To musisz wiedzieć w upalny dzień

To musisz wiedzieć w upalny dzień

Pamiętaj o nawodnieniu!

Jak większość z nas doskonale wie ciało człowieka składa się aż w 70% z wody. Oczywiście proporcja ta waha się względem wieku, jednak nie są to odchylenia duże- około 5%. Jesteśmy aktualnie w najgorętszym okresie w roku. Nierzadko temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Dietetyk podpowiada – w takich warunkach bardzo szybko o przegrzanie organizmu i nadmierna utratę wody.

Jakie sygnały wysyła nam nasze ciało?

  • Ból i zawroty głowy
  • Zmęczenie i senność
  • Rozdrażnienie i problemy z koncentracją
  • Suchość śluzówek jamy ustnej
  • Rzadkie oddawanie moczu.

Z tego względu powinniśmy sobie zadać pytanie. Czy każdy z nas pamięta o piciu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia?

Standardowo powinno się spożywać 1,5-2 l płynów. Niestety jak wskazują najnowsze badania, przeciętny człowiek jest w stanie łagodnego odwodnienia. Nie jest to stan bezpośredniego zagrożenia zdrowia, ale przewlekłe odwodnienie znacząco może obniżyć jakość naszego zdrowia. To pierwszy krok komplikacji! Zarówno herbaty ziołowe jak i herbata zielona delikatnie orzeźwiają organizm od środka. Świetnie sprawdzi się szklaka wyciśniętego soku z pomarańczy, grejfruta lub sok pomidowy.

Prosty przepis na nawilżający tonik:

  • woda niegazowana
  • imbir
  • cytryna
  • szczypta soli
  • listki mięty, można dodać anyż

Również z wiekiem ośrodek pragnienia w naszym mózgu lekko słabnie, przez co sami nie zdajemy sobie sprawy, że potrzebujemy więcej wody. Jednymi z najczęstszych objawów (niestety niezbyt charakterystycznych- przez co nie wiążemy bezpośrednio nich z utratą wody z organizmu) są:

Jak rozpoznać u siebie odwodnienie?

Jest na to bardzo szybkie i bardzo łatwe badanie, który może wykonać każdy! Badanie polega na sprawdzeniu tzw. powrotu włośniczkowego. Należy dwoma palcami ścisnąć paznokieć u drugiej ręki. Podczas ucisku zamykamy chwilowo dopływ krwi do komórek, przez co koniuszek palca blednie. Gdy powrót prawidłowego kolorytu zajmuje więcej niż 2 s możemy podejrzewać u siebie odwodnienie.

Jak zatem dbać o odpowiednie nawodnienie?

Dobrym pomysłem będzie postawienie sobie dziennego celu jakim jest wypicie jednej 2l butelki wody. Postawmy ją w miejscu widocznym, blisko nas i pijmy po kilka małych łyków tak by do wieczora była ona pusta.

Takie drobne zmiany nawyków mogą kolosalnie wpłynąć na nasz samopoczucie. Łączenie tego ze zdrową dietą czy też zadbaniem o relaks fizyczny- aktywność ruchowa czy np. masaże pozwolą wyciągnąć z tych działań wszystko co najlepsze.

Pamiętajmy, iż człowiek jest niezwykle skomplikowaną strukturą, dlatego należy spojrzeć na człowieka holistycznie, całościowo i przede wszystkim spójnie, a także być świadomym jak różne sfery naszego życia się ze sobą przeplatają.

A jaki jest korzystny zabieg dla skóry na gorący, letni dzień? Polecamy infuzję tlenową z maska algową, która nawilży cerę i dodaje jej blasku.

Weronika Ławniczak

Terapeuta medycyny zintegrowanej

Health-coach

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Gelavis HA Promocja
Uwaga!
OSTATNIE SZTUKI