Życie w ciągłym biegu, stresie pozostawia ślady w napięciu mięśni nie tylko karku, pleców, ale także twarzy. Często przewlekłe poddawanie oddziaływaniu stresu powoduje kumulacje w mięśniach w okolicy żuchwy czy skroni powodując mimowolne zaciskanie zębów czy bruksizmu. Masując twarz znajdujemy się na obszarze bardzo mocno unerwionym i unaczynionym stąd kojący, wyciszający wpływ na nasz układ nerwowy, którego tak bardzo nam potrzeba. Terapeuta wykorzystując zmysł dotyku ocenia kolejne obszary, bada twarz, sprawdzając czy występują stwardnienia tzw. złogi a następnie je opracowuje.
Dobroczynny wpływ zabiegu znany jest od wielu lat, uzyskujemy poprzez niego:
- poprawę wydolności i funkcjonowania układu krwionośnego,
- zmniejsza dolegliwości bólowe,
- redukuje obrzęki i opuchliznę pod oczami,
- poprawia elastyczność i jędrność skóry,
- zmniejsza napięcia mięśniowe,
- wspomaga procesy detoksykacji organizmu,
- wsparcie regeneracji.
Refleksologia wywodzi się z Dalekiego Wschodu, opiera się na wiedzy o meridianach, przepływach energii oraz terapii odruchowej. Polega na ucisku ściśle określonych punktów, które mają odniesienie do organów wewnętrznych. Podczas masażu twarzy często wykorzystujemy niektóre elementy refleksoterapii, szczególnie w celu uwolnienia od napięć.
Łącząc wiedzę z zakresu anatomii i refleksologii uzyskujemy szereg korzyści dla całego organizmu. Ważna jest regularność sesji terapeutycznych, choć już po pierwszej wizycie poczujesz, że Twoje samopoczucie się poprawi. Dodatkowo warto dodać elementy aromaterapii np. olejek lawendowy o działaniu uspokajających, wyciszającym czy masaż z wykorzystaniem kryształów górskich, które mogą być narzędziem zarówno do samego masażu jak i ucisków. Zabieg jest odpowiedni dla osób w każdym wieku, zapracowanych, mających problem z migrenami, zwiększonym napięciem mięśniowym.
Refleksologia znajduje swoje zastosowanie w:
- problemach ze snem, także bezsennością;
- zaburzeniach hormonalnych;
- w stanach niepokoju, problemach psychologicznych;
- trudnych stanach napięć emocjonalnych;
- problemach z koncentracją.
Opracowała: mgr fizjoterapii Małgorzata Wróbel