Hit dla zdrowych jelit

Zdrowe jelita

Kwas masłowy

Kwas masłowy, inaczej zwany maślanem, to substancja naturalna powszechnie występująca w przyrodzie. Należy on do grupy krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (ang. short chain fatty acids-SCFA). Produkowany jest nawet w naszym organizmie przez bakterie jelitowe. W najnowszych badaniach naukowcy wykazali jego korzystne działanie regeneracyjne i przeciwzapalne.  Te cechy umożliwiają użycie maślanu w leczeniu niektórych chorób jelit. Są to głownie choroby czynnościowe przewodu pokarmowego jak i nieswoiste zapalenie jelit (ang. inflammatory bowel disease -IBD). Niestety w obecnych czasach obserwujemy wzrost zachorowań na te przypadłości w populacji pacjentów. 

Przewlekłość tych schorzeń, a także okresy zaostrzeń i remisji wymusiły poszukiwania substancji, która w naturalny sposób utrzymywałaby remisję i łagodziła objawy. Dzięki co raz nowszym wynikom badań klinicznych maślan spełnia te wymagania i jest obiecującym „zawodnikiem” w walce z chorobami gastroenterologicznymi.

SCFA pełnią ważne funkcje w organizmie człowieka. Stabilizują strukturę i zapewniają szczelność bariery jelitowej (o barierze jelitowej możesz przeczytać w poprzednim artykule), stymulują wzrost mikrobioty jelitowej oraz przyczyniają się do hamowania mikroorganizmów potencjalnie patogennych. Badania przeprowadzane na zwierzętach jasno wykazały, iż zwiększenie stężenia kwasu masłowego korzystanie wpływano na funkcjonowanie jelita. Zaobserwowano znaczącą poprawę stanu jelit i redukcję stanu zapalnego. Ponad to przyśpieszona została regeneracja tkanki, między innymi z powodu stymulacji wzrostu naczyń krwionośnych. Zaobserwowano gojenie owrzodzeń żołądka, rozrost kosmków jelitowych oraz pogłębienie krypt jelitowych. Kosmki jelitowe oraz krypty jelitowe to ważne struktury mikroskopowe jelita zapewniające prawidłowe jego funkcjonowanie. Odpowiadają one za trawienie i wchłanianie substancji pokarmowych. Warto wspomnieć również o fakcie, iż kwasy tłuszczowe regulują pH jelit i ułatwiają wchłanianie wapnia, żelaza i magnezu. Dodatkowo efekty regeneracyjne maślanu potwierdziły badania na komórkach jelita człowiek in vitro (komórki wyizolowane).

Zatem zadajmy sobie pytanie, gdzie znajdziemy kwas masłowy?

Kwas masłowy jest produkowany przez bakterie jelitowe. Niestety tylko około 4% bakterii z całej puli mikrobioty jelitowej są zdolne do syntezy tego związku. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić odpowiednią podaż maślanu w diecie. Zaleca się spożywanie produktów pełnoziarnistych, warzyw strączkowych (np. fasola, bób), marchew, kapusta (pamiętajmy tutaj o zbawiennym wpływie kiszonek na prace naszych jelit), pomidory, ziemniaki, buraki. Dodatkowo owoce, w tym produkty sezonowe wpływają na regulowanie stężenia kwasu masłowego.

W Holispace kładziemy nacisk, aby nasi specjaliście wykorzystywali w swojej codziennej pracy najnowsze odkrycia w medycynie. Nasz gastrolog może zlecić badanie mikrobioty jelitowej, gdyż u każdego skład jej jest inny, co może mieć znaczący wpływ na przebieg leczenia. Dodatkowo jeśli, masz problem z prawidłowym zbilansowaniem swojej diety, z pomocą przyjdzie dietetyk Holispace, który wyjaśni i ułatwi zmianę nawyków żywieniowych, by zadbać o swoje zdrowie w sposób holistyczny. Zielarz podpowie jakie surowce czy adaptogeny wzmocnią barierę jelitową i wprowadzą hmeostazę.

Warto również zwrócić uwagę na prawidłową suplementacje i stosowanie prebiotyków. Jednak nie należy robić tego na własną rękę, gdyż bez fachowej wiedzy i badań możemy znacząco pogorszyć swój stan. Nie bójmy się korzystać z porad ekspertów, których znajdziemy w Instytucie Holispace. Tutaj z pomocą przyjdzie nam badanie Gastro-organix i FloraGen- genetyczne badanie flory bakteryjnej, wykazujące dysfunkcje mikrobioty jelitowej.

Jak możemy zaobserwować, praktycznie codziennie pojawiają się nowe odkrycia w nauce. Pamiętajmy jednak, by aby osiągnąć pełnie zdrowie i poczucie dobrostanu należy dbać o siebie w każdym aspekcie- zdrowia fizycznego, psychicznego, ale i znaleźć czas na relaks np. w postaci masażu. W Holispace jesteśmy przede wszystkim dla pacjenta, gdyż poprawa jego zdrowia to dla nas największa satysfakcja.

Źródła:

Kotunia A., Pietrzak P., Guilloteau P. i wsp.: Kwas masłowy w przewodzie pokarmowym. Prz Gastroenterol 2010, 5 (3), 117‑1222.

Hijova E., Chmelarova A.: Short chain fatty acids and colonic health. Bratisl Lek Listy 2007, 108 (8), 354‑58.

Waśko‑Czopnik D.: Znaczenie maślanu sodu w leczeniu chorób czynnościowych i zapalnych jelit. Gastroenterologia Praktyczna 2018, 2 (39), 45-52.

Kuczyńska B., Wasilewska A., Biczysko M. i wsp.: Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe – mechanizmy działania, potencjalne zastosowanie kliniczne oraz zalecenia dietetyczne. Nowiny Lek 2011, 80 (4), 299‑304.
Banasiewicz T., Kaczmarek E., Maik J. i wsp.: Jakość życia i objawy kliniczne u chorych z zespołem jelita nadwrażliwego, leczonych uzupełniająco chronionym maślanem sodu. Gastroenterol Prakt 2011, 3 (5), 45‑53.

Kamil – Instytut Zdrowia i Urody Holispace

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.