Zioła wspierające urodę okiem fitoterapeuty, czyli przez zdrowie do urody

Zioła wspierające urodę okiem fitoterapeuty, czyli przez zdrowie do urody

W dzisiejszych czasach, coraz więcej osób zwraca uwagę na naturalne metody pielęgnacji ciała oraz zdrowego stylu życia. W branży beauty rośnie zainteresowanie kosmetykami, które kiedyś królowały na półkach naszych mam i babć. W przeglądzie literatury jest wiele roślin o szczególnych cechach i dobroczynnym działaniu dla naszej urody. Mają korzystny wpływ na skórę, włosy oraz ogólną kondycję organizmu. W artykule przedstawiam kilka, których właściwości warto znać, jeśli wybieramy drogę natury.

Aloes (Aloe Vera) jest jedną z najpopularniejszych roślin stosowanych w kosmetologii. Żel z liści aloesu jest bogaty w witaminy (A, C, E), minerały, aminokwasy, kwas foliowy i enzymy, które wykazują właściwości nawilżające, regenerujące i przeciwzapalne. Wykazuje silne właściwości regeneracyjne, normalizuje pracę gruczołów łojowych, reguluje proces złuszczania naskórka, działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie. Aloes jest powszechnie stosowany w kremach, balsamach, maseczkach na twarz i ciało. Jego właściwości łagodzące pomagają w leczeniu oparzeń, podrażnień skóry i trądziku. W instytucie Holispace, wybieramy aloes w 100% naturalny bez dodatków.

Aloes - Aloe Vera

Spirulina to niebiesko-zielona alga, która jest bogata w białko, witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Jest ceniona za swoje właściwości odżywcze i zdrowotne. Spirulina jest składnikiem maseczek do twarzy, kremów i serum, które mają na celu poprawę kolorytu skóry, jej jędrności i nawilżenia.

W zabiegach kosmetycznych lub preparatach do pielęgnacji skóry, nie może zabraknąć witaminy piękna. To astaksantyna, która jest cennym karotenoidem i silnym przeciwutleniaczem, który naturalnie występuje głównie w organizmach morskich, takich jak mikroalgi, drożdże, łosoś, pstrąg, kryl, krewetki i rak. Jednakże, jej obecność w roślinach lądowych jest ograniczona. Oto kilka miejsc, gdzie można znaleźć astaksantynę w organizmach roślinnych:

  • Haematococcus pluvialis: Jest to najbardziej znane źródło astaksantyny. Ta mikroalga może produkować dużą ilość astaksantyny, zwłaszcza w warunkach stresowych, takich jak wysokie nasłonecznienie lub brak składników odżywczych.
  • Phaffia rhodozyma: Choć nie jest to roślina w tradycyjnym sensie, te drożdże są jednym z nielicznych organizmów lądowych zdolnych do produkcji astaksantyny.
  • Chlorella zofingiensis: Jest to kolejna mikroalga znana z produkcji astaksantyny, choć w mniejszych ilościach niż Haematococcus pluvialis. Astaksantyna nie jest powszechnie spotykana w roślinach lądowych, dlatego jej najbogatsze naturalne źródła znajdują się głównie w środowisku wodnym, szczególnie w algach. Dlatego suplementy diety zawierające astaksantynę są najczęściej pozyskiwane z alg takich jak Haematococcus pluvialis. Warto jej szukać w dobrych kosmetykach o odpowiednim stężeniu.

Jest wiele roślin, chociażby zielona Herbata (Camellia Sinensis) którajest bogata w polifenole, które działają jako silne przeciwutleniacze, chroniąc skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Warto pić ją w ilości 2-3 filiżanek dziennie. Ma także zastosowanie w kosmetykach. Ekstrakt z zielonej herbaty jest wykorzystywany w kremach przeciwstarzeniowych, tonikach i serum. Pomaga w redukcji zaczerwienionej skóry, obrzęków, działa przeciwzapalnie. Po zabiegu w Instytucie możesz liczyć na aromatyczną herbatę dla większego potencjału zabiegu.

