Dobra postawa i zdrowe nawyki
Ciało człowieka zostało niegdyś stworzone do poruszania się, szybciej bądź wolniej, biegania czy chodzenia. Świat człowieka dosyć szybko ewoluuje, postęp techniczny diametralnie idzie do przodu. Ciało człowieka również próbuję dostosować się do danej chwili, pędu i do funkcjonowania w XXI wieku, lecz jak się dowiemy nie do końca prawidłowo i korzystnie. W dzisiejszych czasach, większa część populacji, po zdobytym odpowiednim wykształceniu, zdobywa prace siedzącą w biurze, inna część osób posiada prace fizyczną, a jeszcze inna część pracuje zdalnie – siedząc w domu, w pracy czy w samochodzie jako dostawca. Można więc zauważyć, że większą część naszego czasu w ciągu dnia poświęcamy siedzeniu. Siedzeniu w pracy, wracając samochodem , siedzimy w samochodzie a później w domu. Czy taki brak ruchu jest normalny? Oczywiście, że nie i organizm to czuje.
Osoby, które większość czasu spędzają w pozycji siedzącej nie uprawiając żadnej aktywności fizycznej, często miewają komplikacje ze zdrowiem, doświadczają bólu w stawach i kręgosłupie. Wymuszona pozycja np. siedząca, często przez wiele godzin, jest niefizjologiczna dla naszego ciała. W konsekwencji wymuszonego i nieprawidłowego ułożenia, powstają liczne zniekształcenia w obrębie kręgosłupa, stawów czy mięśni, problemy bólowe a w końcowej fazie urazy trwałe. Bardzo często przychodzą pacjenci, którzy ignorują ból już kilka miesięcy, tłumacząc się brakiem czasu, złą postawą w pracy, brakiem przerwy czy świadomym zaniedbaniem.
Według badań przez Health Desk aż 86,2 % respondentów określiło swój stan zdrowia jako dobry, a nawet – bardzo dobry. Chociaż 79,1 % pracowników odczuwa ból właśnie z powodu pracy przy biurku, przy czym w większości jest on zlokalizowany w okolicach kręgosłupa.
Równoległe badania wskazują, że aż 80% społeczeństwa cierpi właśnie z tego powodu i jest to najczęstsza przyczyna ograniczająca pracę zawodową, oraz codzienne funkcjonowanie ludzi. Pracownicy reagują dopiero na ostry, intensywny ból, którego nie sposób zbagatelizować. Dopiero, gdy nie są w stanie pracować. Czy jest możliwość aby zapobiec temu wcześniej ? Oczywiście że tak, lecz musimy być czujni i obserwować swoje ciało. Oto kilka moich rad jak sobie pomóc:
- Jedną z najważniejszych zaleceń jest nie bagatelizować pierwszych pojawiających się objawów bólowych i wykonanie badań kontrolnych, bądź udanie się do fizjoterapeuty z problem.
- W pracy, należy wykonywać częste zmiany pozycji podczas długiej pozycji siedzącej, zmiany ustawienia szyi, pleców, ramion czy nóg.
- Wykorzystaj podnóżek pod stopy, który zmieni ustawienie miednicy i odciąży dolny odcinek kręgosłupa.
- Warto pamiętać o korzystaniu z podłokietnika i właściwym ułożeniu stawu łokciowego pod kątem prostym.
- Ustawienie klawiatury i myszki komputowej powinno być odpowiednio blisko. Dłonie powinny spoczywać na biurku, by mieć przestrzeń wolną do spoczynku stawów nadgarstkowych.
- Regularne wstawanie od biurka co 1-2 godziny bądź w możliwych i dogodnych odstępach czasowych dla siebie, wykonanie krótkich spacerów np. po kawę czy do toalety, pozwoli to na uruchomienie kończyn dolnych aby zapewnić lepszy przepływ żylny, poprawi trofikę i odżywienie tkanek, zapobiegnie zastojom żylnym i obrzękom.
- Podczas pracy siedzącej, wykonaj kilka ćwiczeń, które poprawią ukrwienie tkanek, uelastycznią ścięgna, więzadła i tym samym zapobiegną sztywność mięśni. (jeżeli nie wiesz jakie to ćwiczenia, to zapraszam do siebie na instruktaż w Holispace)
- Jeśli w miejscu pracy mamy schody, skorzystajmy z nich i schodźmy bądź wchodźmy nimi jak najczęściej, zamiast jeździć windą.
