Terapia Bowena jest naturalną metodą powrotu do zdrowia. Ta niezwykle skuteczna, bezpieczna i nieinwazyjna forma terapii pomaga przywrócić równowagę organizmowi oraz aktywować jego wrodzone zdolności do procesu samoleczenia. Terapia ta wpływa nie tylko na ciało, ale również na sferę psychiczną i emocjonalną. Jest bezpieczna dla osób w każdym wieku: od niemowląt po osoby starsze.
Jak działa terapia Bowena?
Fundamentem terapii jest stymulacja układu nerwowego i wykorzystywanie pamięci komórkowej oraz neuroplastyczności mózgu. W tym celu Terapeuta wykonuje ruchy rolowania na ciele pacjenta, w precyzyjny sposób, w odpowiednich sekwencjach i odstępach czasowych. Wytworzone w ten sposób wibracje, dzięki tkankom miękkim, trafiają do mózgu, który je odbiera i przetwarza jako bodźce do zapoczątkowania procesów naprawczych.
Impuls, który Terapeuta wywołuje przez dotyk na ciele pacjenta jest bardzo istotny, gdyż wykorzystuje możliwości układu nerwowego człowieka, który to kieruje wszystkimi funkcjami żywego organizmu. Zapewnia stałą więź z otaczającym go środowiskiem. W jego skład wchodzą dwa układy: autonomiczny (wegetatywny)-odpowiadający za kontrolę procesów niezależnych od naszej woli oraz somatyczny- świadome wykonywanie czynności. Dla zachowania homeostazy potrzebujemy tych obu sprawnie działających układów.
Co sekundę z naszego mózgu do ciała przemieszcza się ok. 600 tys. sygnałów, czyli każdy ruch, gest czy odbieranie zmysłami. Dlatego też, aby zabieg był efektywny należy zrozumieć, że między ruchami niezbędne są przerwy, gdyż nasz umysł potrzebuje czasu na przetworzenie i reakcję wysłanej informacji. Jest to kluczowy moment każdej terapii Bowena i to ją wyróżnia na tle innych technik. Ponadto technika jest delikatna i bezbolesna dla pacjenta. Często w trakcie terapii pacjent popada w stan głębokiego relaksu, odprężenia a nawet snu. Jest niezwykle wydajna, a jej skuteczność szacuje się na ponad 80%.
Zastosowanie terapii:
-bóle mięśni i stawów, np. spowodowane urazem, kontuzją, przeciążeniem
-bóle nieznanego pochodzenia np. bóle głowy, bóle brzucha
-problemy wisceralne, np. niewydolność nerek, zaparcia, zespół jelita drażliwego
-choroby przewlekłe, np. astma, choroba Parkinsona, SM
-choroby autoimmunologiczne, np. cukrzyca, Hashimoto
-zaburzenia psychiczne i emocjonalne,
-problemy ginekologiczne,
-kolki, gazy (u niemowląt)
Korzyści płynące z terapii Bowena:
– uwolnienie napięcia mięśniowego w ciele,
– wyciszenie umysłu,
– przywrócenie równowagi wewnętrznej,
– indywidualne dobranie procedury do danego pacjenta i schorzenia,
– kompleksowe oddziaływanie na cały organizm,
– bardzo wysoki wskaźnik efektywności,
– braku przeciwwskazań,
– brak skutków ubocznych.
Zapraszany do Instytutu Holispace na zabieg Terapii Bowena
Opracowała: Aleksandra Palikot mgr fizjoterapii