Stres– wróg czy przyjaciel?

echniki spowalniające oddech– stres

Czym jest stres i dlaczego w dzisiejszych czasach coraz częściej o nim wspominamy?

Jeżeli jesteś osobą zabieganą, przepracowaną i ciągle brakuje Ci czasu na zadbanie o swój dobrostan, przeczytaj kilka ciekawostek, które pomogą Ci w codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy uciekasz przed faktycznym zagrożeniem czy tylko w myślach odpowiadasz na zaczepkę zdenerwowanego partnera, Twoje ciało włącza reakcję walki lub ucieczki. Taka reakcja dawniej pozwalała zachować życie w sytuacji, gdy np. gonił nas tygrys. Dzisiaj, trwający przewlekle stan walki i ucieczki doprowadza do stresu chronicznego. A to skutkuje obniżeniem układu odpornościowego, zwiększa ryzyko chorób, zakłóca nastrój, powoduje stany lękowe i może prowadzić do depresji.

Zrób coś dla swojego układu nerwowego!

Radzenie sobie ze stresem chroni ciało i wzmacnia umysł, zapewniając lepsze zdrowie i ogólne samopoczucie. Stres nie ogranicza się tylko do emocji czy hormonów. Stresorem dla organizmu może być szereg różnych czynników: jakość snu, światło, informacje, temperatura, aktywność fizyczna, dieta, myśli czy pobudzenie. Myśląc o stresie mamy przeważnie złe skojarzenia, a nie do końca tak jest. Rozróżniamy dwa rodzaje stresu: dystres i eustres. Tak, tak- eustres oznacza „dobry” i są to te wszystkie momenty, w których odczuwasz mrowienie w ciele, związane np. z wyjazdem na urlop, zakochaniem, narodzinami dziecka, zdanymi egzaminami. To właśnie eustres sprawia, że chce Ci się działać, uczyć, zdobywać nowe umiejętności. Aby być produktywnym potrzebujesz zdrowego poziomu dobrego stresu.             

Jeżeli jednak do tego odczucia coraz częściej dołącza niepokój i lęk powodując nerwowość, prowadzi do wzrostu poziomu kortyzolu i powoli przeradza się w dystres.  Kluczem więc jest umiejętne zarządzanie stresem, bo nie jesteśmy w stanie go całkowicie unikać. Zrób coś dla siebie każdego dnia.                                                                     

Mamy do dyspozycji całkiem sporo opcji:

  • techniki spowalniające oddech– stres powoduje nadmierną ilość oddechów na minutę powodując spadki dostępności tlenu,
  • sen– nie tylko ilość (6-8 godzin) ale również jakość ma znaczenie,
  • regulacja cyklu okołodobowego– wyjście na dwór zaraz po przebudzeniu i unikanie światła niebieskiego przed snem,
  • stymulacja nerwu błędnego– medytacja, śpiew, mantra, taniec,
  • techniki relaksacyjne – masaże, rytuały na ciało, mindfulness, pobyt w SPA Holispace możemy zaoferować całą gamę usług w tym zakresie,
  • aktywność fizyczna – regularny ruch np. spacer, gimnastyka, jazda na rowerze, joga.                                                                                                                                                                               

Dobrym pomysłem na radzenie sobie ze stresem będzie regularne odwiedzanie takich miejsc jak Holispace. Oddanie się w ręce dobrego masażysty pozwoli pozbyć się napięć zgromadzonych w mięśniach i stawach. Konsultacja z fitoterapeutą da nam możliwość korzystania z dobrodziejstw ziół i produktów naturalnych. Ponadto kontakt z przyjaznymi ludźmi, relaksująca muzyka i ciepło świec sprawi, że nasz ogólny dobrostan się polepszy.

Jeżeli często miewasz pogorszony nastrój, nie czekaj – działaj!

Oto cztery sposoby na zwiększenie poczucia szczęścia według neuronauki:

  • Wdzięczność i myślenie o niej– wpływa na mózg na poziomie biologicznym.

Zwiększa ilość dopaminy i serotoniny w neuroprzekaźnikach. Wdzięczność nie tylko uszczęśliwia mózg, ale może tworzyć pętlę zwrotną w relacjach

  • Nazywanie uczuć – nazywanie i wypowiadanie trudnych uczuć jest zdrowe psychicznie. Emocje nazwane i wyrażone zmniejszają swoje natężenie
  • Podejmowanie decyzji wystarczająco dobrych– neuronauka pokazuje, że podejmowanie decyzji zmniejsza obawy i niepokój.

Decyzje obejmują tworzenie intencji i wyznaczenie celu. Wiemy jednak, że proces podejmowania decyzji   bywa męczący i stresujący, więc żeby było łatwiej warto pozwolić sobie podjąć decyzję nie idealną, ale wystarczająco dobrą.   

  • Przytulanie i kontakt – uścisk, zwłaszcza długi, uwalnia neuroprzekaźnik i hormon oksytocyny. Badania pokazują, że pięć uścisków dziennie przez cztery tygodnie zwiększa poziom szczęścia na dużą skalę. Relacje z innymi ludźmi, dotyk oraz udane związki są bardzo ważne dla poczucia szczęścia mózgu. Podobnie działa masaż całego ciała.

Opisane powyżej sposoby pochodzą z artykułu „4 nawyki, dzięki którym poczujesz się szczęśliwszy – najnowsze odkrycia neuronauki „który napisał Eric Barker dla The Ladders.

Podsumowując „nie taki diabeł straszny jak go malują”.                        

Stres i trudne sytuacje są nieodłączną częścią naszego życia. Grunt to nauczyć się nim zarządzać, aby zminimalizować jego negatywne działanie na nasz organizm. Jak wyżej opisałam, pewne działania możemy wdrożyć w codzienną rutynę. A jeżeli nie do końca nam się to udaje, to poszukajmy miejsca, gdzie specjaliści zadbają o nas w holistyczny sposób.

Stres– wróg czy przyjaciel?

Zapraszamy do Holispace:

Zapoznaj się z ofertą wybranych usług Holispace:

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.