- Uczęszczaj na ćwiczenia rozciągające całe ciało, (głównie rozciągaj taśmę tylną) oraz wzmacniaj swoje centrum i plecy.
- Jeśli masz swoją ulubioną aktywność, wykonuj ją pod okiem specjalisty 2-3 razy w tygodniu.
Warto się odwdzięczać ciału dowolną formą ruchu. Bólowi krzyża towarzyszyć mogą też choroby stawu biodrowego, układu moczowego, narządu rodnego i innych narządów jamy brzusznej, które dają objawy bólowe w okolicy lędźwiowej. Aktywność fizyczna jest bardzo istotnym procesem wspomagającym, podczas wymuszonej, długotrwałej pozycji siedzącej czy przy nadmiernej pracy fizycznej. Ciało, które pozwala nam na utrzymanie tak długo jednej pozycji, potrzebuje, abyśmy mu wynagrodzili ową pozycję czy stres w pracy, który często gromadzi się w naszych ramionach czy okolicach karku. Pomóżmy mu w rozluźnieniu. Osoby podejmujące prace siedzącą (często już w młodym wieku) nie zdają sobie sprawy z konsekwencji jakie ich czekają za parę lat. Młodzi ludzie, którzy siedzieli w szkołach, na studiach a później w pracy, nie wiedzą jak wymuszona pozycja ciała, może odbić się w przyszłości na Ich zdrowiu. Konsekwencjami mogą być często pojawiające się zespoły bólowe: mięśniowe, kostne, stawowe, nerwowe czy ścięgien jak np. łokieć tenisisty czy zespół cieśni nadgarstka, które mogą nam towarzyszyć, już do końca życia, zmniejszając bądź zwiększając swoją amplitudę występowania.
Warto poświęcić dla siebie chwilę, znaleźć czas na wykonanie odpowiednich badań związanych z problemami, dolegliwościami czy bezpośrednio udać się do fizjoterapeuty. Instytut Zdrowia i Urody Holispace posiada ofertę terapii manualnej, masażu czy zajęć ruchowych pod okiem fizjoterapeuty. Wspomniana terapia manualna to terapia holistyczna, terapeuta podchodzi całościowo do pacjenta, patrzy na wiele aspektów nie tylko medycznych, jednocześnie diagnozuję i dobiera odpowiednią technikę pod problem, który aktualnie występuję bądź występował. Opiera się na wiedzy fizjologicznej i zasadach biomechaniki, wpływając poprzez odpowiednie działania manualne na poszczególne elementy aparatu ruchowego, a więc: stawy, więzadła, mięśnie, ścięgna i nerwy obwodowe. Zaś masaż pozwala na rozluźnienie tkanki, zwalczenie napięć mięśniowych, zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia trofikę tkanek i jej sprężystość.
Masaż After Work polega na intensywnym masażu pleców, karku i ramion, rozluźniający spięte mięśnie i powięź oraz rozluźnieniu punktów spustowych. Masaż jest idealny dla osób zestresowanych i spiętych. Stosowana technika zawiera elementy masażu tureckiego znanego z dobroczynnego działania odprężającego. Masaż After Work koi system nerwowy, pomaga w redukcji bólu głowy, rozluźnia mięśnie w obrębie okolicy barkowej i podwyższa jakość wykonywanych codziennych zajęć domowych.
Warto zapoznać się również z artykułem dotyczącym masażu tkanek głębokich, w oddzielnym artykule.
Zajęcia ruchowe, dobieramy indywidualnie do pacjenta pozwolą na zwiększenie zakresu w stawach, mobilizują mięśnie i tkankę do pracy, poprawiają ukrwienie tkanki oraz przywracają fizjologiczną długość mięśni. Masaż bądź terapia w połączeniu z zajęciami ruchowymi, będzie dawał znakomity efekt naszej wspólnej pracy.
Najlepszy wybór dla Ciebie:
- Konsultacja z fizjoterapeutą
- Masaż leczniczy: Terapia manualna + Terapia ruchowa/
- Fizjoterapia powięziowo-mięśniowa
- Masaż After work
- Masaż sportowy
- Masaż tkanek głębokich
Dobra postawa i zdrowe nawyki to także zdrowie Twojej rodziny. Zapraszamy do Holispace.