Skóra kobiety po czterdziestce

Skóra kobiety po czterdziestce

Skóra kobiety po czterdziestce odzwierciedla często zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Często zaburzenia te manifestują się w postaci zmian skórnych. Nadmierna suchość skóry lub przeciwnie – łojotok, trądzik czy przebarwienia mogą być objawami wskazującymi na problemy endokrynologiczne. Warto bacznie obserwować skórę twarzy i ciała, by w porę doradzić konsultacje u specjalisty. To właśnie na skórze najszybciej dostrzeżesz, że hormony nie “pracują” tak jak powinny.

Trądzik i łojotok

Są to znane większości z nas problemy okresu dojrzewania. Z reguły mijają, gdy burzę
hormonalną mamy już za sobą. Bywa jednak, że u kobiet po o. 40 roku życia cera zaczyna się
przetłuszczać, a na twarzy pojawiają się wypryski. To pierwszy sygnał, że w organizmie dzieje się coś
niedobrego. Już wtedy powinnyśmy wybrać się do lekarza, bo gdy zmiany rozszerzą się na plecy lub klatkę piersiową, trudniej będzie się z nimi uporać. Za “późny” trądzik i łojotok odpowiadają zwykle nadmiar testosteronu (to męski hormon, ale w niewielkich ilościach jest niezbędny też kobietom). Zdarza się, że testosteron jest w normie. Wtedy przyczyna problemów ze skórą tkwi w niedoborze estrogenów.

Przesuszona skóra

Może to być sygnał, że w organizmie jest za mało progesteronu (estrogeny są w
normie) lub estrogeny są w nadmiarze, progesteron zaś w normie. Skóra na całym ciele staje się wtedy
cienka i wysuszona. Wokół ust i nosa pojawiają się zaczerwienienia z wypryskami

Przebarwienia i plamy na skórze. Jeśli na twarzy i ciele występują białe plamy, które nie znikają nawet po opalaniu, to informacja, że jajniki lub przysadka mózgowa przestały funkcjonować prawidłowo. Z kolei, gdy karnacja ulega zmianie na ciemniejszą, a w zgięciach łokci i nadgarstków pojawiają się wyraźne brązowe przebarwienia, możemy podejrzewać niedoczynność kory nadnerczy.

Wzmożone pocenie się – z reguły świadczy o nadmiarze hormonów tarczycy. Jest jednym z pierwszych objawów jej nadczynności (częściej dotyka ona kobiet niż mężczyzn). Skóra jest wtedy nie tylko stale wilgotna, ale także zaczerwieniona i gorąca, zwłaszcza na twarzy i szyi

Estrogeny są też powodem powstawania cellulitu. Dzieje się tak głównie w czasie ciąży, czy dojrzewania, co jest spowodowane ich większą ilością w stosunku do progesteronu. Skutkiem tej dysproporcji jest utrata kolagenu, co z kolei przyczynia się do powstawania grudek i nierówności na skórze. 

Nadmierne owłosienie

Przed tym problemem stają przede wszystkim te panie, u których nadnercza i
jajniki produkują zbyt dużo testosteronu. Włosów przybywa wówczas na nogach i rękach, więc często
trudno nadążyć z ich depilowaniem. Czasami zaczynają one rosnąć również na brodzie, klatce piersiowej, a nawet brzuchu czy piersiach, czyli w tych miejscach, w których zazwyczaj owłosieni są mężczyźni.

Skóra kobiety po czterdziestce

Wypadanie włosów. Łysienie może mieć związek z hormonami produkowanymi przez tarczycę. Przy jej
niedoczynności włosy nie tylko stają się kruche, łatwo się łamią i rozdwajają na końcach, ale też wypadają garściami. Jeśli zaś winne są hormony wytwarzane przez jajniki i nadnercza, dochodzi do łysienia typu męskiego. Czupryna w okolicy ciemieniowej się przerzedza, a nad czołem tworzą się zakola. Zwykle też włosy nadmiernie się przetłuszczają.

Badania hormonalne krwi u kobiet robi się w wyznaczonych dniach cyklu, oceniając poziom testosteronu i jego pochodnych. Jeśli nie dają one odpowiedzi, bada się również poziom hormonów wydzielanych przez tarczycę i przysadkę mózgową. Zawsze bez względu na problem, należy zasięgnąć opinii specjalisty i wykonać badania, które umożliwią skuteczną terapię.

Zaburzenia hormonalne są problemem bardzo złożonym. W likwidacji problemów natury kosmetycznej powstałych właśnie w wyniku takich zaburzeń idealne jest połączenie farmakoterapii z zabiegami kosmetycznymi. Dzięki lekom poziom hormonów zostaje wyrównany. Zabiegi kosmetyczne mają natomiast za zadanie zlikwidować widoczne skutki zaburzeń hormonalnych.

 W Instytucie Zdrowia i Urody Holispace plamy posłoneczne, trądzik i pozostałe po nim blizny oraz przebarwienia można zlikwidować stosując serię zabiegów mikrodermabrazji, peelingów chemicznych czy mezoterapii mikroigłowej. Cellulit zwalcza się skutecznie dzięki zabiegom bandażami AROSHA. Z nadmierną suchością wspaniale poradzi sobie np. infuzja tlenowa.

Autor: Instytut Zdrowia i Urody Holispace

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.