Osteoporoza cichy wróg kości

Osteoporoza cichy wróg kości. Ortopedia w Holisppace

Wpływ menopauzy na rozwój osteoporozy.

Osteoporoza to choroba kości, która sprawia, że stają się one kruche i łamliwe.  Często przebiega bezobjawowo, dlatego nazywana jest „cichym złodziejem kości”.  Szacuje się, że cierpi na nią 22,1% kobiet i 6,1% mężczyzn po 50 roku życia.

Rocznie w Polsce dochodzi do około 150 tysięcy złamań spowodowanych osteoporozą, z czego 30 tysięcy to złamania szyjki udowej. Najbardziej narażone są kobiety w okresie okołomenopauzalnym, ponieważ dochodzi u nich do spadku poziomu hormonów, szczególnie estrogenu. Kolejnym czynnikiem jest dieta uboga w wapń i witaminę D, a bogata w związki fosforu oraz brak aktywności fizycznej.

Dlaczego menopauza ma tak duży związek ze stanem naszych kości?

W wieku dojrzewania oraz w okresie rozrodczym kobiecy organizm produkuje odpowiednie ilości estrogenu- hormonu, który jest strażnikiem zdrowia kobiet, także układu kostnego. W czasie menopauzy produkcja estrogenu gwałtownie wyhamowuje, co sprawia, że stajemy się bardziej podatne na występowanie różnych chorób a także urazów.  Estrogen nie tylko spowalnia rozpad kości, ale także wspiera tworzenie nowej tkanki kostnej. Kiedy zaczyna go brakować, kości szybciej się osłabiają, a ryzyko złamań wzrasta. W ciągu zaledwie 5 lat po menopauzie, kobieta może stracić aż 20% tkanki kostnej. Dlatego jest to kluczowy aspekt, aby zadbać o profilaktykę osteoporozy.

Profilaktyka osteoporozy

Osteoporoza często nie daje żadnych objawów. Dlatego w okresie około menopauzalnym, każda kobieta powinna wykonać pakiet badań w tym kierunku. Najważniejszym z nich jest pomiar gęstości mineralnej kości, czyli densytometria. Badanie jest szybkie, bezbolesne i bezpieczne, a wynik podaje się w postaci wskaźnika T-score. Jeżeli T-score wynosi powyżej 1- kości są zdrowe, od 1do 2,5 oznacza osteopenię, a poniżej 2,5- potwierdza osteoporozę i wymaga leczenia.

Dodatkowo warto również zbadać poziomy takich parametrów jak:

  • witaminy D,
  • wapnia i fosforu
  • osteokalcyny
  • hormonów,

oraz inne, w zależności od stanu zdrowia i potrzeb. O tym powinien zdecydować specjalista, do którego warto wybrać się po poradę. W Holispace dysponujemy pakietami badań a nasi specjaliście chętnie podpowiedzą co warto sprawdzić. Zarówno ortopeda jak i dietetyk wspierają prices profilaktyki jak i są wsparciem w leczeniu osteoporozy.

Jeżeli okaże się, że nasze wyniki są prawidłowe, to możemy skupić się na profilaktyce i zminimalizowaniu skutków działania menopauzy na stan kości. Warto przede wszystkim skupić się na odpowiednich ćwiczeniach, bo jak pokazują najnowsze prace naukowe, jest to podstawa zdrowia, również kości. W naszym Instytucie, po przeprowadzonym badaniu fizykalnym, uczymy nasze klientki jak prawidłowo poruszać ciałem, aby je wzmacniać. Nieodpowiednie ćwiczenia, zbyt ciężkie lub źle dobrane, mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Dlatego warto zgłosić się po poradę i nauczyć, jak wzmacniać kości i mięśnie bez obawy o kontuzje.

Jak dieta wpływa na stan kości?

Kolejnym ważnym aspektem profilaktyki, jest odpowiednio zbilansowana dieta. Kluczowy jest dobór produktów, które będą budulcem dla naszego organizmu w tym wieku. Ponadto dieta powinna być bogata w witaminy i minerały, kolagen, błonnik, wapń i witaminę D. Odpowiednia ilość pełnowartościowego białka jest podstawą zdrowych kości. Znajdziemy je w chudym mięsie, jajach, rybach, roślinach strączkowych i nabiale, który jest też doskonałym źródłem wapnia. Wapń dostarczymy także spożywając warzywa (brokuł, jarmuż), migdały i sezam oraz niektórych wodach mineralnych.

Witamina D pomaga wchłaniać wapń z jelit, a także wzmacnia strukturę kości. Aby ją syntetyzować ze słońca, ważna jest codzienna ekspozycja ciała na około 20 minut w okolicach południa. Dostarczymy ją również w diecie, bogatej w tłuste ryby morskie takie jak makrela, łosoś, śledź oraz z jajkami czy suplementując tran. Jeżeli brakuje Ci czasu lub dieta nie należy do Twojej mocnej strony, skorzystaj z porady dietetyka w Holispace. To dobry wybór, jeżeli chcesz zadbać o swoje zdrowie w wieku menopauzalnym. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć złamania.

Podsumowanie

W temacie osteoporozy, obok ćwiczeń i diety, możemy również wspomóc swój organizm odpowiednio dobranymi produktami ziołowymi oraz suplementami diety. Jednak powinny być one spersonalizowane dla konkretnej pacjentki, w zależności od stanu zdrowia, wyników badań oraz indywidualnego zapotrzebowania. W tym celu warto umówić się do fitoterapeuty, który nam doradzi w tym zakresie. Wciąż trwająbadania nad wpływem rożeńca górskiego, który w badaniach na zwierzętach wykazuje perspektywiczne wyniki. Warto wspomnieć także o wpływie innych roślin, które wspierając pracę naczyń, wpływają na poprawę wchłaniania witamin i leków.

Podsumowując, osteoporoza to poważna choroba, która często rozwija się u kobiet po menopauzie. Może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie, destabilizować pracę zawodową. Ponieważ długo nie daje objawów, często nawet o niej nie myślimy. A to właśnie wczesne wykrycie pozwala na skuteczne leczenie i zmniejszenie ryzyka złamań. Kluczową role w tej chorobie odgrywa profilaktyka, czyli zdrowa dieta, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna oraz unikanie używek. Badania profilaktyczne są jedyną metodą poznania stanu swoich kości, dlatego zachęcamy do ich regularności. Świadomość i odpowiednie działania mogą znacznie poprawić komfort życia kobiet w okresie pomenopauzalnym.  

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.