Profilaktyka, czyli o taktycznych „zagraniach” w trosce o Twój zdrowy kręgosłup
W wielu publikacjach znajdziesz panaceum na wiele schorzeń. Kiedy tylko zaczyna coś się dziać wpisujesz w wyszukiwarkę i „googlujesz” objawy. A gdyby tak zamiast poszukiwać symptomów i dopatrywać się kolejnych schorzeń po prostu im zapobiegać? Postaram się nakreślić wskazówki co do higieny życia codziennego. Należy też zaznaczyć, że nic nie dzieje się samo…i żebyś czuł się dobrze- potrzebna jest systematyczność.
Po pierwsze ważne, jest abyś wiedział jakie czynności mogą wywołać u Ciebie uraz, nawet jeśli nie po wykonaniu jednorazowo np. podniesienia ciężkiego przedmiotu a będą to mikrourazy powtarzane latami. Szybki, nagły skłon połączony z rotacją w celu dźwignięcia może zakończyć się dyskopatią/ naciągnięciem mięśni. Staraj się kontrolować to w jaki sposób schylasz się. Wykonuj tę czynność w sposób prawidłowy, a więc mówiąc potocznie „nie z kręgosłupa” – z plecami wygiętymi w łuk tylko ugnij nogi, przykucnij, napnij brzuch i dopiero podnieś przedmiot z utrzymaniem pozycji prostych pleców.
Kolejną rzeczą jest aktywność fizyczna. Sugeruję każdej osobie, która chce powrócić do sportu po dłuższej przerwie, lub dopiero zaczyna regularną aktywność, skorzystać ze wskazówek fizjoterapeuty lub trenera personalnego. Bardzo ważne jest wykonywanie ćwiczeń w prawidłowych ustawieniach np. ustabilizowania miednicy, napięcia brzucha, ustabilizowania łopatek. Wypracowanie dobrych nawyków jest kluczem do zdrowego ciała bez urazów i przeciążeń. Pamiętaj, że co roku Twoje ciało jest starsze, a więc pomyśl już dziś czy chcesz być sprawnym seniorem za kilkanaście lat dbając o kręgosłup, życie bez bólu.
Nadwaga i otyłość nie należy do rzadkości- niestety stały się one problemem cywilizacyjnym. Skłaniam się do powiedzenia „jesteś tym- co jesz”. Jeśli dodatkowo się nie ruszasz Twój organizm będzie starzał się coraz szybciej i obciążasz kolejne narządy prowadząc ich niewydolności. Ponadto pamiętaj dodatkowe kilogramy to dodatkowy ciężar, który muszą dźwigać Twoje stawy, co może prowadzić do ich szybszej degeneracji czy zwyrodnień. Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia przedstawiają określone przedziały czasowe i intensywność ćwiczeń dla poszczególnych grup wiekowych:
- dla młodzieży: minimum 3 x tygodniu, optymalnie codziennie 60 min ruchu, dla poprawnego rozwoju kości i mięśni
- dla osób dorosłych w wieku 18-65 lat od 150-300 minut ruchu tygodniowo o intensywności umiarkowanej
- dla seniorów – uzależnione są od stanu zdrowia i funkcjonalnego, mają na celu poprawę równowagi, zapobieganie urazom i wypadkom
Wniosek płynący z aktywności jest jeden-mamy ogrom korzyści dla stanu naszego organizmu z ruchu, jeśli nie możesz przebiec maratonu-nie ma problemu-większość z nas nie jest w stanie tego dokonać, ale każda aktywność jest lepsza niż żadna.
Następnym zagadnieniem jest ergonomia, czyli poprawa warunków pracy, w której spędzasz tyle godzin. Jeśli masz pracę siedzącą zadbaj o odpowiednie krzesło, wysokość biurka, zrób sobie przerwę co pół godziny- przejdź się, rozciągnij/ zrób kilka ćwiczeń. W zasadzie to kilka malutkich kroków dla zdrowia a w perspektywie wielu lat uchroni Cię od bólu.
Bóle kręgosłupa to zbyt powszechny problem, aby go bagatelizować. Wypracuj w sobie odpowiednie nawyki i dbaj o siebie. Konsultuj się z fizjoterapeutą -w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy to niepokojących objawów czy rozpoczynania przygody ze sportem-jesteśmy dla Ciebie.
Opracowała Małgorzata Adamczuk