Czym jest zegar biologiczny? Jakich zasad warto przestrzegać, aby Twoje ciało mogło pracować wydajniej i co ważne w zgodzie z procesami, które fizjologicznie zachodzą każdego dnia? Zachęcam do zapoznania z poniższym artykułem.
Naturalne dla procesu ewolucji było wykształcenie zegara biologicznego. Ludzie wstawali wraz ze wschodem słońca, pracowali w ciągu dnia, przygotowywali posiłki i kładli się spać kiedy było już ciemno. W zasadzie nie mogli działać inaczej, ponieważ to przyroda wyznaczała cykl dobowy. Jak wygląda to współcześnie z punktu widzenia fizjologii?
Rano
Między godziną 5 a 7 organizm się wybudza, jako pierwsze zaczynają pracować nadnercza, które wydzielają hormon stresu, przyspieszając krążenie. Do krwioobiegu trafia znaczna porcja cukrów i aminokwasów. Maksimum energetyczne przypada na jelito grube, wówczas najlepiej się wypróżnić zgodnie z fizjologią Twojego ciała.
Przedział między 7 a 9 to czas na pełnowartościowe śniadanie, związki, które spożyjesz zostaną przetworzone na energię. Maksimum energetyczne koncentruje się na żołądku.
Między 9 a 11 energia kumuluje się w śledzionie, jeśli w pośpiechu rannych obowiązków nie zapomniałeś o śniadaniu watro nadrobić tą czynność, aby cieszyć się zdrowym ciałem.
Godziny pomiędzy 11 a 13 to koncentracja energii na serce. W tym przedziale czasowym nasze samopoczucie zwykle jest najlepsze. Zwykle około godziny 12 pojawia się tzw. szczyt kreatywności i koncentracji, dlatego też watro wykorzystać ten moment na naukę, tworzenie planu działania czy spotkania biznesowe.
Południe
Czas miedzy 13 a 15 poświęcamy dla jelita cienkiego, warto wygospodarować czas na przerwę obiadową.
W przedziale między 15 a 17 centrum energetyczne przypada dla pęcherza moczowego wówczas zachodzi filtracja moczu. W tym czasie Twoje ciało ma najwyższą temperaturę, stawy i mięśnie są gotowe na wysiłek, zaleca się aktywność fizyczną bądź trening.
Godziny między 17 a 19 to zwiększona wydajność pracy nerek. Wówczas wyostrzają się też zmysły korzystnie jest poświęcić czas na pielęgnację ciała, zabiegi aromaterapeutyczne czy kąpiel.
Wieczór
W okresie między 19 a 21 centrum energetyczne przypada na osierdzie a więc układ krążenia. W tym czasie przygotowujemy ciało do wypoczynku oraz relaksu. Na początku tego przedziału korzystne jest zjedzenie ostatniego lekkiego posiłku. Ciekawostką jest fakt, że ok. 20 ważymy najwięcej.
Czas pomiędzy 21 a 23 trafia na szczególnie ważną funkcję regulacyjną Twojego ciała tzw. potrójny ogrzewacz– jest to idealna pora na zaśnięcie. Wtedy zaczyna się wytwarzać melatonina- hormon snu. Najgłębiej śpimy między godziną 2 a 5. Co ważne po 21 spowalniają procesy trawienne, dlatego spożyte kalorie zostaną zmagazynowane pod postacią tłuszczu.
Noc
Godziny w przedziale od 23 do 1 mają centrum energetyczne dla pęcherzyka żółciowego, odpowiadającego za wydzielanie żółci. W tym okresie organizm rozpoczyna intensywną regenerację.
Czas między 1 a 3 koncentruje się na wątrobie, wtedy to trawiony jest wieczorny posiłek i uwalniane są toksyny.
Godziny od 3 do 5 przypisane są płucom, wówczas zachodzi ich regeneracja oraz wydziela się zwiększona ilość śluzu. Ok. godziny 4 mamy najniższe ciśnienie w ciągu dnia.
Według chronobiologii (nauki o rytmie dobowym) istnieją różne rodzaje tzw. zegarów biologicznych. Powyższy schemat wygląda podobnie u większości z nas. Dzięki uważnej obserwacji swojego organizmu możesz uzyskać wiele korzyści. Łatwiej rozplanujesz swój dzień, szybciej osiągniesz rezultaty w pracy, zmniejszysz ryzyko niektórych chorób metabolicznych oraz wpłyniesz pozytywnie na swoje samopoczucie.
Opracowała: mgr fizjoterapii Małgorzata Wróbel