Przez zdrowie do urody, czyli o fizjoterapii w kosmetologii

Przez zdrowie do urody

Zapotrzebowanie na skuteczne zabiegi upiększające jest coraz większe, stąd dynamiczny rozwój i połączenie kosmetologii i medycznych terapii z dziedziny fizjoterapii. Wiele metod znanych z fizjoterapii jest wykorzystywane w gabinetach kosmetologicznych czy ośrodkach odnowy biologicznej i SPA, w celu wspierania procesów poprawiających wygląd i kondycję skóry np. zabiegi rozluźniające powięź, masaże ujędrniające, zwiększające masę mięśniową jednocześnie wygładzając skórę, poprawiając jej ukrwienie.

Fizjoterapia w kosmetologii

Rozwiązania fizykoterapeutyczne z zakresu technik manualnych nakładają się w obu dziedzinach. W praktyce fizjoterapeuty wykorzystujemy narzędzia fizykoterapii np. ultradźwięki.  Ma on szerokie zastosowanie u pacjentów z dolegliwościami bólowymi, w okolicach stawów z toczącym się procesem zapalnym czy w miejscu blizn pourazowych. Substancją sprzęgającą głowicę i skórę mogą być również żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym (zabieg fonoforezy), które przez działanie ultradźwięków zostają głębiej wtłoczone w tkanki. Holispace w kosmetologii znalazły one zastosowanie np. w peelingu kawitacyjnym. Przede wszystkim jest on skierowany do osób z problematyczną cerą, oczyszczeniem i odżywieniem cery, kolorytu skóry. Efektem jest oczyszczona skóra, przygotowana do dalszego zabiegu, np. nawilżenia.

Kolejnym czynnikiem fizykalnym jest światło podczerwone znane pacjentom z zabiegów o działaniu przeciwzapalnym czy w porażeniach nerwu twarzowego.  W kosmetyce może być wykorzystywane światło czerwone z aparatu Bemer jako zabieg silnie odmładzający, zapobiegający starzeniu się skóry czy zmarszczkom. Redukowana jest ilość wolnych rodników pod wpływem działania promieni UV, zanieczyszczenia środowiska czy ksenobiotyków.

Następnym zabiegiem, który doskonale się sprawdza w obu dziedzinach jest drenaż limfatyczny. Dla pacjentów fizjoterapeutycznych ma dobroczynny wpływ przy obrzękach różnego pochodzenia, wspomagając proces usprawniania pourazowego, po unieruchomieniu czy w konsekwencjach niektórych chorób np. dny moczanowej, zaburzeniach krążenia. W kosmetologii drenaż będzie miał istotny wpływ chociażby na „worki” pod oczami”.

Ponadto wszelkiego rodzaju masaże mają wspólne zastosowanie w zależności od użytych technik może mieć on właściwości: liftingujące, modelujące, pobudzające.

Przy dużym napięciu, stresie dnia codziennego, gdy, czujemy, że jędrność skóry uległa pogorszeniu z pomocą przyjdzie precyzyjny masaż na poziomie tkankowym (twarzy lub ciała).Wspomaganie zabiegów modelujących ciało fizykalną terapią Bemer, która dodatkowo stymuluje układ krwionośny i limfatyczny, poprawiając jakość i gęstość skóry.

Jest wiele płaszczyzn, na których kosmetologia i fizjoterapia się łączą, czerpią z siebie inspiracje, uzyskując wspólnie bardzo dobre efekty terapeutyczne oraz zadowalające nawet najbardziej wymagających klientów. Dlatego też tworzymy multidyscyplinarnych zespoły, by wspierać się i tworzyć najlepszych pakiety zabiegowe dla naszych gości i Klientów, czego przykładem jest np. Pakiet Zdrowia czy Pakiet Piękna, Pakiet Wellness.

Opracowanie: Weronika Ławniczak Instytut Zdrowia i Urody Holispace

Publikowane na blogu treści o charakterze medycznym mają cel wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Nie mogą w jakikolwiek sposób zastąpić wizyty u lekarza, lekarskiej porady, zaleceń lekarza, czy też postawionej przez lekarza diagnozy.

Gelavis HA Promocja
Uwaga!
OSTATNIE SZTUKI