie holistyczne
  • techniki relaksacyjne – Mindfulness i medytacje
  • leczenie toksyną botulinową – zabieg z użyciem toksyny botulinowej wykonujemy, jeśli inne metody nie przyniosły zamierzonego celu.  

dla osób cierpiących na bruksizm – nadmiernym ściskaniem lub zgrzytaniem zębami. Wybór metody lub konieczność ich łączenia jest kwestią indywidualną. Ważne jest aby mieć świadomość iż leczenie jest procesem wymagającym zaangażowania i czasu.

Warto poznać strategie radzenia sobie ze stresem, by nie pogłębiać niszczenia uzębienia wskutek tarcia oraz degradacji układu szczękowego (zużycia zębów). Podsumowując, bruksizm to złożony problem, który wymaga kompleksowego podejścia. Wczesna interwencja i odpowiednie leczenie mogą znacząco pomóc w zarządzaniu objawami i zapobieganiu długoterminowym skutkom zdrowotnym.

Autorka:

Weronika Laura Ławniczak

Terapeuta medycyny zintegrowanej

Mentorka osób w zmianie

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.