Anti–age Synergia Działań

A

 Pielęgnacja domowa i gabinetowa

Na stan skóry i proces jej starzenia składa się wiele czynników takich jak predyspozycje genetyczne, styl życia, dieta, rodzaj wykonywanej pracy, ekspozycja na promieniowanie UV, a także pielęgnacja skóry w gabinecie kosmetologicznym oraz w domu.

Wiele osób uważa, że dobry krem wystarczy i że skoro babcia używała całe życie kremu NIVEA i nie miała zmarszczek. To i my możemy na tym poprzestać. Nic bardziej mylnego.

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z wieloma czynnikami, które atakują struktury naszej skóry. Uszkadzają DNA komórek i wpływają na przyspieszony proces starzenia się skóry. Do tych czynników należy: przetworzona żywność, smog i zanieczyszczone powietrze, długotrwałe spędzanie czasu przed niebieskim ekranem (komputery, smartfony).

Synergiczna pielęgnacja skóry na poziomie wewnętrznym, w gabinecie kosmetologa oraz w domu jest więc warunkiem koniecznym. Zapewnia to jej skuteczną ochronę przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Tylko regularne i spersonalizowane terapie kosmetyczne oraz właściwe produkty do pielęgnacji domowej gwarantują, że skóra będzie starzeć się wolniej i pozostanie jędrna i gładka na długie lata.

Co zatem warto robić w gabinecie kosmetologicznym?

  • Regularne złuszczanie naskórka kwasami tzw. peelingi chemiczne – w zależności od potrzeb skóry, jej rodzaju i aktualnego stanu. Dobierane są odpowiednie substancje alfa, beta lub poli hydroksykwasów, które wykazują silne działanie anti-age, wzmacniają ściany naczyń. Przyczyniają się do zwiększonej odnowy komórkowej i nawilżenia skóry. Niektóre z nich wykazują właściwości przeciwzapalne, regulujące i antybakteryjne.
  • Mezoterapia mikroigłowa – zabieg polegający na mikronakłuwaniu skóry z jednoczesnym podawaniem składników odżywczych takich jak np. witaminy, mikro i makro elementy, kwas hialuronowy czy czynniki wzrostu. Jest to niezwykle skuteczna terapia odmładzająca, spłycająca zmarszczki i wyrównująca koloryt skóry.
  • Oczyszczanie wodno – wodorowe z infuzją tlenową – rytuał oczyszczająco – odżywczy, który działa na skórę dwukierunkowo. Za pomocą wody i wodoru uzyskujemy efekt gładkiej i dogłębnie oczyszczonej skóry. Infuzja tlenowa zaś dotleni i odżywi skórę na poziomie komórkowym dostarczając niezbędnych składników odżywczych.
  • Radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg kosmetologii estetycznej, który bardzo intensywnie przebudowuje skórę. Przyczynia się do zwiększonej produkcji kolagenu i elstyny – białek podporowych, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry. Zabieg polega na jednoczesnym mikronakłuwaniu skóry i dostarczaniu do komórek energii o częstotliwości radiowej. Energia ta podgrzewa fibroblasty (komórki skóry właściwej) i stymuluje je do produkcji kolagenu. Efektem zabiegu jest widoczne wymodelowanie owalu twarzy, spłycenie zmarszczek i blizn oraz zwiększenie jędrności i elastyczności skóry.
  • Masaż Kobido – Zabieg przeznaczony dla miłośników bezinwazyjnych metod odmładzania skóry. Jest to liftingujący masaż wywodzący się z Japonii. Oddziałuje na mięśnie twarzy, które są rusztowaniem dla naszej skóry, a także na tkankę podskórną i powieź. Kobido wykazuje również działanie drenujące. Pomaga także pozbyć się nagromadzonej wody czego efektem jest także zniwelowanie „worków” pod oczami i obrzęków twarzy.  Efektem serii masaży jest wymodelowanie konturów twarzy, spłycenie zmarszczek, zmniejszenie drugiego podbródka, a także zwiększenie jędrności skóry.

Jak dbać o skórę w domu?