Kolejną powszechną rośliną i znanym nam ziołem jest pokrzywa (Urtica Dioica), bogata w witaminy (A, C, K) oraz minerały, takie jak żelazo i krzem, które wspomagają zdrowie skóry i włosów. Ekstrakt z pokrzywy jest często stosowany w szamponach, odżywkach do włosów oraz tonikach do skóry tłustej i trądzikowej.

Dobrze znanym jest także adaptogen znany ze swych silnych właściwości adaptogennych: Żeń-szeń (Panax Ginseng). Zawiera ginsenozydy, które mają właściwości przeciwutleniające i przeciwstarzeniowe, wspomagając regenerację skóry. Ekstrakt z żeń-szenia jest używany w kremach przeciwzmarszczkowych, serum oraz produktach do pielęgnacji skóry zmęczonej i pozbawionej blasku. Czerwiec i lipiec to czas zapachu lawendy (Lavandula Angustifolia), która jest ceniona za swoje właściwości kojące, antyseptyczne i przeciwzapalne, dzięki czemu wspomaga regenerację skóry. Olejek lawendowy jest składnikiem balsamów, maseczek oraz kąpieli relaksacyjnych, które mają na celu łagodzenie podrażnień i stresu, co jest szczególnie ważne w czasie gdy jest wiele wyzwań.

W naszej kuchni powinien znaleźć się rozmaryn (Rosmarinus Officinalis), który zawiera kwas rozmarynowy, który ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Stosowany jest w produktach do pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej oraz w szamponach stymulujących wzrost włosów oraz jako olejek eteryczny do inhalacji.

Wąkrota azjatycka (Centella asiatica), znana również jako gotu kola, jest rośliną o wielu zastosowaniach zdrowotnych i kosmetycznych. Roślina ta charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi, antybakteryjnymi i antyoksydacyjnymi, jednocześnie rzadko wywołując reakcje alergiczne. Jest szeroko stosowana w kosmetologii, stosowana zewnętrznie wykazuje wysoki potencjał kosmetyczny i leczniczy. Ekstrakty tej rośliny są wykorzystywane w kosmetykach pielęgnacyjnych i leczniczych, zwłaszcza do pielęgnacji skóry twarzy i ciała,. Znajdujemy ja też w preparatach farmaceutycznych. Wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, dlatego wyciągi z wąkroty azjatyckiej pomagają w redukcji zmarszczek, poprawiają jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry. Roślina ta wspiera regenerację skóry, przyspiesza gojenie ran, działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Zawiera składniki aktywne takie jak azjatykozyd, madekasozyd, kwas azjatykowy, kwas madekasowy, które odpowiadają za wiele korzystnych działań kosmetycznych i leczniczych.

Ma też korzyści zdrowotne: poprawa funkcji mózgu gdyż posiada właściwości poprawiające pamięć i koncentrację. Ekstrakty z rośliny mogą wspierać funkcje kognitywne, co jest korzystne dla osób starszych oraz studentów. Zawarte w niej saponiny i inne związki aktywne wspierają procesy regeneracyjne skóry, przyspieszając gojenie się ran, oparzeń i blizn. Główne parametry, które zachęcają do korzystania z preparatów zawierających wąkrotę to poprawa elastyczności skóry, redukcja zmarszczek i drobnych linii. Formy stosowania: kapsułki i tabletki: Stosowane jako suplement diety, lub jako herbaty i napary. Kremy i maści są stosowane zewnętrznie na skórę.

