Naturalny kolor skóry człowieka ma podłoże genetyczne i jest zależny od wielu czynników jak: czerwony barwnik krwi – hemoglobina utleniona i niebieski hemoglobina zredukowana lub żółty barwnik karotenoidowy. Kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za barwę skóry jest melanina, dająca różne odcienie koloru brązowego.
Barwa skóry, to efekt będący wynikiem wpływu wszystkich wymienionych czynników i osobniczych cech człowieka oraz stanu warstwy rogowej naskórka.
Rola melaniny w skórze:
- naturalny filtr skóry chroniący komórki przed działaniem UV,
- pochłania i rozprasza UV,
- stabilizator homeostazy naskórka,
- antyoksydant
Przebarwienia skóry inaczej hiperpigmentacje zwane również hipermelanozami, to zmiany podstawowego koloru skóry, powstałe w wyniku nierównomiernego rozmieszczenia barwnika w komórkach. Mają charakter miejscowy, ograniczony (nieregularne plamki
i plamy) lub uogólnione, ciemniejsze od koloru podstawowego zmiany, o różnej wielkości
i kształcie. Zaburzenia barwnikowe mogą być uzależnione od zmiany liczby melanocytów, zaburzeń biosyntezy pigmentu lub nieprawidłowości w formowaniu lub transporcie melanosomów do komórek naskórka.
Proces melanogenezy jest skomplikowany i wieloetapowy. Na każdym z etapów szereg czynników może mieć wpływ na prawidłowy przebieg lub zaburzenie tego procesu. Może się nasilać lub osłabiać. Oprócz genetycznych uwarunkowań wiele czynników może spowodować nadmierną aktywację zachodzących przemian, skutkiem czego są nieprawidłowości w pigmentacji. Należą do nich:
- zaburzenia hormonalne związane z chorobą jajników, tarczycy,
- zmiany hormonalne związane z ciążą, menopauzą, stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
- leki (np. przeciwbólowe, antybiotyki, przeciwzakrzepowe itd.),
- kosmetyki z zawartością składników fitotoksycznych i fotouczulajacych (np. perfumy, wody kolońskie),
- zioła,
- schorzenia układowe (np. porfirie),
- promieniowanie UV,
- stany zapalne skóry,
- urazy mechaniczne,
- działanie niektórych metali (np. złoto, srebro, arsen),
- niedobór witamin (kwas askorbinowy,
- zaburzenia rogowacenia
Przebarwienia jak się ich pozbyć?
Przebarwienia stanowią jeden z najczęstszych defektów kosmetycznych, z którymi zgłaszają się klienci do kosmetologa. W zależności od rodzaju przebarwień, ich przyczyny oraz głębokości występowania dobieramy indywidualną terapię. Skutecznym zabiegiem redukującym przebarwienia jest autorski zabieg Lightening Peel https://holispace.com/produkt/lightning-peel-rozjasnienie-przebarwien/, który skutecznie rozjaśni przebarwienia pozapalne, hormonalne, posłoneczne oraz starcze. Głównymi składnikami peelingu jest pochodna witaminy A – kwas retinowy, kwas kojowy, fitowy, salicylowy, mlekowy, arbutyna, morwa biała, idebenon i emblica.
Unikalne połączenie składników biologicznie czynnych zabiegu Lightening Peel hamuje proces melanogenezy, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny oraz stymuluje procesy wzrostowe komórek.
Instytut Zdrowia i Urody Holispace kieruje się zasadą „przez zdrowie do urody”, dlatego też każdy przypadek traktujemy indywidualnie i opieramy się na znalezieniu przyczyny problemu i podaniu konkretnego rozwiązania redukującego przyczynę i objawy.