Dobry zielarz, czyli jaki?

Dobry zielarz, czyli jaki

Dobry zielarz, czyli jaki?

Ziołolecznictwo

Jest jedną z metod leczniczych opartą na naturalnych produktach roślinnych. W wielu przypadkach może być drogą do wyjścia z różnych chorób, ale może być również cennym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Jest jedną z najstarszych form medycyny – w Chinach jest praktykowana od ponad 5 tysięcy lat. Jakkolwiek zioła były znane i stosowane już od wieków, to jednak dopiero obecnie poświęca się im coraz więcej uwagi i badań. Naukowcy odkrywają działanie, właściwości fitochemiczne, farmakologiczne i kliniczne surowców roślinnych.

Badania te pozwalają dokładniej i bardziej krytycznie spojrzeć na możliwości fitoterapii i jej granice. Istnieje szereg skrajnych opinii na ten obszerny temat. Od „zioła dobre na wszystko”, można je stosować bez ograniczeń – do ziółka to placebo, nie pomogą i nie zaszkodzą. Niestety takie podejście jest nieodpowiedzialne i może być wręcz szkodliwe, ponieważ w naturze jak wszędzie, musi istnieć równowaga. W Instytucie Holispace przybliżamy esencję tej fascynującej dziedziny, która łączy wiedzę o ziołach z nowoczesnymi badaniami. Dzięki temu wspieramy zdrowie i dobre samopoczucie. Warto wiedzieć, że podstawą do skutecznego stosowania produktów zielarskich, jest należyte rozpoznanie i zdiagnozowanie schorzenia, czego może dokonać tylko kompetentny specjalista.

Zielarz – Fitoterapeuta

To specjalista, który dzięki głębokiej wiedzy o właściwościach leczniczych roślin, oraz ich wpływie na ludzki organizm, potrafi tak dobrać odpowiednie produkty roślinne, aby wspierać profilaktykę, leczenie i powrót do zdrowia pacjenta. Dobry fitoterapeuta nie tylko dobiera i przepisuje zioła, ale również pomaga w holistycznym podejściu do zdrowia i całego organizmu. Całościowe podejście oznacza, że na nasze zdrowie ma wpływ ogólnie rozumiany styl życia, czyli dieta, sen, aktywność fizyczna, bodźce fizyczne i emocjonalne. Próba leczenia jakiejkolwiek dolegliwości bez poznania całokształtu, zawsze będzie leczeniem objawowym a nie rozpoznaniem przyczyny tejże dolegliwości. W ujęciu holistycznym fitoterapia dąży do zrozumienie przyczyn problemów zdrowotnych, analizując funkcjonowanie organizmu ludzkiego jako całości. Skupia się na optymalizacji zdrowia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego, promując harmonię między ciałem a umysłem.

Wiosenne oczyszczanie – czyli jak wesprzeć wątrobę za pomocą ziół

Wątroba to największy i najważniejszy organ detoksykacyjny w ludzkim organizmie. Pełni bardzo dużo ważnych funkcji, np. bierze udział w procesie trawienia, reguluje poziom cukru we krwi, produkuje niektóre hormony, enzymy i żółć, neutralizuje toksyny i wiele innych. Jak widać- to całkiem sporo zadań. Dlatego ważne jest abyśmy o nią dbali i pozwolili na odpoczynek co jakiś czas. Wiosna to doskonały moment na odciążenie i wsparcie tego narządu. Jeżeli jej trochę pomożemy, oczyści się ze złogów i zregeneruje uszkodzone komórki.

Jak możemy to zrobić? Warto, przez kilka tygodni zastosować lekko strawną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Dobrze jest unikać produktów przetworzonych, tłustych, smażonych i żywności typu fast food. Używki takie jak papierosy, alkohol, kofeina i napoje energetyczne również mocno obciążają ten organ. Dobrze jest unikać słodyczy, nadmiaru leków, suplementów diety oraz słodkich, gazowanych napojów. Jeżeli odczuwasz dolegliwości typu wzdęcia, gazy lub inny dyskomfort, to możliwe, że Twoja wątroba nie nadąża z produkcją lub transportem żółci. Dlatego warto przynajmniej raz w roku wesprzeć się produktami ziołowymi, aby nie dopuścić do powstania chorób. Przydatne mogą być: mniszek lekarski, kocanka piaskowa, ostropest plamisty, kurkumina, karczoch czy czosnek. Również aktywność fizyczna pomaga w oczyszczaniu wątroby, ponieważ ruch zwiększa przepływ krwi przez narządy, przyspieszając usuwanie toksyn. Odpowiednie produkty i zalecenia dobierze nam specjalista, z uwzględnieniem naszego ogólnego stanu zdrowia, wieku i innych czynników.

Fitoterapia w ujęciu holistycznym

Czy dobry zielarz to ten, który dobierze nam listę ziół, ich dawkowanie i odeśle do domu żebyśmy leczyli wątrobę, nerki czy serce? Warto pochylić się na tym pytaniem. Bo faktem jest, że produkty roślinne mają ogromną moc. Faktem też jest, że trzeba mieć wiedzę na temat ich używania. Ale niezaprzeczalnie organizm ludzki to system naczyń połączonych i żeby dokonać jakiejkolwiek poprawy w jego funkcjonowaniu, potrzebna jest wiedza o całości. Dlatego w Holispace fitoterapia jest częścią holistycznego podejścia do człowieka. Zaczynając od wywiadu, poprzez szereg badań, staramy się znaleźć przyczynę dolegliwości i jak najdokładniej zdiagnozować wszystkie nieprawidłowości.

Większość chorób, dotykających masowo społeczeństwo jest wynikiem nieprawidłowego stylu życia. Przykładem może być miażdżyca, która rozwija się długo i bez symptomów, a w konsekwencji może spowodować udar mózgu czy zawał serca. U nas fitoterapia, obok zaleceń dotyczących stosowania preparatów ziołowych, koncentruje się także na edukowaniu pacjenta w zakresie ogólnie pojętego stylu życia. Rozmawiamy na temat stosowanej diety, suplementacji, aktywności fizycznej i jakości snu. Podkreślamy również, jak ważne w codziennym życiu są chwile relaksu oraz relacje społeczne. Jeżeli są do tego przesłanki, konsultujemy pacjenta z innym specjalistą, np. dietetykiem, fizjoterapeutą czy psychologiem. Opiekujemy się naszymi klientami całościowo, bo rozumiemy, że dobrostan człowieka to równowaga na każdym poziomie: fizycznym, psychicznym i emocjonalnym.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/4608292

Klimuszko „Wróćmy do ziół”

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

error: Treści są chronione, kopiowanie, powielanie bez zgody Holispace jest zabronione!!