Jak pozbyć się bólu pleców?

Bóle pleców

 „Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu” powyższa sentencja dr Wojciecha Oczko jest wciąż aktualna, a kolejne badania tylko potwierdzają, że nasze ciało jest stworzone do aktywności. Budowa Twojego ciała, stawy, więzadła, mięśnie są przystosowane do naprzemiennego rozciągania i skracania grup przeciwstawnych.  Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, spędzanie zbyt wielu godzin w pozycji siedzącej czy stojącej doprowadza nieprawidłowych napięć i na dłuższą metę jest po prostu szkodliwe. Jakie działania profilaktyczne wprowadzić, aby móc cieszyć się zdrowiem i sprawnością jak najdłużej? Zastosuj się do kilku zaleceń a Twój organizm będzie Ci wdzięczny.


Jeśli spędzasz wiele godzin w biurze wykonaj następujące ćwiczenia, aby rozluźnić obolałe lędźwie:

  1. W pozycji siedzącej zaprzyj się o podłokietniki (chwyć je mocno dłońmi) i dźwignij całe ciało w górę. Trzymaj napięte łopatki, rozluźnij miednicę. Wykonuj krążenie bioder przez 30 sekund. Podczas ćwiczenia oddychaj głęboko.
  2. W pozycji siedzącej-nogi na szerokość bioder. Chwyć prawą ręką za lewe kolano. Lewą ręką złap za oparcie i jak najmocniej skręć tułów razem z głową. Utrzymaj pozycję przez 30 sekund. Podczas ćwiczenia oddychaj głęboko.

Po pracy w zaciszu własnego domu wykonaj poniższe ćwiczenia:

  1. Pozycja wyjściowa: Prawa noga klęk na jednej pięcie, lewa zgięta w stawie biodrowym i kolanowym do 90°. Załóż lewą stopę za prawe kolano. Prawą rękę przełóż za udo i skręć maksymalnie tułów na zewnątrz razem z głową. Utrzymaj pozycję 1 minutę i oddychaj głęboko.
  2. Pozycja wyjściowa: szeroki rozkrok. Wyciągnij prawą rękę maksymalnie wysoko. Cofnij biodra i pochyl ciało w przód i trzymaj plecy prosto. Obniż drugą rękę do ziemi. Wykonuj ruchy naprzemienne skręcając tułów 10 razy.
  3. Pozycja wyjściowa: stań przy ścianie, oprzyj się o nią plecami. Głowa, łopatki i lędźwie „przyklej” do ściany. Kończyny górne odwiedzione do 90° , zgięte w stawach łokciowych uniesione do góry. Ściągnij mocno łopatki i unoś ręce ponad głowę, pilnując, aby przedramiona cały czas dotykały ściany. Wykonaj kilka powtórzeń.

Podnoszenie przedmiotów z ziemi możemy bezpiecznie wykonać na dwa sposoby: „z pleców” i „z nóg”, czyli korzystając z przysiadu. Najważniejsza zasada zawsze stawaj jak najbliżej przedmiotu, który chcesz podnieść. Możesz schylić się wykonując zgięcie kolan, czyli tzw. przysiad z utrzymaniem prostych pleców bądź wykorzystując tzw. martwy ciąg. Bardzo ważne jest utrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa! Dla zobrazowania podczas wykonywania tej czynności myśl jak zachować „długi” kręgosłup.


\"Jak

Podsumowując wprowadzając niewielkie zmiany w harmonogramie swojego dnia możesz uzyskać lepszą sprawność i pozbyć się bólu. Korzystaj z tego zestawu codziennie, zachęć dzieci i znajomych. Zrób co w Twojej mocy, aby brak ruchu nie działał destruktywnie na życie codzienne. Skorzystaj już dziś z fizjoterapii Targówek i uzyskaj porady ekspertów.


Małgorzata Wróbel Fizjoterapeuta

Instytut Zdrowia i Urody Holispace Weronika Ławniczak


Na podstawie artykułu A. Kauf: Czy powinieneś zawsze się prostować? Jak wyleczyć ból pleców? Tygrysy Biznesu, nr 2 (15) /2021, s. 70-73

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.