Przebarwienia po lecie jak się z nimi uporać

Przebarwienia po lecie jak się z nimi uporać

Przebarwienia po lecie jak się z nimi uporać

Przebarwienia na twarzy to częsty niechciany rezultat letnich kąpieli słonecznych. Za ich powstanie odpowiadają substancje fotouczulające (np. retinol czy kwas glikolowy), niektóre leki, ale również zaburzenia hormonalne. Mogą pojawiać się w różnych miejscach na twarzy, najczęściej na nosie, policzkach i czole. Przebarwienia pojawiają się także na nieosłoniętych częściach ciała takich jak np. dekolt, ramiona czy dłonie. W Instytucie Zdrowia i Urody Holispace można zapobiec powstawaniu przebarwień – a gdy już się pojawią – pozbyć się problemu.

Jak? Oto sprawdzone i skuteczne sposoby!

Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą i dlaczego powstają?

Przebarwienia na twarzy pojawiają się na ogół wraz z końcem lata – i nic dziwnego, bo głównym sprawcą ich powstawania jest promieniowanie UV A i UV B. Pod wpływem słońca organizm zaczyna produkować więcej melaniny – czyli barwnika określającego kolor naszej skóry. Dzięki temu zwiększa ochronę przed promieniami UV – a my zyskujemy opaleniznę. Kiedy zaczynają pojawiać się przebarwienia lub odbarwienia możemy spodziewać się zaburzeń pigmentacji związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem melaniny.

Ten barwnik działa jak naturalny filtr UV, który pochłania część promieni słonecznych. Jeśli jednak przesadzimy z ekspozycją na słońce, melanina w skórze może rozmieszczać się nierównomiernie powodując przebarwienia na twarzy i w innych miejscach. Do ich powstawania mogą przyczyniać się również zaburzenia hormonalne, a także stosowanie substancji fotouczulających w kosmetykach lub lekach, np. retinolu, kwasu glikolowego, dziurawca, antybiotyków, środków antykoncepcyjnych, czy niektórych składników tworzących kompozycje zapachowe w perfumach.

Przebarwienia na twarzy – jak ich uniknąć?

W profilaktyce przebarwień najważniejsza jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Aby uniknąć tej niechcianej wakacyjnej pamiątki, należy zażywać kąpieli słonecznych z głową. To oznacza przestrzeganie kilku zasad. Przede wszystkim bezwzględne stosowanie kremów z filtrem – ale takich, które chronią nie tylko przed UVA i UVB, lecz również przed światłem widzialnym i podczerwonym. Wybieramy najwyższy dostępny faktor (SPF50), a jeśli wybieramy się na plażę – warto zadbać także o to, by kosmetyk był wodoodporny. Aby właściwie ochronić skórę powinno się nałożyć odpowiednią ilość kremu najlepiej 15-30 minut przed wyjściem na słońce. Jeśli przebywamy na słońcu dłużej niż 2-3 godziny, pamiętajmy o tym, by nałożyć kolejną warstwę. Krem aplikujemy też ponownie po każdej dłuższej kąpieli.

Podczas upalnych dnia nasza skóra poci się szybciej poprzez intensywniejszą pracę gruczołów, w takich wypadku ubywa warstwa ochronna kremu. Również poprzez pocieranie ręcznikiem narażamy się na ścieranie kremu.

Jedna aplikacja nie jest w stanie zatem zapewnić odpowiedniej ochrony. Warto również pamiętać o aplikacji kremów w pochmurne dni. Pomimo braku widocznego słońca przebija ono przez chmury, a nawet cienkie ubrania. Promienie UVA docierają do naszej skóry nawet przez szyby samochodowe i okna, kiedy więc wybieramy się w podróż, również należy pamiętać o właściwej ochronie. Nie zapominajmy też, że filtry nie sumują się, należy wybrać taki poziom ochrony jaki jest na opakowaniu, odpowiedni do fototypu skóry. Na szczególną uwagę zasługuje również ochrona ust, które warto chronić specjalnymi sztyftami, a wszelkie zmiany barwnikowe należy posmarować najdokładniej.

Przebarwienia na twarzy – jak wzmocnić ochronę skóry?

