Za twórcę manualnego drenażu limfatycznego (zw. inaczej masażem limfatycznym) uznawany jest duński fizjoterapeuta Emil Vodder, który to w latach 30. opracował i opublikował powyższą metodę. Masaż limfatyczny jest zabiegiem leczniczym, którego celem jest usprawnienie krążenia krwi i chłonki. Wykonuje go masażysta, fizjoterapeuta, w celu przywrócenia fizjologicznej zdolności drenażu tkanek – w przypadku zaburzenia tego procesu- oraz chcąc stworzyć optymalne warunki do odbudowy uszkodzonego układu limfatycznego. W czasie zabiegu dochodzi do czasowego wzrostu objętości limfy, czyli czasu do przemiennego napełniania i opróżniania się naczyń limfatycznych, dzięki czemu uzyskujemy szybszy transport limfocytów do węzłów chłonnych.
Czym jest obrzęk i dlaczego jest niebezpieczny dla Naszego organizmu?
Obrzękiem nazywamy stan, w którym w przestrzeni międzykomórkowej gromadzi się nadmierna ilość płynu pochodzącego z obiegu krwionośnego. W sytuacji fizjologicznej po dostarczeniu komórkom nadwyżka płynu jest wchłaniana powtórnie przez naczynia włosowate do krwioobiegu oraz naczynia limfatyczne. Kiedy dochodzi do zastoju limfy wówczas zwiększa się obwód kończyny, pojawiają się zmiany skórne, stan zapalny a dalej zwłóknienia. W sytuacji długotrwałego obrzęku może dojść do tzw. słoniowacizny, niekiedy grożącej amputacją kończyny.
Wskazania do zabiegu:
- limfatyczne, np. po mastektomii, w następstwie chorób takich jak cukrzyca, choroba zwyrodnieniowa stawów czy dna moczanowa
- żylno-limfatyczne będące oznaką przewlekłej niewydolności żylnej
- pourazowe: np. po złamaniach, zwichnięciach
- pooperacyjne, np. po usunięciu węzłów chłonnych
- w kosmetologii
- w celu redukcji cellulitu
- w sporcie
- wsparcie regeneracji potreningowej
- w przemęczeniu mięśni
- przed wysiłkiem
- profilaktycznie przed kontuzjami
Przeciwwskazania do zabiegu:
- niewyrównana niewydolność serca;
- ostre stany zapalne: o charakterze wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym;
- infekcje przebiegające z podwyższoną temperaturą ciała;
- nowotwory złośliwe;
- żylaki;
- przerwanie ciągłości skóry w okolicy zabiegowej;
- zaawansowana miażdżyca;
- zakrzepica;
Jakie korzyści płyną z drenażu limfatycznego?
- Po zabiegu widoczna będzie poprawa kondycji skóry, ponadto zapobiega on zatrzymywaniu się wody w organizmie i przyspiesza jej cyrkulację.
- Twój układ immunologiczny będzie sprawniej działał.
- Efektywniejsza praca metabolizmu wesprze walkę z nadmiernymi kilogramami a także zmniejszy cellulit.
- Likwiduje obrzęki i sprawi, że poczujesz lekkość nóg.
- Sam zabieg wykonywany jest z użyciem delikatnych, powolnych chwytów co sprzyja odprężeniu fizycznemu i psychicznemu.
Jeśli zauważyłeś u siebie: opuchliznę w obrębie rąk lub nóg, często towarzyszy Ci uczucie ciężkich i zmęczonych nóg, pracujesz długotrwale w pozycji stojącej czy Twoje ciało ma tendencje do gromadzenia się wody przyjdź do Nas lub zapisz się na konsultację już dziś!
Opracowała: mgr fizjoterapii Małgorzata Wróbel