Szczęście zaczyna się w jelitach
Mikrobiom jelitowy to zbiór wszystkich mikroorganizmów zamieszkujących nasze jelita. Są to przede wszystkim bakterie, ale też wirusy, grzyby i inne mikroorganizmy- łącznie ponad 100 bilonów- około półtora kilograma u przeciętnego człowieka. Dzisiaj wiemy już, że wnoszą one 150 razy więcej informacji genetycznej niż nasz cały genom. I to od mikrobiomu w głównej mierze zależy stan naszego zdrowia. Poczynając od chorób układu trawienia, poprzez metabolizm, układ sercowo-naczyniowy, na psychice kończąc. Prawidłowy mikrobiom pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka.
- Ułatwia trawienie pokarmu, głównie niestrawnych frakcji węglowodanów (skrobia oporna, błonnik, gumy, pektyny, celuloza) i białek co ułatwia przyswajanie wartości odżywczych. Produkuje krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (masłowy, octowy, propionowy), które są źródłem energii dla kosmków jelitowych,
- Wspiera układ odpornościowy- stanowi pierwszą linię obrony przed patogenami. Ma zdolność pobudzania komórek tworzących nabłonek, do produkcji przeciwciał IgA oraz białek posiadających aktywność antybakteryjną,
- Pomaga w ochronie przed chorobami- udowodniono, że brak równowagi w mikrobiomie sprzyja powstawaniu wielu schorzeń. Dysbioza może powodować stany zapalne jelit, cukrzycę typu 2, zapalenie wątroby, nadwagę i otyłość. Może przyczyniać się do chorób serca, nadciśnienia i zaburzeń psychicznych takich jak stany lękowe i depresja. Coraz więcej mówi się o tym, że prawidłowa mikroflora może zapobiegać schorzeniom neurodegeneracyjnym takim jak Parkinson czy Alzheimer,
- Produkuje witaminy- tianinę, biotynę, kwas foliowy i wit. K. Pomaga w metabolizmie hormonów i innych związków czynnych biologicznie, co wpływa na nasze samopoczucie.
Jak zadbać o prawidłową mikrobiotę
Prawidłowa mikrobiota pełni bardzo ważną rolę w homeostazie organizmu. Każdy człowiek ma unikatowy skład bakterii w jelitach. Buduje się ona w momencie przyjścia na świat- podczas porodu oraz przez pierwsze 2-3 lata życia. Jako dorośli mamy już ukształtowaną podstawę mikroflory, jednak spora jej część jest zależna od naszego stylu życia. To od nas zależy, czy zasiedlają nas dobroczynne mikroorganizmy, czy dojdzie do przerostu patogenów chorobotwórczych. Najważniejszym aspektem jest tutaj dieta, ruch i prawidłowy sen. Nie może zabraknąć czasu na regenerację i odpoczynek. Powinniśmy spożywać różnorodne produkty, w tym najwięcej warzyw i owoców. Do bogatych w błonnik, który wspiera dobre bakterie należą np.: cykoria, cebula, bakłażan, brokuły, suszone owoce, banany, fasola i inne strączki. Dieta powinna być bogata również w produkty pełnoziarniste, takie jak: grube kasze, ryż brązowy, płatki owsiane i jęczmienne. Doskonała będzie również skrobia oporna, która powstaje na skutek ostudzenia skrobi: ugotowanych ziemniaków, batatów czy ryżu. Swoje posiłki możemy wzbogacać o polifenole (gorzka czekolada, kakao, zielona herbata, winogrona) oraz produkty fermentowane. Dzielą się one na dwie grupy- warzywa (kapusta, ogórki i inne warzywa kiszone) oraz fermentowany nabiał: jogurty naturalne, maślanka czy kefir.
Badanie mikroflory jelit
Na skład mikroflory, obok diety mają wpływ również inne czynniki. Wiadomo, że zażywanie leków takich jak antybiotyki, hormony, benzodiazepiny, przeciwzapalne, przeciwhistaminowe, statyny oraz inne mają negatywny wpływ na mikrobiom. Również geny i inne czynniki środowiskowe mają tutaj znaczenie. Styl życia, ilość stresu, brak aktywności fizycznej i przetworzone jedzenie domykają listę.
Jeżeli dzisiaj jesteś w miejscu, w którym:
- odczuwasz dolegliwości ze strony układu trawiennego, takie jak wzdęcia, gazy, bóle brzucha, biegunki, zaparcia i inne,
- podejmujesz próby ustabilizowania masy ciała i są one nieskuteczne,
- odczuwasz ciągłe zmęczenie i stres,
- masz zaburzenia psychiczne czy kłopoty ze snem.
Te objawy oraz wiele innych mogą wskazywać na zaburzenia mikrobioty. Jeżeli poszukujesz rozwiązań na niewyjaśnione dolegliwości i złe samopoczucie, wędrujesz po specjalistach a oni nie wiedzą co Ci dolega, warto zbadać stan swojej mikroflory. Bo w każdym momencie można pod okiem specjalistów wdrożyć odpowiednią dietę, prebiotyki czy leczenie, jeżeli problem zostanie prawidłowo zdiagnozowany. Takie badanie możesz zakupić w Holispace. Nanobiome badanie mikroflory jelit analizuje zestaw wszystkich bakterii obecnych w próbce kału. Da Ci to dokładny obraz wszystkich gatunków bakterii bytujących w jelicie oraz wskazania odnośnie wykrytych zaburzeń. Takie badanie pozwala na bardzo dokładną i rzetelną interpretację. Na wizycie po otrzymaniu wyników, nasz specjalista będzie mógł dobrać Ci spersonalizowane zalecenia, dostosowane do Twoich potrzeb.
Mikrobiom, nazywany przez badaczy dodatkowym organem, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Łączy je oś jelitowo-mózgowa-dwukierunkowy system komunikacyjny, który integruje sygnalizację immunologiczną, hormonalną i nerwową pomiędzy jelitami a mózgiem. Wszystko ma na siebie wpływ i jest ze sobą połączone. Tylko holistyczne podejście do całego organizmu, może zapewnić nam zdrowie na każdym poziomie.