...

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa

W gronie pacjentów z dolegliwościami bólowymi stóp – jednym z częstszych schorzeń jest ostroga piętowa. Problem jest szczególnie dokuczliwy w fazie chodu, ze względu na fakt, że pięta jest jednym z 3 punktów podparcia.

Jak powstaje ostroga?

Może przybierać 2 formy; umiejscowić się z tyłu pięty powodując wrastanie w ścięgno Achillesa- czyli strukturę łączącą piętę z łydką lub od strony podeszwowej i tam wrasta się w rozcięgno podeszwowe. Co ciekawe nasilenie dolegliwości bólowych powoduje malutka narośl kostna (zwana entezofitem) o wielkości 2-4mm.

Początkiem powstawania schorzenia jest przeciążenie stopy i rozcięgna podeszwowego, połączonego ze stanem zapalnym. Jeśli na tym etapie nie zadziałamy, a przeciążenie i stan zapalny stają się procesem przewlekłym-wówczas dochodzi do odkładania się złogów wapnia w punkcie przy połączeniu kości ze ścięgnem, czyli wyrośnięcie ostrogi.

Czynniki wpływające na powstanie ostrogi:

  • wady wrodzone lub nabyte stóp np. płaskostopie/ koślawość/ szpotawość,
  • duża masa ciała,
  • długotrwała praca w pozycji stojącej,
  • przeciążenia układu ruchu- np. biegacze,
  • urazy stóp z brakiem/ nieodpowiednią fizjoterapią po.

Powyższe czynniki predysponują do pojawienia się schorzenia, aczkolwiek nie zawsze są przyczyną.

Jak objawia się ostroga piętowa?

Przede wszystkim pacjenci uskarżają się na ból w okolicy pięty, pojawia się w pozycji stojącej. U niektórych osób pojawia się w postaci kłucia, z rana bądź potęguje się po całym dniu. Wraz z pogłębianiem się dysfunkcji ból dokucza również podczas spoczynku. Badania diagnostyczne pomagające zweryfikować obecność ostrogi to USG i RTG. Podczas badania palpacyjnego tkliwość przy dotyku.

Jak sobie radzić z tym schorzeniem?

Oprócz leczenia farmakologicznego i fizykoterapeutycznego wyciszającego stan zapalny, ważne jest wdrożenie:

  • ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśni łydki i uda, głównie tzw. taśma tylna w tym pomoże Ci fizjoterapeuta podczas movement training,
  • terapii manualnej i ruchowej w celu poprawy rozluźnienia struktur oraz nauki odpowiednich ćwiczeń, również instruktaż do wykonywania w domu,
  • Anatomy trains w celu globalnego uwolnienia napięć i kompensacji organizmu,
  • masaż tkanek głębokich rozluźnienie bolesnych i napiętych mięśni oraz rozcięgna podeszwowego.

Dodatkiem do powyższych terapii będzie fizykalna terapia naczyniowa Bemer w celu usprawnienia mikrokrążenia i regeneracji organizmu. Ponadto uzupełnieniem może być kinesiotaping oraz odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne w postaci podpiętek lub wkładek do butów odciążających miejsca najbardziej bolesne pod piętą.

Opracowała: mgr fizjoterapii Małgorzata Wróbel

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.