Mindfulness

Mindfulness praktyka oddechu

Mindfulness, jest świadomą praktyką uważności, czyli koncentrowania uwagi na bodźcach wewnętrznych i zewnętrznych, które występują w danej chwili. Stąd Mindfulness często wykorzystuje się w ruchu lub w trakcie masażu.

Badania

Badania wykonywane na dużych populacjach wykazały, że praktyka medytacji Mindfulness jest silnie koreluje ze staem zdrowia, dobrym samopoczuciem i witalnością (1). Te z kolei wpływają na długowieczność (longevity), przez uruchomienie wielu procesów samonaprawczych w organizmie, redukując stres. Wyniki badań wskazują, że zwłaszcza osoby które doświadczają gonitwy myśli i niepokój szybciej dochodzą do zdrowia po zastosowaniu medytacji Mindfulenss.

Historia

Od lat 70 poprzedniego stulecia zarówno psychologia kliniczna jak i psychiatria opracowały wiele narzędzi terapeutycznych związanych z techniką uważności. Obecnie technika Mindfulness i program MBSR jest Jon Kabata Zinn wykorzystuje się na wielu polach nie tylko w medycynie, jak także w rozwoju osobistym. Uważność to „szczególny rodzaj uwagi, nieosądzającej i skierowanej na wybrany element bieżącego doświadczenia.

Wykorzystuje się różne praktyki jak np. skanowanie ciała, uważność oddechu, uważność myśli i emocji, uważność w arteterapii. W instytucie Holispace od samego początku kładzie się nacisk na komplementarne połączenie technik i metod w ceu redukcji stresu, strachu i radzenia sobie z bólem. Trudno nie wspomnieć o bólu mentalnym, jaki towarzyszy ludziom np. po utracie kogoś bliskiego, stracie pracy czy inne trudnej sytuacji. Przejście przez zmianę stanowi duży wysiłek energetyczny dla organizmu. Korzystając z neuromedytacji można szybciej „oczyścić” umysł z trudnych przejść. W ramach tej metody korzysta  się z:

  • medytacja skupienia pozwala na lepszą kontrolę uwagi i procesów poznawczych, uczy koncentracji, elleminuje mentalne ucieczki (od celu, tematu).
  • medytacja uważności (mindfulness) uczy świadomie i w sposób nieoceniający doświadczać daną chwilę. Pomaga w odpuszczaniu wewnętrznej oceny i krytyka.
  • medytacja spokojnego umysłu pomaga zminimalizować wewnętrzny dialog i uczy osiągnąć stan spokojnej świadomości
  • medytacja otwartego serca otwiera na empatię, aktywuje pozytywne stany emocjonalne, otwiera na szczodrość i wdzięczność.

UważnośĆ

Mindfulness uważności nie ma na celu wyeliminowanie i kontrolowanie negatywnych emocji i myśli a raczej uczy ich akceptacji i kontroli. Gdy opanujemy tę praktykę a więc umiejętność bycia uważnym, jesteśmy w stanie inaczej odnosić się do naszego doświadczenia na co dzień. Szybciej i  efektywniej wyłączymy tryb autopilota, który jest aktywny przez większość naszego życia. Praktyka polecana jest dzieciom, młodzież i dorosłym w każdym wieku, gdyż przynosi szereg dobrych efektów.

Prowadzone są badania nad wykorzystaniem mindfulness u dzieci z przewlekłą migreną, w skoliozie idiopatycznej wieku młodzieńczego, w rehabilitacji sportowców po urazach w celu zwiększenia tolerancji na ból, w zmniejszaniu objawów zespołu stresu pourazowego, w cukrzycy

  • Richard Bränström, Larissa G. Duncan, Judith Tedlie Moskowitz, The association between dispositional mindfulness, psychological well-being, and perceived health in a Swedish population-based sample, „British Journal of Health Psychology”, 2, 2011, s. 300  316, DOI10.1348/135910710X501683PMID21489058PMCIDPMC3762484 (ang.).

Autorka Weronika Laura Ławniczak

Ekspert mikrokrążenia, terapeuta medycyny zintegrowanej, dietetyk i fitoterapeuta

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.