...

Gdy skóra jest zaczerwieniona i piecze

Ostatnie wpisy


Skóra wrażliwa, zaczerwieniona i piekąca to bez wątpienia najdelikatniejszy typ skóry, który może dotyczyć każdego typu cery. Najczęściej jednak nadwrażliwość skóry pojawia się w parze ze skórą suchą, naczyniową i odwodnioną. Skóra wrażliwa ma zwiększoną podatność na działanie czynników zewnętrznych (wiatr, mróz, słońce, zanieczyszczenia środowiska, różnice temperatury, środki chemiczne, kosmetyki, woda), a w wyniku kontaktu z czynnikiem drażniącym, ulega podrażnieniu.


Objawy nadwrażliwości skóry to:

Zaczerwienienie (rumień)

Przesuszenie skóry

Widoczne złuszczanie naskórka

Uczucie ściągania

Uczucie kłucia, pieczenia

Obrzęk

Grudki


Skórze wrażliwej często towarzyszy wyprysk kontaktowy w skutek podrażnienia, który jest wywołany najczęściej przez mydła, detergenty i środki do depilacji. Częstym odczynem, który pojawia się przy skórze wrażliwej jest wyprysk kontaktowy alergiczny – reakcja patologiczna o podłożu immunologicznym. Najczęściej alergizują: środki zapachowe, konserwanty, lanolina, wosk pszczeli, olejki eteryczne, niektóre wyciągi roślinne (np. rumianek, nagietek)


Przyczyną powstawania skóry wrażliwej jest nadreaktywność naczyń krwionośnych i zwiększenie przepuszczalności skóry, dlatego bardzo istotna jest właściwie dobrana pielęgnacja domowa i gabinetowa, która będzie opierała się m. in. o działanie uszczelniające ściany naczyń krwionośnych, łagodzące, nawilżające i odbudowujące barierę hydro-lipidową skóry np. infuzja tlenowa https://holispace.com/produkt/infuzja-tlenowa/. W przypadku skóry wrażliwej i zanieczyszczonej doskonałym rozwiązaniem będzie piling kawitacyjny https://holispace.com/produkt/peeling-kawitacyjny/ lub terapia odpowiednio dobraną mieszanką kwasów o działaniu nawilżającym i przeciwzapalnym https://holispace.com/produkt/tradzik-rozowaty/.


Zalecenia pielęgnacyjne dla skóry wrażliwej:

  • Nie wolno korzystać z sauny, solarium
  • Latem: ochrona przed promieniowaniem UV – filtry fizyczne np. tlenek cynku, dwutlenek tytanu
  • Zimą: kremy ochronne, podkłady odżywcze pod makijaż
  • Demakijaż: łagodne mleczka, płyny micelarne (nie wolno stosować mydła)
  • Tonizowanie: łagodne toniki bezalkoholowe lub hydrolaty np. z róży damasceńskiej, z lipy lub bławatka
  • Zaleca się mycie wodą przegotowaną
  • Złuszczanie: peeling enzymatyczny
  • Zrezygnować z kosmetyków silnie perfumowanych
  • Używać kosmetyków przeznaczonych specjalnie do skóry wrażliwej (bezzapachowych)
  • Unikać nagłych zmian temperatur

Jakich składników aktywnych szukać w produktach kosmetycznych do pielęgnacji skóry wrażliwej?


W pielęgnacji skóry wrażliwej najbardziej zależy nam na złagodzeniu objawów: pieczenia, zaczerwienienia i świądu.


Dlatego kosmetyki przeznaczone do tego rodzaju skóry powinny być delikatne, nie powinny zawierać alkoholu, substancji zapachowych, barwników, silnych detergentów i środków konserwujących.


Najlepiej kierować się zasadą – im krótszy skład i mniejsza ilość składników, tym lepiej. Dobierając pielęgnację do skóry wrażliwej, należy wybierać kosmetyki dedykowane takiej cerze.


W przypadku skóry wrażliwej sprawdzają się substancje o działaniu nawilżającym np. kwas hialuronowy, witamina E czy gliceryna. Ważną rolę odgrywają także składniki o działaniu łagodzącym np. alantoina, pantenol, olej z wiesiołka, aloes. Warto także zwrócić uwagę by serum lub krem posiadał składniki uszczelniające ściany naczyń krwionośnych np. escyna, witamina C, witamina PP, rutyna, wyciąg z kasztanowca czy wyciąg z oczaru wirgilijskiego.

Zapraszamy do Instytutu Holispace na zabiegi kosmetologiczne.


Autor: mgr kosmetolog Karolina Dziadosz

0
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.