Czym zajmuje się terapia manualna i dlaczego warto łączyć ją z ruchem? W obecnych czasach wiele osób spędza sporo swojego czasu w pozycji siedzącej. Praca zdalna, ograniczony dostęp do siłowni, treningów czy grupowych form aktywności fizycznej. To wszystko powoduje, że często odczuwamy dolegliwości bólowe i sztywność mięśni; głównie dolnego odcinka kręgosłupa jak i karku. Z pomocą przychodzi terapia manualna i ruchowa.
Terapia manualna to określenie ogólne, polega na połączeniu masażu i ćwiczeń pod okiem specjalisty w trakcie jednej sesji. Terapia manualna koryguje zaburzenia pochodzące z narządu ruchu, a więc stawów, mięśni, ścięgien oraz aparatu torebkowo-więzadłowego. Mogą się na nią składać różne techniki fizjoterapeutyczne m.in. masaż, terapia powięziowa, streching, manipulacje, mobilizacje tkanek miękkich.
Celem terapii manualnej jest rozluźnienie mięśni, przywrócenie ich prawidłowej długości i elastyczności, a także zmniejszenie objawów bólowych. Wydawać by się mogło, że skoro już uzyskaliśmy na tą chwilę odpowiednie efekty to po co kolejna terapia-ruchowa? Otóż mimo, tego, że pracuje nam się łatwiej, bolesność jest mniejsza i funkcjonuje się o wiele lepiej, watro zadbać o to, aby nie wrócić do stanu wyjściowego! Dlatego terapeuta pokazuje, edukuje jak samodzielnie wzmocnić mięśnie, utrzymać prawidłową postawę ciała, wykluczyć nieprawidłowe przyzwyczajenia i czego unikać w życiu codziennym. Fizjoterapeuta odpowiednio do danego problemu opracuje plan ćwiczeń, przeprowadzi instruktaż na macie i nakieruje jak właściwie utrzymać pozycję i na co zwrócić uwagę, podczas konkretnego ruchu oraz zaleca zadania do wykonywania we własnym zakresie. Na kolejnych spotkaniach analizuje postępy i zwiększa poziom trudności bądź obciążenie.
Korzyści płynące z połączenia terapii manualnej i ruchowej:
- wzmocnienie mięśni
- poprawa zakresu ruchomości
- kontrola postawy ciała
- przywrócenie symetrii
- zmniejszenie ryzyka kontuzji
- poprawa funkcjonalności w życiu codziennym
Kiedy nie wolno korzystać z terapii manualnej?
Przeciwskazania:
- świeże, niezagojone złamania
- ostry stan zapalny, obszerny uraz skóry
- czynna choroba nowotworowa lub gruźlicza
Zacznij już od najmniejszych spraw jak prawidłowe podnoszenie przedmiotów z ziemi czy noszenie dziecka, dostosowanie wysokości krzesła i biurka do Twojego wzrostu, nie przesiaduj kilka godzin bez ruchu, rób przerwy, wprowadź autostreching lub po prostu wyjdź na krótki spacer, a także zadbaj o poranny rozruch, a z pewnością Twoja jakość życia ulegnie zmianie.
Zapraszamy do Instytutu Holispace na zabieg terapii manualnej i ruchowej.
Opracowała: mgr fizjoterapii Małgorzata Wróbel