TOP 5 pokarmów antydemencyjnych

TOP 5 pokarmów antydemencyjnych

TOP 5 pokarmów antydemencyjnych

Demencja to choroba podeszłego wieku, która rozwija się na skutek postępującej neurodegeneracji różnych obszarów mózgu. Prowadzi do zaburzeń funkcji poznawczych, takich jak myślenie, pamięć, codzienne funkcjonowanie, mowa, orientacja w terenie. Na jej rozwój wpływa wiele czynników, najważniejszym jest podeszły wiek, skłonności genetyczne, ale też styl życia, dieta, zatrucia środowiskowe. Nie ma jednoznacznych badań co do postępowania dietetycznego w momencie wystąpienia choroby. Natomiast wiele z nich koncentruje się na szeroko rozumianej diecie przeciwzapalnej.

Co jeść, żeby zapobiegać wystąpieniu demencji w wieku starszym?

  1. Zielone warzywa liściaste takie jak: sałaty, szpinak, brukselka, jarmuż, roszponka- są bogatym źródłem folianów, luteiny, witaminy K i antyoksydantów. Chronią one mózg przed stresem oksydacyjnym i mają wysoką gęstość odżywczą. Warto je spożywać codziennie, aby zachować młodość mózgu.
  2. Rośliny strączkowe– soczewica, fasola, ciecierzyca czy groch – są źródłem węglowodanów, błonnika i białka. Pomaga to zachować zdrową mikrobiotę, która ma duży wpływ na pracę mózgu. Zawierają witaminy z grupy B potrzebne do prawidłowej pracy układu nerwowego i mają niski indeks glikemiczny, więc stabilizują poziom glukozy, a mózg nie lubi jej nagłych skoków.
  3. Owoce jagodowe – borówki, jagody, maliny, porzeczki i truskawki – zawierają największą ilość przeciwutleniaczy (antocyjanów) które: poprawiają pamięć, przepływ krwi w mózgu i chronią przed uszkodzeniem komórek nerwowych. Zaleca się spożycie garści owoców każdego dnia.
  4. Orzechy, szczególnie włoskie, laskowe i migdały– są bogatym źródłem witaminy E, która chroni błony komórkowe neuronów i jest silnym przeciwutleniaczem. Ponadto zawierają kwasy omega-3, niezbędne do budowy neuronów i ich działania. Są źródłem polifenoli, które działają przeciwzapalnie i wspierają zdrowie naczyń w mózgu.
  5. Tłuste ryby takie jak łosoś, sardynki, makrela czy śledź są najlepszym źródłem EPA i DHA, niezbędnych dla mózgu kwasów tłuszczowych. Spożycie ich 2-3 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko demencji i choroby Alzheimera w starszym wieku. Dodatkową opcją może być wsparcie tranem, jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy spożywać ryb.

Warto jeszcze wspomnieć, że dietę przeciwzapalną, najlepszą dla zdrowia mózgu, warto wzbogacić takimi produktami jak: oliwa ekstra virgin, produkty pełnoziarniste (kasze, makarony, ryż), chude mięso drobiowe i witaminę D.

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.