Letni detox z Holispace

Letni detox – nadeszło upragnione lato a wraz z promieniami letniego słońca czas zdjąć bluzy i przy okazji zrzucić niechciane, nadprogramowe kilogramy, które nagromadziły się w okresie zimowym. Za oknem robi się cieplej i wszystko budzi się do życia dlatego i my odczuwamy wzmożony przypływ energii. Chętniej w tym czasie zaczynamy dbać o zdrowie i wygląd. Wraz z nadejściem lata pragniemy się czuć lepiej w swoim ciele, jest to więc doskonały moment na przeprowadzenie detoxu – diety oczyszczającej z toksyn.


Istnieje wiele diet oczyszczających – od warzywno-owocowych, poprzez te oparte na samych sokach, wykluczające całkowicie niektóre grupy pokarmów aż po głodówki i picie samej wody. Według dietetyków najkorzystniejszą jednak dietą oczyszczającą organizm jest dobrze zbilansowana, pełnowartościowa dieta zawierająca produkty o działaniu prozdrowotnym. Dlatego warto zadbać o to co zjadamy. Można aktualnie przytoczyć wiele doniesień naukowych, potwierdzających że pełnowartościowa dieta jest gwarantem dobrego samopoczucia, promiennej cery i ładnej sylwetki. W czasie oczyszczania należy wybierać produkty o bogatej wartości odżywczej a niskiej energetycznej. Dieta niskokaloryczna powinna zawierać składniki sprzyjające powstawaniu odczuciu sytości. Powinniśmy zadbać zatem by w codziennym jadłospisie królowały produkty obfitujące w błonnik pokarmowy. Reguluje on procesy trawienne, poprawia perystaltykę jelit oraz wypróżnienia. Oczywiście ważna jest jakość ale także ilość pożywienia, jakie zjadamy. Zaleca się 4 posiłki dziennie w mniej więcej trzygodzinnych odstępach czasowych.


Istnieje wiele diet oczyszczających – od warzywno-owocowych, poprzez te oparte na samych sokach, wykluczające całkowicie niektóre grupy pokarmów aż po głodówki i picie samej wody. Według dietetyków najkorzystniejszą jednak dietą oczyszczającą organizm jest dobrze zbilansowana, pełnowartościowa dieta zawierająca produkty o działaniu prozdrowotnym. Dlatego warto zadbać o to co zjadamy. Można aktualnie przytoczyć wiele doniesień naukowych, potwierdzających że pełnowartościowa dieta jest gwarantem dobrego samopoczucia, promiennej cery i ładnej sylwetki. W czasie oczyszczania należy wybierać produkty o bogatej wartości odżywczej a niskiej energetycznej. Dieta niskokaloryczna powinna zawierać składniki sprzyjające powstawaniu odczuciu sytości. Powinniśmy zadbać zatem by
w codziennym jadłospisie królowały produkty obfitujące w błonnik pokarmowy. Reguluje on procesy trawienne, poprawia perystaltykę jelit oraz wypróżnienia. Oczywiście ważna jest jakość ale także ilość pożywienia, jakie zjadamy. Zaleca się 4 posiłki dziennie w mniej więcej trzygodzinnych odstępach czasowych.

\"Woda

Niewłaściwa dieta jest przyczyną nadmiernej oksydacji. Jest to proces metaboliczny polegający na powstawaniu wolnych rodników, które w dużych ilościach są odpowiedzialne za wiele chorób oraz za starzenie się organizmu. Dodatkowo nagromadzenie toksyn
w naszym ciele powoduje, że narządy odpowiedzialne za jego oczyszczanie przede wszystkim nerki, wątroba, jelita i skóra nie potrafią sobie z nimi poradzić. Skutkuje to zaburzeniami trawienia, bólami głowy, apatią, sennością, kłopotami z cerą, włosami i paznokciami. Na ratunek przychodzą antyoksydanty, które unieczynniają wspomniane wolne rodniki. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zatem ich spożywanie przekłada się na lepsze samopoczucie i dobry wygląd. Do prozdrowotnych związków naturalnych
o potencjale antyoksydacyjnym należą: witamina A (znajdziemy ją w marchwi, papryce, sałacie, natce pietruszki, brokułach, pomidorach), witamina C (bogatym jej źródłem są – czarna porzeczka, kiwi, papryka, natka pietruszki, brukselka), witamina E (dobrym źródłem przeciwutleniającej witaminy są pełne ziarna zbóż, orzechy, migdały, pestki słonecznika oraz oleje) oraz polifenole (znajdziemy je w zielonej herbacie, owocach głogu, jabłkach, cytrusach, papryce, cebuli i brokułach).