To co robimy w domu z naszą skórą ma kluczowy wpływ na jej stan i wygląd. Dlatego istotne jest by nie eksperymentować, zwłaszcza jeżeli posiadamy skórę wrażliwą i skłonną do alergii. Warto poprosić zatem kosmetologa o dobór odpowiednich preparatów do pielęgnacji domowej.

W domowej kosmetyczce powinny się znaleźć minimum następujące produkty:

  • Preparat do oczyszczania i demakijażu skóry – żel, mleczko lub pianka. Istotne jest by preparat nie zawierał agresywnych składników myjących, które mogą wymywać lipidy z cementu międzykomórkowego. Może to powodować podrażnianie i wysuszanie skóry. Do tych składników należą SLES-y i SLS-y np. Sodium Laureth Sulfate lub Sodium Laryl Sulate.
  • Płyn do demakijażu oczu – łagodny preparat oczyszczający delikatną skórę oczu. Istotne jest, aby dobrze usuwał makijaż, nawet ten wodoodporny. Przy tym nie może podrażnić wrażliwej skóry i śluzówek oka. Dobrze sprawdzają się produkty dwufazowe, które łączą w sobie fazę wodną i olejową. Wśród składników aktywnych płynów do demakijażu oczu powinny znaleźć się takie ekstrakty jak: aloes, wyciąg ze świetlika lekarskiego, ekstrakt z róży dmasceńskiej czy witamina E. Składniki te będą łagodzić i zabezpieczać delikatną skórę wokół oczu, a także działać odmładzająco.
  • Tonik bezalkoholowy – bardzo ważny produkt mający za zadanie przywrócić skórze właściwe lekko kwaśne pH. Zazwyczaj w toniku powinny znaleźć się składniki takie jak: kwas hialuronowy, wyciągi roślinne np. z nagietka, z opuncji figowej i witaminy.
  • Krem na dzień – niezbędny kosmetyk dla każdej skóry. W zależności od typu cery i jej aktualnych potrzeb krem powinien mieć odpowiednią konsystencję. Zazwyczaj kremy na dzień charakteryzują się lekką konsystencją ułatwiającą aplikację makijażu. Istotne jest, aby zawierał składniki opóźniające procesy starzenia takie jak flawonoidy, koenzym Q, witaminy E i C, peptydy, oligoelementy a także filtr SPF chroniący przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
  • Krem na noc – produkt który, każdy powinien mieć w swojej łazience. Podobnie jak krem dzienny, kosmetyk powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb i rodzaju skóry. Kremy nocne charakteryzują się wielozadaniowością. Oprócz działania anti-age, mogą wykazywać właściwości przeciwzapalne, wzmacniające naczynia lub redukujące przebarwienia. Kremy nocne mają zazwyczaj bogatszą konsystencję, a wśród składników aktywnych działających przciwstarzeniowo można w nich znaleźć bakuchiol, oleje roślinne np. z ogórecznika czy z pestek malin, aminokwasy, ceramidy czy kompleksy witaminowe.
  • Krem pod oczy – produkt znacznie różniący się od innych. Skóra wokół oczu jest o wiele cieńsza niż na pozostałej części twarzy, dlatego też krem pod oczy musi mieć inny skład niż kremy do twarzy. Krem pod oczy powinien działać kojąco, niwelować drobne zmarszczki, odpowiednio nawilżać, zmniejszać cienie i obrzęki pod oczami. Wśród składników aktywnych należy poszukiwać np.  ekstraktów z kasztanowca, ruty, peptydów czy kwasu hialuronowego.

Na podsumowanie

Dbając o naszej skórę wewnętrznie, a także na zewnątrz zarówno w gabinecie kosmetologa jak również w domowym zaciszu gwarantujemy jej opóźnienie procesów starzenia i młody wygląd na długie lata. Warto pamiętać, że dbałość o skórę nie powinno ograniczać się jedynie do twarzy. Dbając o naszą twarz nie zapominajmy o szyi, dekolcie. Pamiętajmy także, że nasza skóra starzeje się wszędzie, dlatego też pielęgnujmy także o całe ciało stosując zabiegi ujędrniające, antycellulitowe z synergiczną pielęgnacją domową.

Instytut Zdrowia i Urody Holispace Weronika Ławniczak

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.