Nastolatki w gabinecie kosmetycznym – TAK czy NIE

Nastolatki w gabinecie kosmetycznym

Nastolatki w gabinecie kosmetycznym

Skóra u osób młodych, szczególnie w okresie dojrzewania zaczyna ulegać widocznym zmianom. Na skutek „burzy hormonów” będącej zjawiskiem naturalnym w okresie pokwitania, na skórze zaczynają pojawiać się zaskórniki, grudki a nawet wykwity ropne. Zmiany te stanowią poważny problem estetyczny dla młodych ludzi.

W okresie dojrzewania dochodzi do nadmiernego wytwarzania łoju. Skóra szczególnie na twarzy, głowie, plecach i klatce piersiowej zaczyna intensywnie się przetłuszczać i „błyszczeć”. O ile nadmiar sebum nie stanowi jeszcze problemu, to trądzik młodzieńczy już tak. U nastolatków zmienia się także skład naturalnej flory bakteryjnej. Środowisko lipofilowe (tłuszczowe) jest idealną pożywką dla bakterii beztlenowych Propionibacterium Acnes, które są odpowiedzialne za powstawanie zmian trądzikowych.

Kiedy już zauważymy, że syn czy córka coraz bardziej „manipulują” przy twarzy lub próbują zamaskować powstające zmiany to pierwszy sygnał, aby wybrać się na konsultację do kosmetologa.

Kosmetolog po dokładnych oględzinach skóry i wnikliwej konsultacji zaplanuje odpowiednią i spersonalizowaną pielęgnację domową. W razie potrzeby także terapię gabinetową.

Warto pamiętać, że nie należy bagatelizować tego „młodego” problemu i czekać, aż samo minie. O ile zaskórniki nie wyrządzą młodemu człowiekowi wielkiej krzywdy, to ropne wykwity i stany zapalne mogą pozostawiać blizny i przebarwienia. Zmiany te w późniejszych latach będą trudne do zniwelowania. Wiele młodych osób wybiera preparaty na własną rękę, chcąc jak najszybciej pozbyć się nieestetycznych zmian na skórze.

Młodzi często sięgają po agresywne i wysuszające kosmetyki, które de facto jeszcze  bardziej pogarszają stan skóry.

Ramowa pielęgnacja skóry tłustej i trądzikowej u nastolatków:

1. Mycie łagodnym preparatem myjącym, nie zawierającym mydła i anionowych środków powierzchniowo czynnych
2. Tonizowanie skóry tonikiem nie zawierającym alkoholu
3. Regularne złuszczanie martwego naskórka pilingiem dopasowanym do potrzeb skóry
4. Lekki krem nawilżający na dzień
5. Krem normalizujący na noc

Bardzo istotne jest aby, kosmetyki do pielęgnacji domowej nie zawierały substancji podrażniających, wysuszających i komedogennych czyli takich, które zapychają ujścia gruczołów łojowych.

W Instytucie Zdrowia i Urody Holispace , podchodzimy do każdej osoby bardzo indywidualnie. W zależności od rodzaju i nasilenia problemu stosujemy także terapie łączone obejmujące zabiegi specjalistyczne, dietoterapię, a nawet fitoterapię czy psychoterapię.

U osób w okresie dojrzewania, bardzo istotną rolę w przebiegu trądziku odgrywa dieta, a także stan emocjonalny i poziom stresu. Specjaliści Z Instytutu Zdrowia i Urody Holispace bardzo często łączą ze sobą te wszystkie aspekty, aby móc osiągnąć jak najlepszy efekt terapeutyczny.

Jakie zabiegi może zrobić nastolatek w gabinecie kosmetycznym?

I w tym przypadku, znowu będę się przychylać do skorzystania z konsultacji u kosmetologa , bowiem wachlarz usług dedykowanych dla skóry trądzikowej jest naprawdę szeroki.

Na pewno dobrym wyborem będzie peeling kawitacyjny czy oczyszczanie wodno- wodorowe, które oczyszczą skórę dokładnie i odblokują ujścia gruczołów łojowych. U młodzieży sprawdzą się także zabiegi z kwasami, które normalizują pracę gruczołów łojowych, działają przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. Doskonałą propozycją jest także np. infuzja tlenowa, która wyciszy,  dotleni skórę i dostarczy jej za pomocą hiperbarycznego tlenu składników biologicznie czynnych.

Dla osób młodych, u których widoczne są już blizny potrądzikowe skuteczny będzie zabieg PRX-T33 z mezoterapią mikroigłową lub mikrodermabrazja diamentowa, które skutecznie wyrównają nierówności na skórze i przywrócą jej jednolity zdrowy koloryt.

Nastolatki w gabinecie kosmetycznym

Zapraszamy serdecznie

mgr kosmetolog Karolina Dziadosz

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.