Skóra w kontakcie ze słońcem dużo szybciej również się starzeje. Podczas ekspozycji słonecznej skórę atakują wolne rodniki, które są odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry. Skóra staje się przesuszona, mało elastyczna, pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Dlatego w okresie letnim warto również stosować wszelkie zabiegi rewitalizujące skórę i odmładzające, które zapobiegają przebarwieniom i zapewniają ochronę antyoksydacyjną – na przykład zabieg infuzji tlenowej dostępny pod tym linkiem . Polega on na wtłaczaniu pod ciśnieniem w głębokie warstwy skóry substancji aktywnych. Są one dobrane indywidualnie do potrzeb skóry, ale często w składzie serum można znaleźć peptydy, ceramidy, witaminy oraz kwas hialuronowy, które odżywiają, regenerują i wygładzają naskórek. Kiedy planujemy opalanie warto zastanowić się także, czy nie zażywaliśmy niewłaściwych leków lub ziół, po których nie wolno narażać się na kontakt ze słońcem. Również kremy, których używamy na noc, zawierające retinol czy kwasy nie powinny mieć kontaktu z promieniami słonecznymi. Można je stosować, ale równolegle trzeba zadbać o odpowiednią ochronę UV – dzięki temu unikniemy przebarwień na twarzy.

Jakie zabiegi wybrać w walce z przebarwieniami?

Przebarwienia na twarzy nie są wyrokiem. W większości przypadków możemy znacznie je rozjaśnić. Metodę ich redukcji dobieramy w zależności od tego jak bardzo są ciemne. Stosunkowo jasne plamy możemy usunąć nawet przy pomocy powszechnie dostępnych kosmetyków. Dobry krem na przebarwienia powinien zawierać w swoim składzie aktywne substancje, których działanie zostało potwierdzone przez badania naukowe. Jedną z najskuteczniejszych jest zdecydowanie kwas kojowy. Pamiętaj, że stosowanie kremu na przebarwienia powinno być zawsze uzupełnione przez ochronę przeciwsłoneczną. Kolejną, bardziej zaawansowaną metodą usuwania przebarwień są peelingi kwasowe, zabiegi dostępne pod tym linkiem , które pomagają nam pozbyć się wierzchnich, uszkodzonych przez promienie UV warstw skóry.

Delikatne złuszczanie i rozjaśnianie zmian pigmentacyjnych zapewnia też peeling kawitacyjny, który jest na tyle delikatny, że można go stosować przy cerze naczynkowej i wrażliwej oraz ze skłonnością do trądziku różowatego. Tak na dobrą sprawę, każdy zabieg złuszczający to dobry wybór, jeśli zmagasz się z plamami pigmentacyjnymi. Nie wszystkie peelingi radzą sobie jednak z głębokimi przebarwieniami. 

Kolejną propozycją zabiegu redukującego przebawienia jest mikrodermabrazja ,czyli zabieg mechanicznego złuszczania naskórka. Za pomocą głowicy pokrytej drobinkami diamentu naskórek zostaje złuszczony, wraz z przebarwieniami. Mikrodermabrazja natomiast może być mało skuteczna w przypadku przebarwień zlokalizowanych głęboko w skórze właściwej. Ten rodzaj zabiegu świetnie sprawdza się przy każdym typie skóry z wyjątkiem naczyniowej, nadwrażliwej i z trądzikiem różowatym

Jaki krem na przebarwienia?

Oprócz profesjonalnych zabiegów, niezwykle ważna jest codzienna, domowa pielęgnacja. Wzmacniaj ochronę skóry antyoksydantami, takimi jak kwas ferulowy czy witamina C. Serum z witaminą C najlepiej stosować rano przez cały okres wiosenno-letni. Wieczorem włączamy do działania wybielający krem na przebarwienia. Najsilniejsze właściwości rozjaśniające mają m.in. kwas azaleinowy, kojowy, liponowy, arbutyna czy kwas fitowy – i tych substancji powinnyśmy przede wszystkim szukać w kosmetykach. Jak wiadomo jednak, lepiej jednak zapobiegać niż leczyć – więc jeśli masz skłonność do przebarwień na twarzy, nigdy nie zapominaj o wysokiej ochronie przed słońcem. Krem z filtrem to podstawa pielęgnacji przez cały rok – słońce szkodzi skórze również zimą i w pochmurne dni.

W Instytucie Zdrowia i Urody Holispace dobierzemy dla Ciebie spersonalizowane zabiegi oraz pielęgnację domową, aby móc cieszyć się skórą o jednolitym kolorycie i pełnią blasku.

mgr kosmetolog Karolina Dziadosz

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.