Oddech źródłem życia

Regresja oddechowa

Oddech źródłem życia

Każdy istniejący organizm na ziemi potrafi oddychać, oddychanie jest niezależne od naszej woli, ale możemy mieć na niego świadomy wpływ.  Warto czasem się zastanowić, jak oddychamy, a jak oddychać powinniśmy, ponieważ większość osób oddycha w sposób nieprawidłowy i nieefektywny.


Nieprawidłowy oddech może mieć negatywny wpływ na układ:  

  • Krwionośny
  • Pokarmowy
  • Limfatyczny
  • Oddechowy

Każdy oddycha, żeby żyć czy żyjemy, aby oddychać ?

Prawidłowy oddech jest potrzebny w pracy, podczas treningu, stresu czy w codziennym życiu. Jest to tak ważny aspekt jak niedobór witaminy D, który ma ok 90% społeczeństwa.
Spokojny oddech przeponowy powinien być zalecany na wejściu od lekarza. Oddychanie ma wpływ na wiele funkcji życiowych, przede wszystkim na układ krwionośny i prawidłowe krążenie krwi. Organizm podczas głębokiego wdechu, pobiera nawet 10 razy więcej powietrza niż przy oddechu płytkim, a mózg zużywa ok 80% wdychanego powietrza. Świadomy oddech opóźnia procesy starzenia.


Bardzo często ludzie oddychają nieprawidłowo, angażując mięśnie szyi i górne części żeber, przy oddychaniu górnożebrowym (tzw. tor górnożebrowy), co ma zdecydowanie negatywny wpływ na przeponę. Przekłada się to później na wiele problemów ze zdrowiem i ułożeniem ciała, sylwetką.


Ale co to jest ta przepona ?

\"Oddech

Przepona jest mięśniem wdechowym, położona w samym centrum ciała, oddziela brzuch od klatki piersiowej i pełni ważną role w funkcji oddechowej. Przez otwory przepony przebiegają m.in. przełyk, aorta i żyła główna dolna. Praca przepony wpływa na ruchy oddechowe żeber. Podczas wdechu przepona obniża się, a żebra rotują się na zewnątrz. Klatka piersiowa rozszerza się na boki, do góry i do dołu, co umożliwia rozszerzenie się żeber i prace całego korpusu. Podczas wydechu, przepona unosi się do góry, żebra rotują się do wewnątrz, a klatka piersiowa porusza się dośrodkowo do dołu i do tyłu. Przepona jest aktywnym uczestnikiem budowania core stability, czyli centrum naszego ciała (są nim głębokie i powierzchowne mięśnie brzucha) oraz utrzymywania ciśnienia wewnątrz brzusznego, co jest bardzo istotne m.in podczas treningu wytrzymałościowego, wydolnościowego czy podczas porodu.


Aby nauczyć się prawidłowego oddechu, Instytut Holispace proponuje w swojej ofercie ćwiczenia oddechowe, na których uczymy się kontrolować oddech trzema torami oddechowymi.  Tor górnożebrowy, jest to tor oddechowy zwany również torem piersiowym, tor dolnożebrowy, inaczej tor brzuszny oraz tor mieszany.

\"Oddech

Aby nauczyć się prawidłowego oddechu, Instytut Holispace proponuje w swojej ofercie ćwiczenia oddechowe, na których uczymy się kontrolować oddech trzema torami oddechowymi.  Tor górnożebrowy, jest to tor oddechowy zwany również torem piersiowym, tor dolnożebrowy, inaczej tor brzuszny oraz tor mieszany.


Świadomy i kontrolowany oddech daje nam dużo korzyści w czasie stresu, pozwala na wyciszenie, zrozumienie własnego ciała, dlatego uważam, że warto wiedzieć, czym jest wzorzec oddechowy.Zapoznaj się z: https://holispace.com/produkt/nauka-i-praktyka-oddechu/

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.