Wdowi garb
W przeszłości wizualnie skulona postawa ciała z pochyleniem do przodu łączona była z żałobą, dotykała kobiet po utracie męża lub bliskiej osoby. Odzwierciedlała stan psychiczny. Obecnie jest to schorzenie coraz bardziej powszechna i dotyczy nie tylko starszych pań, ale także i mężczyzn w różnym przedziale wiekowym, dlatego też tzw. „wdowi garb” zwany jest także „karkiem bawolim”.
Jak rozpoznać tą dolegliwość?
Na pierwszy rzut oka zauważysz nieprawidłową i bardzo charakterystyczną postawę ciała: wysunięte barki oraz głowa i szyja mocno wyciągnięta w przód, zamknięta klatka piersiowa, fałd skóry na karku, typowe zgrubienie.
Oprócz nieprawidowego wyglądu, pojawiają się także dolegliwości bólowe.
Gdzie leży podłoże schorzenia?
- siedzący tryb życia w tym szczególnie praca siedząca wykonywana w nieprawidłowej pozycji;
- nadużywanie telefonów i tabletów,
- zaburzenia równowagi mięśniowej;
- otyłość;
- brak aktywności fizycznej;
- przewlekłe oddziaływanie stresu;
- zaburzona postawa ciała;
- podłoże psychologiczne;
- niektóre choroby oraz następstwa ich leczenia np. sterydami m.in. osteoporoza.
W ostatnim przypadku mikrozłamania w kręgach w dalszej kolejności spowodują ich zrośnięcie, inne niebezpieczne następstwo to kręgozmyk. Dlatego też, warto badać poziom gęstości kości, aby na bieżąco mieć go pod kontrolą. Szczególnie panie w okresie menopauzalnym i w przypadku leczenia sterydami.
Dysfunkcja ta może być bardzo uciążliwa, szczególnie jeśli nie jest leczona bądź zostaje zbagatelizowana. W stanie przewlekłym może powodować:
- dolegliwości bólowe w okolicy „garbu”;
- parestezje, drętwienia promieniujące do rąk;
- zmniejszenie zakresu ruchu w odcinku szyjnym kręgosłupa;
- zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych;
- problemy z koncentracją.
Jak pozbyć się schorzenia?
W zależności od przyczyn możemy podjąć różne kroki w celu poprawy jakości życia i stanu funkcjonalnego pacjenta. Jeśli przyczyną jest zachwianie równowagi mięśniowej należy zgłosić się do fizjoterapeuty. W Holispace uzyskasz podpowiedź jak wzmocnić mięśnie pleców i rozciągnąć klatkę piersiową na terapii manualnej i ruchowej, ponadto uzyskasz rozluźnienie za co z pewnością Twój organizm będzie wdzięczny.
Masaż tkanek głębokich lub masaż klasyczny z elementami powięziowego pozwoli na uwolnienie restrykcji mięśniowo-powięziowych i poprawi zakres ruchu. Ponadto uzyskasz popradę, jakie ćwiczenia wykonywać w domu. Terapeuta pokaże Ci jak utrzymać odpowiednią pozycje – pomocne tu będą ćwiczenia przed lustrem. Ważne tutaj będzie cofnięcie podbródka, w ustawieniu skorygowanym będziesz mógł wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi i karku oraz rozciągnięcie przodu tułowia. Można również włączyć kinesiotaping w celu odciążenia miejsc bolesnych oraz ćwiczenia oddechowe dla poprawy mobilności klatki piersiowej.
Terapia Anatomy trains – integracja strukturalna pozwoli na przeanalizowanie Twojego ciała jako całości. Terapeuta pokaże zaburzenia równowagi mięśniowej oraz ich konsekwencje, a także ułatwia powrót do prawidłowych nawyków postawy i wykonywanych ruchów. Ponadto pozwala na pracę z emocjami niekiedy blokującymi Twoje ciało.
Opracowała: mgr fizjoterapii Małgorzata Adamczuk