W branży beauty, szczególne znaczenie mogą mieć łączone terapie anti-aging i terapie dla skór problematycznych. Zaczynając od tych spowalniających starzenie to mogą obejmować stosowanie kremów, balsamów i toników, eliksirów z substancjami czynnymi przeciwzmarszczkowymi oraz witaminami, zwłaszcza z retinolem oraz skwalenem, kwasem hialuronowym. Tego typu kombinacja może znacząco poprawić elastyczność skóry i redukować oznaki starzenia. Szczególną uwagę zasługują rośliny które zawierają substacje biologicznie czynne stosowane dla cer trudnych w pielęgnacji takich jak trądzik. To przewlekła, zapalna choroba mieszka włosowo – łojowego, najczęściej pojawiająca się w okresie dorastania, częściej u dziewcząt, ale ostrzejszy przebieg jest u chłopców. Przyczyny: 

  • genetyczne – wrodzona nieprawidłowość budowy mieszka
  • hormonalne – aktywność androgenów 
  • śmieciowe jedzenie
  • niska odporność na stres
  • zaburzenie mikrobioty jelitowej
  • nadmierne rogowacenie 
  • zaburzenie składu sebum i jego ilości.

Acne Tarda to z kolei trądzik u dorosłych, po 25 roku życia. Charakteryzuje się bolesnymi zmiany naciekowymi, mogą pojawić się guzki na żuchwie i w okolicy przedusznej, zwłaszcza w zlokalizowane w strefie U. Niewłaściwie prowadzony, powoduje blizny. Kolejnym problemem jest atopowe zapalenie skóry. Podstawą atopowego zapalenia skóry są zaburzenia w układzie immunologicznym. Przyczyna tego schorzenia nie została jak dotąd poznana. Najbardziej charakterystyczną cechą atopowego zapalenia skóry jest uciążliwy, silny świąd, powodujący u chorego bardzo duży dyskomfort.

W leczeniu atopowego zapalenia skóry zastosowanie mogą znaleźć rośliny cechujące się dużą zawartością NNKT a konkretniej kwasu γ-linolenowego (GLA). Zewnętrznie stosowany może być olej z nasion ogórecznika oraz olej wiesiołkowy. Podejmowane są próby zastosowania doustnych preparatów z wiesiołka. Polecany jest zarówno do stosowania zewnętrznego (kremy), jak i wewnętrznego (olej z wiesiołka). Inną rośliną jest Arnika górska. Roślina ta zawiera między innymi przeciwzapalną helenalinę i odżywcze flawonoidy. Flawonoidy arniki górskiej polega na opóźnianiu procesów starzenia, wspierania krążenia krwi pod skórą (dzięki temu skóra jest lepiej dotleniona i szybciej się regeneruje), zmniejszania stanów zapalnych. Podstawowym elementem, jaki wykorzystuje się przy produkcji maści i kremów z arniką górską, jest jej kwiatostan i korzeń. Skóra dotknięta atopowym zapaleniem skóry jest często obrzęknięta i zaczerwieniona. Arnika górska pomaga w obkurczeniu i wzmocnieniu ścian naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza widoczność AZS.

Bezpieczeństwo korzystania z roślin. Stosowanie roślin doustnie, także w formie suplementów wymaga fachowej wiedzy. Najczęstszym błędem jest stosowanie produktów ziołowych łącznie z alkoholem, mlekiem lub sokiem z grejpfruta.Każdy lek, jeżeli tego wymaga, powinno się popić wodą. Etanol, w większości przypadków, wzmaga wchłanianie leków i ogranicza ich wątrobową transformację. Mleko z kolei adsorbuje wiele substancji czynnych na swojej powierzchni. Sok grejpfrutowy natomiast zwiększa biodostępność leków, zwiększając ich stężenie we krwi. Wbrew niektórym opiniom produkty ziołowe można przedawkować, a objawy i konsekwencje ich nadużywania mogą być czasem bardzo poważne.

Mając na uwadze, iż jest pełny sezon kwitnących roślin ziół i są dostępne dzikie ogrody, można samej zafundować sobie ucztę dla urody, komponując własną recepturę, np. pod okiem zielarza.

Weronika Ławniczak

Zielarz – fitoterapeuta, dietetyk, terapeuta medycyny zintegrowanej.

Zapraszam na konsultację dostępne pod tym linkiem

Informacje zawarte w artykule nie są poradą medyczną i nie mogą zastępować leczenia i konsultacji z lekarzem.

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.