Warzywa i owoce

W dobrze zbilansowanej diecie nie może zabraknąć warzyw.

\"Letni

Zgodnie z najbardziej aktualnymi wytycznymi to one powinny stanowić podstawę naszego odżywiania. W okresie oczyszczania szczególnie polecane są wybrane gatunki ze względu na obecność przeciwutleniaczy a także dużych ilości składników mineralnych i witamin. Do takich warzyw z pewnością należą: seler, por, burak, jarmuż, szpinak oraz kapusta.


Zgodnie z najbardziej aktualnymi wytycznymi to one powinny stanowić podstawę naszego odżywiania. W okresie oczyszczania szczególnie polecane są wybrane gatunki ze względu na obecność przeciwutleniaczy a także dużych ilości składników mineralnych i witamin. Do takich warzyw z pewnością należą: seler, por, burak, jarmuż, szpinak oraz kapusta.


Najkorzystniejsze i jedne i drugie są w postaci surowej, mogą być również przygotowywane na parze lub gotowane. Dobrym rozwiązaniem są koktajle oraz świeżo wyciskane soki.


Produkty zbożowe

\"Letni

Należy również pamiętać o produktach zbożowych. Wspaniałym wyborem w czasie detoxu jest kasza jaglana. Odtruwa ona wątrobę i oczyszcza jelita. Jest łatwo przyswajalna i pożywna. Nie zawiera glutenu. Obfituje w witaminy z grupy B i zawiera więcej składników mineralnych niż żyto, pszenica czy jęczmień. Tuż obok kaszy jaglanej polecanymi ziarnami jest quinoa – komosa ryżowa. To roślina nie zawierająca glutenu i wyróżniająca się bardzo wysoką zawartością wartościowego białka. Obfituje również w kwasy omega -3, witaminy i składniki mineralne.


Tłuszcze

Niezmiernie istotne w wiosennej diecie są również nienasycone kwasy tłuszczowe. Bogatym ich źródłem są oleje roślinne – rzepakowy i lniany oraz oliwa z oliwek doskonałe jako dodatki do sałatek. Kolejnym dobrym źródłem tłuszczy, których należy dostarczać są orzechy– szczególnie zalecane są włoskie, nerkowce, brazylijskie a także nasiona – słonecznika i dyni. Oprócz dużej ilości prozdrowotnych tłuszczy omega, są również skarbnicą składników mineralnych. Zarówno orzechy jak i pestki mogą być świetnym urozmaiceniem do sałatek. Warto również wspomnieć o ziarnach siemienia, które ze wszystkich roślin oleistych zawierają najwięcej niezbędnych kwasów omega-3. Siemię lniane jest doskonałą propozycją dla osób, które dbają o wygląd swojej skóry i chciałyby schudnąć. Ziarna siemienia obniżają poziom cholesterolu i triglicerydów. Wykazują działanie przeciwzapalne a nawet przeciwnowotworowe. Można je dodawać do jogurtu oraz koktajli. Nasiona siemienia po zalaniu gorącą wodą przybierają formę kisielu. Spożywane w takiej formie mają właściwości przyspieszające perystaltykę jelit. Siemię lniane jest zalecane osobom, które mają problem z regularnymi wypróżnieniami.

W stronę zdrowia


Dobrze zbilansowana dieta powinna uwzględniać wszystkie grupy produktów, jednak w czasie detoxu szczególnie polecane są konkretne – warzywa i owoce, będące źródłem antyoksydantów, orzechy i oleje, jako źródło dobrych tłuszczy. Warto włączyć do swojego jadłospisu kaszę jaglaną czy komosę ryżową. I przede wszystkim nie wolno zapomnieć
o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Powinniśmy pamiętać, że nawet długofalowe stosowanie zaleceń dietetycznych, które uwzględniają wszystkie wymienione produkty spożywcze, nie przyniesie pożądanych efektów, jeśli w naszym codziennym planie dnia nie uwzględnimy joggingu, spacerów lub innej formy aktywności fizycznej.

Zapraszamy do Holispace na letni detox.


Marlena Świderska (Psychodietetyk)

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.